محاکمه میلیاردر سعودی و ۱۳ متهم دیگر در پرونده سقوط جرثقیل در مکه

 محاکمه میلیاردر سعودی و ۱۳ متهم دیگر در پرونده سقوط جرثقیل در مکه

به گزارش سراج24 ، روزنامه سعودی عکاظ نوشت: یک میلیاردر سعودی و 13 متهم دیگر امروز چهارشنبه در کمیسیون قضایی متشکل از سه قاضی در دادگاه کیفری حاضر خواهند شد تا بدین صورت، اولین جلسه دادگاه پرونده سقوط جرثقیل برگزار شود.

این امر بعد از تکمیل تحقیقات 290 روزه کمیته تحقیقات و دادستانی کل صورت می گیرد.

به نوشته روزنامه عکاظ، شش سعودی و هفت تبعه مقیم شامل (دو پاکستانی، یک اردنی، یک فیلیپینی، یک فلسطینی، یک کانادایی، یک مصری و یک اماراتی) به همراه میلیاردر سعودی متهمان این پرونده را تشکیل می دهند.

براساس گزارش وزارت بهداشت، این افراد متهم هستند که باعث جان باختن 110 نفر، معلولیت هشت نفر، زخمی شدن 210 نفر و آسیب دیدن جزئی 67 نفر شده‌اند.

منابع آگاه به روزنامه عکاظ گفتند: گزارش جعبه سیاه جرثقیل توسط شرکت سازنده برای روشن شدن ابهامات مورد بررسی قرار گرفت و مراجع ذیربط به اطلاعات بسیار دقیق و با اهمیتی از جمله زاویه جرثقیل به هنگام سقوط دست یافتند که 87 درجه بود. اطلاعات جعبه سیاه همچنین آخرین سرعت باد ثبت شده و سازوکار برخورد با آن در آخرین لحظات سقوط جرثقیل و 24 ساعت قبل از آن را مشخص کرد. این اطلاعات همچنین قدرت جرثقیل و قدرت تحمل و تحرک آن به هنگام وزیدن بادهای شدید و حرکت بازوها در زمان سقوط و دخالت عامل انسانی در زمان سقوط و 24 قبل از آن را مشخص کرد.

هیئت تحقیق و دادستانی کل تیمی دانشگاهی را برای بررسی جوانب فنی تشکیل داده و از مراجع ذیربط در پروژه بازجویی کرده است و گزارش‌های آب و هوایی را نیز از اداره هواشناسی استعلام و از فیلم دروبین ها استفاده کرده است.

هیئت تحقیق و دادستانی این حادثه را بی دقتی متهمان دانسته؛ بویژه که مسجد الحرام در زمان وقوع حادثه مملو از حجاج بوده است.

روزنامه عکاظ به نقل از منابع دادگستری نوشت: اتهام های وارده به متهمان در مورد اهمال و از بین بردن دارایی‌ها و نقض قواعد و مسائل ایمنی در پروژه است. آنها همچنین متهم هستند که باعث جان باختن عده‌ای از افراد شده‌اند.

این روزنامه نوشت: کمیسیون قضایی از همه متهمان خواسته است تا امروز برای تفهیم اتهام در برابر تیم دادستانی کل حضور یابند.

دادگاه تاکید کرده است که هرگونه سرپیچی از حضور در جلسه امروز با برخورد قاطع روبرو خواهد شد؛ زیرا اساسنامه مربوط به دادگاه اجازه می‌دهد که متهمان را در صورت حاضر نشدن با اعمال زور به دادگاه بکشاند.

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

سعودی‌ها، ایران، سوریه و قطر را دور زدند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha