پرونده ویژه «فاجعه منا نباید فراموش شود» ۱۷/ آیت‌الله کلانتری:

«فرقه جعلی وهابیت» نباید سکاندار مدیریت مناسک حج باشد

«فرقه جعلی وهابیت» نباید سکاندار مدیریت مناسک حج باشد

به گزارش سراج24، آیت‌الله علی‌اکبر کلانتری  درباره درخواست امام خامنه‌ای از مسلمانان برای «اندیشیدن در مدیریت حاکمان بی‌دین و بی‌وجدان سعودی بر حریمن شریفین» اظهار کرد: برای آگاه‌سازی جهان اسلام نیازمند کارهای سیاسی، فرهنگی و علمی هستیم و در این باره وزارت امور خارجه باید وارد میدان شود.

وی ادامه داد: دستگاه دیپلماسی کشورمان باید با دولتها و وزارت خارجه‌های کشورهای اسلامی به رایزنی پرداخته و آنها را نسبت به بی‌کفایتی و بی‌تدبیریهای آل سعود در مدیریت حرمین شریفین آگاه کند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در دهه‌های گذشته به‌طور مکرر بی‌تدبیری سعودیها را در مدیریت حج و امنیت حجاج خانه خدا مشاهده کرده‌ایم و این شواهد باید عزم مسئولان برای گفت‌وگو با کشورهای اسلامی را جدی‌تر کند.

آیت‌الله کلانتری خاطرنشان کرد: همه ساله تعداد زیادی از حاجیان ایرانی و سایر مسلمانان برای زیارت خانه خدا و شرکت در مراسم حج عازم عربستان سعودی می‌شوند که این افراد در امنیت قرار ندارند و باید منتظر آسیبهای مختلفی باشند که به همین منظور کشورهای اسلامی باید چاره‌ای برای مدیریت حج بیندیشند.

وی افزود:‌راهکار دیگر برای نشان دادن بی‌کفایتی سعودیها در مدیریت حرمین شریفین، آگاه‌سازی و روشنگری از سوی علمای کشورهای اسلامی است؛ عالمان و فرهیختگان می‌توانند به برگزاری نشستهایی با مضمون تبیین جایگاه حج در فقه و اسلام بپردازند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه علما و اندیشمندان باید درباره نقش تمام مسلمانان در مدیریت حج تاکید کنند، گفت:‌ دیدگاه تمامی مسلمانان باید در مناسک حج و اداره حرمین شریفین مورد توجه قرار گیرد و یک فرقه جعلی با نام وهابیت نباید سکاندار مدیریت مراسم حج باشد.

آیت‌الله کلانتری با اشاره به اینکه وهابیت در پیکره جهان اسلامی هیچ جایگاهی ندارد، متذکر شد: افرادی که اکنون بر مراسم حج حاکم هستند،هیچ جایگاهی از لحاظ علمی ندارند و فقهای کشورهای اسلامی باید با وحدت خود به روشنگری در مورد خاندان منحوس آل سعود بپردازند.

وی اضافه کرد: راهکار فرهنگی برای آگاه‌سازی جهان اسلام نسبت به خادمین شریفین نیز بر عهده رسانه‌های انقلابی جهان اسلام است و این روشنگری باید انجام گیرد تا مردم مسلمان و سایر متفکران جهان متوجه عملکرد نامبارک سعودیها شوند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: همگان باید در اثر تبلیغ، تبیین و روشنگری بفهمند که فرقه‌ای ضاله در مهمترین پایگاه جهان اسلام که همان حرمین شریفین است، حاکمیت دارند.

آیت‌الله کلانتری اذعان داشت: استمرار حاکمیت آل سعود بر حج و حرمین  شریفین به معنای هزینه شدن درآمدهای مادی و معنوی جهان اسلام در خدمت صهیونیسم و استکبار جهانی است.

وی تاکید کرد: تمامی گرفتاریها و تنشهایی که در منطقه ایجاد شده به همراه اقدامات موهن و وحشتناک تکفیریها به لحاظ نقش و ردپای آل سعود در این وقایع است؛ اگر آل سعود همچنان بر راس مدیریت حرمین شریفین بماند باید هر سال در انتظار فاجعه و بحران در جهان اسلام باشیم.

این عضو مجلس خبرگان رهبری  با تاکید بر اینکه تمام کشورهای اسلامی باید برای خارج کردن مدیریت حج از چنگال عربستان سعودی چاره‌ای بیندیشند، گفت: استمرار حاکمیت رژیم آل سعود بر حریمن شریفین امنیت همه زائران و حاجیان خانه خدا را  به مخاطره می‌اندازد.

آیت‌الله کلانتری با بیان اینکه امنیت در جهان اسلام و منطقه توسط سعودیها مورد تهدید قرار گرفته است، گفت: متاسفانه روز به روز وضعیت منطقه وخیم‌تر می‌شود که این مهم به خاطر اقدامات ناشایست دولت عربستان سعودی است.

عمدی بودن فاجعه منا

وی در پاسخ به این پرسش که نظر شما درباره لزوم پیگیری ابعاد و دلایل «فاجعه منا» توسط وزارت امور خارجه و سایر نهادهای مسئول که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است، اظهار کرد: احتمال عمدی بودن فاجعه منا همچنان بعد از ماههای طولانی وجود دارد و باید تمامی مدارک و اسناد نیز به‌طور کامل بررسی شود.

این عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: باید برای پیگیری همچنین زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدای فاجعه منا، اقدامات سیاسی، فرهنگی و علمی را مدنظر قرار دهیم.

آیت‌الله کلانتری تاکید کرد: عملکرد عربستان در فاجعه منا تاسف‌بار بود و بی‌تدبیری و ضعف مدیریت در جان‌باختن هزاران نفر از مسلمانان واضح و مشهود بود که باید پیگیریها  قاطعانه انجام گیرد.

وی در پایان اظهار کرد: دستگاه دیپلماسی و نهادهای علمی ما باید بررسیها و پیگیریهای مکرر و مصرانه را برای روشن شدن ابعاد این فاجعه انجام دهند‌.

رهبر انقلاب  امروز با صدور پیام مهمی خطاب به تمام مسلمانان جهان تاکید کردند: «اکنون قریب یک سال از حوادث مُدهش منا میگذرد که در آن، چند هزار نفر در روز عید و در لباس احرام، در زیر آفتاب و با لب تشنه، مظلومانه جان باختند؛ اندکی پیش از آن در مسجدالحرام نیز جمعی در حال عبادت و در طواف و نماز به خاک و خون کشیده شدند. حکّام سعودی در هر دو حادثه مقصّرند؛ این چیزی است که همه‌ی حاضران و ناظران و تحلیلگران فنّی بر آن اتّفاقِ‌نظر دارند؛ و گمانِ عمدی بودن حادثه نیز از سوی برخی صاحب‌نظران مطرح شد ... حاکمان بی‌دین و بی‌وجدانی که فاجعه‌ی بزرگ منا را پدید آورده و با نام خادمان حرمین، حریم حرم امن الهی را شکسته و میهمانان خدای رحمان را در روز عید در منا و پیش از آن در مسجدالحرام قربانی کرده‌اند، اکنون از سیاسی نشدن حج دَم میزنند و دیگران را به گناهان بزرگی که خود مرتکب شده یا تسبیب کرده‌اند، متّهم می‌کنند.»

همچنین مقام معظم رهبری پس از فاجعه منا در تاریخ هفتم مهر سال گذشته نیز در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاری حج، فاجعه بسیار تلخ و حیرت‌انگیز منا را از جمله امتحانات الهی خواندند و با انتقاد از سکوت دولت‌ها و به‌خصوص دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر در قبال این مصیبت بزرگ تأکید کردند: «این حادثه به‌هیچ‌وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به‌صورت قاطع دنبال کنند؛ این مسئله نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سال‌ها در مجامع جهانی مطرح شود و نقطه آماج این حرکت نیز باید دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر باشند.»

اخبار مرتبط

فیلم| غرق شدن ابر قدرت‌ها در یمن

ولیعهد عربستان در حال هموار کردن مسیر پادشاهی خود است

کلیپ نوشت| کنسرت ضد ایرانی در عربستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha