پورابراهیمی:

وحدت فرماندهی اقتصادی در دولت دیده نمی‌شود

وحدت فرماندهی اقتصادی در دولت دیده نمی‌شود

به گزارش سراج24،محمدرضا پورابراهیمی در ارتباط تلفنی با بخش خبری 21 شبکه یک سیما درباره احیای 7500 واحد نیمه تعطیل با تامین مالی افزود: اکنون در شرایط اقتصادی دولت برنامه های خود را شروع کرده است تا در سال 95 بتواند در خصوص فعال شدن واحدهای تعطیل شده یا نیمه فعال حوزه های مختلف بخش های اقتصادی اقدام کند.

وی گفت: اکنون امکان ارزیابی در این خصوص وجود ندارد اما به مرور زمان با بررسی ها می توان گفت که چه وضعیتی دارند.

پورابراهیمی با بیان اینکه اکنون چالش اصلی این واحد ها حوزه تامین مالی است افزود: هم در حوزه دسترسی به تامین مالی و هم در حوزه نرخ آن یکی از چالش های اساسی است اما بزرگترین عاملی که در وضعیت اقتصادی اثر گذاشته در شرایط موجود دسترسی به منابع مالی است.

وی گفت: اکنون نرخ تامین مالی در کشور ما 4 یا 5 برابر کشورهای اطراف است اما با وجود این چالش دولت تلاش می کند در خصوص دسترسی به منابع مالی اقداماتی را انجام دهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره اینکه آیا مشکل این واحدها تنها در حوزه مالی است یا اینکه در بخش های دیگر نیز مشکل دارند گفت: براساس نظر سنجی بالغ بر 75 درصد آنها اعلام کردند که بزرگترین چالش شان حوزه مالی است البته در حوزه های بازریابی و کاهش قیمت محصولات نیز اثرگذار است.

وی افزود: آنچه مسلم است در حوزه اقتصادی یک وحدت فرماندهی به شکل کامل وجود ندارد یعنی در دولت در حوزه نرخ ارز یک نگاهی از سوی بانک مرکزی اعلام می شود که آن نگاه با حوزه وزارت اقتصاد و صنعت و معدن متفاوت است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فضای تصمیم گیری در حوزه اقتصادی دچار چالش های شده است گفت: از سال گذشته کاهش نرخ سود سپرده ها با این هدف بود که بتوانیم تامین مالی را در حوزه اقتصاد کشور افزایش بدهیم.

وی افزود: اکنون اگر دولت بخواهد در این حوزه خروجی های بهتری داشته باشد باید هماهنگ عمل کند اما تاکنون این سیاست ها پاسخگو نبوده است.

پورابراهیمی درباره نقش قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در اقتصاد مقاومتی نیز گفت: اکنون یکی از مشکلات دولت پرداختی ها برای پروژه های  عمرانی است که نه تنها در پرداختی های سال 94 مشکلاتی داشتیم بلکه تعهدات سال های قبل را هم نتوانستیم عملی کنیم.

وی افزود: دولت یکی از مجموعه های است که بیشترین بدهی را به گروههای مختلف از جمله به پیمانکاران دارد.

این نماینده مجلس گفت: از ویژگی های حضور قرارگاه خاتم الانبیا در حوزه اقتصادی این است که دریافتی ها به آن با تاخیر زمانی صورت می گیرد که باری از روی دوش آنها بر می دارد.

وی افزود: البته بخشی از کسانی که دچار مشکلاتی شده اند نیازمندم استمهال، بخشی نیازمند کمک در حوزه بازاریابی و بخشی نیز نیازمند تامین مالی البته با قیمت های متفاوت هستند.

پورابراهیمی گفت: اکنون بیشترین حجم فشارها به نظام بانکی کشور است.

اخبار مرتبط

جهت گیری نوین اقتصادی مجلس در گام دوم انقلاب اسلامی

تقدیم پیام رهبر انقلاب، گفتگوهای اقتصادی و دیدار با همتایان روسی

هدف دیوان محاسبات تاثیرگذاری مثبت بر معیشت مردم است

0 نظر

ارسال نظر

capcha