راه دشوار نتانیاهو برای تشکیل کابینه

راه دشوار نتانیاهو برای تشکیل کابینه

 

سرویس بین المل «سراج24»: جناح راست اسرائیل پیش از انتخابات 75 کرسی از مجموع 120 کرسی پارلمان را در اختیار داشت که این میزان به 60 کرسی کاهش یافته است.
 نتایج انتخابات را برای نتانیاهو غافلگیر کننده و به مثابه زلزله ای در جامعه اسرائیل باید توصیف و پیش بینی کرد که نتانیاهو در تشکیل کابینه شکست خواهد خورد.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که در انتخابات پارلمانی روز گذشته توانست با اختلاف اندکی بیش از دیگر رقیبانش رای بیاورد، مذاکرات خود برای تشکیل دولت جدید ائتلافی را آغاز کرده است؛ در حالی که در این انتخابات راست گرایان با شکست مواجه شدند، چپ میانه در انتخابات قدرت گرفت.
نتانیاهو تلاش دارد با حزب دوم پارلمان ائتلاف کند، اما "یائیر لپید" روزنامه نگار و رهبر "یش عتید" که با 19 کرسی جایگاه دوم پارلمان را به دست گرفته است این ائتلاف را مشروط به احیای مذاکره با فلسطین کرده است.
ائتلاف نتانیاهو با دیگر احزاب راستگرا هر کدام خود مشکلی دارد؛ در این حال "شلی یاخیموویچ"، رهبر حزب کارگر که 15 کرسی به دست آورده است گفته که برای تشکیل دولت چپ میانه با سایر گروه‌ها، تماس‌هایی برقرار کرده است.
در انتخابات روز گذشته حزب افراطی ملی‌گرای "خانه یهودی" به رهبری نفتالی بنت سرمایه دار یهودی آمریکایی تبار که با تشکیل کشور مستقل فلسطینی مخالف است، و حزب مذهبی شاس هر کدام 11 کرسی به دست آوردند؛ حزب مذهبی "یهودیت توراتی متحد" هم 11 کرسی به دست آورده که این مجموع کرسی‌های احزاب دست راستی در کنست اسرائیل را به ۶۱ از مجموع ۱۲۰ کرسی می‌رساند.
حزب میانه‌روی "جنبش" به رهبری "تزیپی لیونی، وزیر خارجه سابق و حزب چپ "میرتس" هر کدام 6 کرسی به خود اختصاص دادند.
حزب "کادیما" که در کنست قبلی بزرگ‌ترین حزب بود، در انتخابات روز گذشته تنها 2 کرسی به خود اختصاص داد.
۱۲ کرسی نیز در اختیار احزاب عرب اسرائیلی قرار گرفته اما معمولا از آنها برای تشکیل دولت دعوتی به عمل نمی‌آید.
 

اخبار مرتبط

اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق تا ۲ روز دیگر

جدیدترین نتایج انتخابات پارلمانی عراق

درگیری بر سر نتایج آراء در اقلیم کردستان عراق

0 نظر

ارسال نظر

capcha