تعطیلی ارج و آزمایش و آمار وزارت صنعت را باور کنیم یا حرف جهانگیری؟ + جدول

تعطیلی ارج و آزمایش و آمار وزارت صنعت را باور کنیم یا حرف جهانگیری؟ + جدول

به گزارش سراج24، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور که صبح امروز سری به چند واحد تولیدی لوازم خانگی در منطقه پاکدشت زده، گفته امروز از سه واحد بزرگ صنعتی در یکی از بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی کشور بازدید کردم که تولید خوب، بهره‌وری بالا و بازار پرطرفدارشان نشان می‌دهد اوضاع آنطور که برخی‌ها می‌خواهند سیاه‌نمایی کنند نیست.

وی با بیان اینکه دو واحد از کارخانجاتی که از آنها بازدید کرده در بخش لوازم خانگی فعال هستند، اظهار داشت: در روزهای اخیر با توجه به مسائلی که برای یک نام تجاری در حوزه لوازم خانگی پیش آمد برخی تلاش کردند اینگونه نشان دهند که واحدهای صنعتی کشور با مشکل روبروست اما در این بازدید مشخص شد که واحدهای تولید کننده لوازم خانگی با وجود واردات و قاچاق وضعیت خوبی دارند.

این اظهارات جهانگیری گویای این مطلب است که صنعت لوازم خانگی کشور این روزها مشکل خاصی ندارد و در وضعیت خوبی بسر می برد اما شواهد امر گویای حرف دیگری است.

طی چند سال اخیر واحد‌های مختلف صنعتی به دلیل مشکلات متعدد از جمله فقدان نقدینگی، کمبود تقاضا، افزایش بدهی‌های بانکی و افزایش هزینه‌های تولید با کمتر از ظرفیت فعالیت کرده و یا نیمه تعطیل و تعطیل شدند. به عنوان نمونه اخیراً اولین کارخانه تولید لوزام خانگی کشور یعنی ارج که نامی آشنا برای تمام مردم داشت و کمتر شخصی با تولیدات آن بیگانه بود به دلیل تشدید مشکلات تولید رسماً از هفته گذشته تعطیل شد.

تعطیلی این برند صاحب نام لوازم خانگی باعث شد تا پس از اعلام این خبر وضعیت این صنعت مورد بررسی جدی قرار گیرد. بیساری از کارخانه های دیگر هم طی ماه های گذشته از وضعیت وخیم خود گزارش دادند و مسئولان بخش خصوصی هم این موضوع را تایید کردند.

براساس آمار، ظرفیت بازار لوازم خانگی کشور حدود 20 هزار میلیارد تومان است که سهم محصولات داخلی از این رقم 5 هزار میلیارد تومان و سهم محصولات خارجی 15 هزار میلیارد تومان است. با توجه به این آمار و اذعان تولیدکنندگان امروز 70 درصد بازار لوازم خانگی کشور در اختیار برندهای خارجی و سهم تولیدات داخلی در خوشبینانه ترین حالت 30 درصد است.

بسیاری از تولیدکنندگان لوازم خانگی امروز با 30 تا 40 درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند و عامل اصلی آن را حضور محصولات مشابه خارجی، کمبود تقاضا در بازار و البته قاچاق‌ می‌دانند.

محمدرضا درافشار نایب رئیس انجمن لوازم خانگی در همین ارتباط به تسنیم گفت: مشکل امروز صنعت لوازم خانگی کشور واردات بی‌رویه از مسیرهای قانونی و غیرقانونی است.در بخش لوازم خانگی کوچک کالاهای بسیاری به‌صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند که این موضوع خود آسیب‌های زیادی به واحدهای تولیدی وارد کرده است.

وی با بیان اینکه اندازه بازار کوچک شده و بیکاری در سطح واحدهای تولیدی بسیار افزایش پیدا کرده است، افزود: امروز صنعت لوازم خانگی کشور نیازمند کمک جدی دولت در بخش‌های مختلف است اما این کمک به‌معنای فقط تزریق نقدینگی نیست، بلکه باید بازار رونق پیدا کرده و خرید و فروش به‌نحو مناسبی انجام شود.

درافشار با گلایه از اینکه در شرایط رکود همچنان دربهای کشور باز بوده و کالاهای خارجی بدون هیچ ممنوعیتی وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: این خود آسیب جدی برای تولیدکننده داخلی است. در این شرایط تولیدکننده داخلی که کمتر از ظرفیت خود به فعالیت می‌پردازد با افزایش هزینه‌های تولید روبه‌روست و از‌ آن‌ طرف کالای خارجی با قیمتی ارزان‌تر در بازار به فروش می‌رسد.

وی اضافه کرد: تجربه ثابت کرده مدیریت دولتی هیچ‌وقت موفق نبوده است و باید صنایع به‌سمت خصوصی سازی حرکت کند، گواه این مطلب تعطیلی واحدهای بزرگ صنعتی طی سال‌های اخیر است، به‌عنوان نمونه تعطیلی کارخانجات ارج، آزمایش، پارس الکتریک، کفش وین و کفش ملی حاصل مدیریت غلط دولت است که دولت هیچ سیاستی برای رفع مشکلات آنها ندارد در حالی که باید در این رابطه تدبیر مناسبی را به‌کار می‌گرفت.

همچنین نورپور یکی از اعضای انجمن لوازم خانگی با اشاره به اینکه تعطیلی کارخانه ارج مصداق بارز وضعیت امروز صنعتی لوازم خانگی کشور است اظهار داشت: البته در سطح بازار نمونه‌های دیگری از ارج وجود دارند که وضعیتی بدتر از این کارخانه داشته اما از ترس رقیب ورشکستگی خود را اعلام نمی‌کنند.

به دنبال اعلام ورشکستگی کارخانه ارج، کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور هم با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور درخواست های خود را برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی لوازم خانگی اعلام کرد.

در این نامه تاکید شد، انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی بیش از تمام جریان های درگیر با این موضوع، واقف است که حدوث چنین ماجراهای تلخ و دردآوری ریشه در بحران های عمیقی دارد که سبقه آن به سال‌های متمادی بر می‌گردد  و قطعاً بحران امروز مجموعه های مورد اشاره ریشه در مسائلی چون نحوه واگذاری، صلاحیت خریدار، سوء مدیریت، عدم سرمایه گذاری های جدید در بخش تحقیق و توسعه برای به روز کردن تولیدات و... دارد اما عوامل کلان و پیچیده تری در بروز این دست رویدادها موثر است که در صورت چشم پوشی سایر تولیدکنندگان لوازم خانگی این کشور را نیز درگیر خود خواهد کرد.

البته نفوذ بلامنازع مافیای وارد کننده لوازم خانگی، که بیشترین سهم را در واردات کشور به خود اختصاص داده اند، چالش عظیمی را پیش روی تولید ملی نمایان ساخته و روز به روز بر عمق این فاجعه افزوده می شود.

علاوه بر این مطابق جدیدترین  آمار جدید وزارت صنعت، در سال 94 رشد تولید انواع تلویزیون تخت منفی 32.7 درصد، یخچال و فریزر منفی 35.3 درصد و ماشین لباسشویی منفی 31 درصد بوده است. 

اخبار مرتبط

ایران یازدهمین فولادساز بزرگ جهان

تدبیر دولت برای عبور از بحران کاغذ چیست؟

افزایش ۶ هزار تومانی قیمت زولبیا و بامیه نسبت به مدت مشابه سال قبل

0 نظر

ارسال نظر

capcha