مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه سینما

ضرورت انعکاس معارف ارزشی در آثار سینمایی/انتقاد رهبر معظم انقلاب اسلامی از کم‌کاری وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات، حوزه‌های علمیه و صاحبان اندیشه

ضرورت انعکاس معارف ارزشی در آثار سینمایی/انتقاد رهبر معظم انقلاب اسلامی از کم‌کاری وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات، حوزه‌های علمیه و صاحبان اندیشه
به گزارش خبرنگار سراج24، مقام معظم رهبری سینما را به عنوان «کارآمدترین روایتگرِ واقعیت و حقیقت» معرفی کرده و می‌فرمایند: «هنر سینما بلاشک یک هنر برتر است؛ یک روایتگر کاملاً مسلط - که هیچ روایتگری تاکنون در بین این شیوه‌های هنرىِ روایت یک واقعیت و یک حقیقت، تا امروز به این کارآمدی نیامده - و یک هنر پیچیده و پیشرفته و متعالی.»
 
 ایشان همچنین به اهالی سینما توصیه می‌کنند: «شما این دریچه را دمِ دست دارید؛ یعنی دریچه‌ سینما به سوی معارف و پرتوی که از این دریچه به داخل افکنده می‌شود. این دریچه در اختیار شماست. اهمیت این هنر، مسئولیت شما را هم بالا می‌برد. من این را می‌خواهم عرض بکنم؛ یعنی شماها یک مسئولیت سنگینی دارید.»
 
مقام معظم رهبری سینما را به عنوان هنری جذاب و اثرگذار در سطح اجتماع عنوان می‌کنند و معتقدند سینما زمینه‌ساز پرورش انسان‌هایی امیدوار و دارای اعتماد به نفس بوده یا بالعکس، افراد را زیر سؤال برنده‌ افتخارات بار می‌آورد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این باره می‌فرمایند:«شما [سینماگران] می‌توانید این نسل را یک نسل پیشرونده، امیدوار، پُرشوق، معتقد به خود و معتقد به ارزش‌های اسلامی و ملىِ خود بار بیاورید؛ و همین‌طور می‌توانید این نسل را شرمنده، پشیمان، زیر سؤال برنده‌ افتخارات گذشته و زیر سؤال برنده‌ افتخار انقلاب و دفاع مقدس بار بیاورید.»
 
ایشان همچنین طی دیدارهای مختلف با اهالی سینما، مطالبات خود از این حوزه فرهنگی را به آنها منتقل کرده‌اند که به مرور مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این بخش در پایگاه خبری تحلیلی سراج24 بازخوانی خواهد شد.
 
 
*  ضرورت انعکاس معارف ارزشی در آثار سینمایی
 
رهبر معظم انقلاب اسلامی در سل 85 در دیدار جمعی از کارگردانان سینما و تلویزیون با انتقاد از اینکه معارف ارزشی اسلامی در سینمای ما بسیار کم‌رنگ است، می‌فرمایند: «آیا در زمینه‌ انعکاس آن معارف ارزشىِ اسلامی - که من معتقدم در سینمای ما نشان زیادی از آنها وجود ندارد - به آن سازنده‌ فیلم، به آن کارگردان و حتّی به آن بازیگر، کاری انجام گرفته و منعکس نشده است؟! من به خودم نگاه می‌کنم، به حوزه‌ علمیه‌مان نگاه می‌کنم و به دستگاه‌های مدیریت فرهنگیمان نگاه می‌کنم، می‌بینم نه، ما در این زمینه کم‌کاری داشته‌ایم. ...نمی‌شود رفت سراغ کارگردان و یقه‌ او را گرفت که شما چرا؟ خوب، من یک مقدار وزارت ارشاد را، یک مقدار سازمان تبلیغات را، یک مقدار حوزه‌ علمیه را، یک مقدار آن کسانی که صاحبان اندیشه‌ دینی هستند، همین اندیشه‌های عرفانی، حکمت متعالیه و این چیزهایی که آقایان گفتید، اینها را مخاطب قرار می‌دهم و می‌گویم شما برای برخورداری کشور از این هنر فاخر - که در این جمع هست - چه کرده‌اید؟ «شما» چه کرده‌اید؟ چنانچه در آن زمینه کاری انجام نگرفته باشد، من از یک کارگردان خیلی توقع نمی‌کنم. هنرمند بااستعدادِ ما که اثرش یا خالی است یا حداقل نسبت به این ارزش‌های مورد نظر ما خیلی پُربار نیست، از او توقع نمی‌کنم که چرا این اثر آن‌چنانی که من می‌پسندم، نیست.»
 

 

اخبار مرتبط

استفاده از مدح‌ها و تمجیدهای بی‌معنا در مراسم اهل بیت (س) مضر است/ ضرورت توجه به مضامین عمیق در مداحی

جامعه‌ مطبوعات باید در جهت‌ سیاسی‌ کردن‌ مردم‌ حرکت‌ کند/ در یک‌ جامعه‌ سیاسی‌ آسیب‌پذیری‌ مردم‌ کمتر است‌

افزایش دقت در نشر کتاب و جلوگیری از انتشار و توزیع کتب مضر/ مجموعه‌ای که متصدی امر کتاب است نباید هر کتاب مضری را وارد بازار کتابخوانی کند/ در زمینه‌ تولید و چاپ و نشر کتاب بی‌مبالاتی جایز نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha