فضائلی:

انتخابات ریاست مجلس ادعای پیروزی اصلاح‌طلبان را زیر سؤال برد/ اصلاحات دچار بحران هویت است

انتخابات ریاست مجلس ادعای پیروزی اصلاح‌طلبان را زیر سؤال برد/ اصلاحات دچار بحران هویت است

به گزارش سراج24،مهدی فضائلی کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی در تحلیل خود از شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات هیئت رئیسه مجلس دهم گفت: بعد از انتخابات هفتم اسفند هر دو جریان به ویژه اصلاح‌طلبان ادعای پیروزی در مجالس خبرگان و شورای اسلامی را داشتند و این جریان بیشتر با اتکا به نتیجه انتخابات در تهران سعی کرد، این نتیجه را به کل کشور تعمیم دهد.

وی افزود: برای ادعای اصلاح‌طبان مبنی بر پیروزی در انتخابات، دو حالت را می‌توان متصور شد. اول اینکه جریان اصلاحات دچار یک خطای راهبردی از نتیجه انتخابات هفتم اسفند شده‌اند و دوم اینکه بی‌صداقتی و خلاف‌گویی توسط این جریان صورت گرفته است.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه ادعای پیروزی در انتخابات در هر دو حالت برای جریان اصلاحات اتفاق بدی است، یادآور شد: جریانی که ادعای اداره کشور را دارد و در دوره‌ای دستگاههای مختلفی را اداره می‌کرده اگر در ارزیابیهای خود به این صورت دچار خطا شود، نشان دهنده یک ضعف جدی در ارزیابی و برآوردش از شرایط کشور است البته اگر آنها خلاف و به نوعی دروغ گفته باشند، این هم برای سوابق این جریان امتیاز منفی محسوب می‌شود.

فضائلی گفت: اگر این ادعا مشکوک که تعدادی از منتخبان لیست امید به آقای لاریجانی رأی داده‌اند را هم بپذیریم، این ادعا نتایج بدی دارد و نشان می‌دهد افرادی که در این لیست قرار گرفته‌اند، نفر اول جریان اصلاحات یعنی عارف را قبول نداشته‌اند بنابراین حاضر نشدند به او رأی دهند و یک نیروی اصول‌گرا را به جای وی ترجیح دادند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: این موضوع نشان‌دهنده یک عدم انسجام و به هم‌ریختگی تشکیلاتی در جریان اصلاحات است که معلوم نیست این جریان با چنین از هم‌گسیختگی، چگونه می‌خواهد در آینده نقش جدی را ایفا کند.

وی درباره نمایندگانی که به نوعی منتسب به دولت هستند، گفت: اولاً که اینها یک فراکسیون مستقلی را هنوز تشکیل نداده‌اند و کم و کیف این جریان هنوز مشخص نیست اما با توجه به اظهار نظرهای برخی از مقامات دولتی چه به صورت مستقیم و یا تلویحی تمایل خودشان را به آقای عارف نشان داده بودند.

مدیر عامل اسبق خبرگزاری فارس افزود: به نظر می‌آید یا واقعاً این جریان جایگاه بسیار ضعیفی دارد و تعیین کننده نیست، یا این که با اصلاح‌طلبان رفتار دوگانه‌ای داشته‌اند. یعنی در ظاهر این گونه وانمود کردند که با اصلاحات خواهند بود و تمایل به ریاست آقای عارف دارند اما در عمل رأی‌شان را به آقای لاریجانی دادند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی با بیان اینکه نتیجه انتخابات ریاست مجالس خبرگان و شورای اسلامی در مجموع پیامهای خوبی برای جریان اصلاحات نداشت، عنوان کرد: نتایج این انتخابات ادعاهای اصلاح‌طلبان را در ارتباط با انتخابات هفت اسفند زیر سوال برد. بدین صورت این امر نشان می‌دهد گرایش اصول‌گرایی همچنان در کل کشور از اقبال بیشتری در نزد افکار عمومی برخوردار است.

فضائلی در پاسخ به اینکه آیا اصلاح‌طلبان دچار بحران هویت شده‌اند، تصریح کرد: در حال حاضر یک بهم‌ریختگی را در صورت‌بندیهای سیاسی شاهد هستیم و جریان اصلاحات هم مشمول این وضعیت است.

وی افزود: جریان اصلاحات قبل از انتخابات برای سرلیست‌شان آقایان ناطق و لاریجانی را مطرح و بعد از انتخابات بحث ریاست مجلس را عنوان کردند. در ادامه پس از اعلام نتایج برخی از اصلاح‌طلبان گمان کردند که اکثریت را به دست آورده‌اند لذا در ریاست آقای لاریجانی تشکیک و تصمیم‌گرفتند عارف را به‌عنوان رئیس معرفی کنند.

فضائلی تصریح کرد: در مجموع این اظهار نظرها و اعلام مواضع که توسط برخی از چهره‌های این جریان صورت گرفت، بیانگر بهم‌ریختگی و از هم‌گسستگی مواضع و ارزیابیهای آنها است.

این تحلیل‌‌گر مسائل سیاسی با بیان اینکه در جریان اصلاحات طیفهای متنوعی از کارگزاران تا جریانات تندتر وجود دارد، خاطرنشان کرد: اقدامات این جریان نوعی بحران هویت را در ذهن تداعی می‌کند.

اخبار مرتبط

هویت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی مبارزه با استکبار است

دو نکته‌ای که جریان انقلابی باید مراقبت آن باشد

مرد سایه‌نشین اصلاحات به دنبال چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha