معاون وزیر صنعت خبر داد

شرایط واردات کالاهای چینی به ایران در پسابرجام

شرایط واردات کالاهای چینی به ایران در پسابرجام

به گزارش سراج24،ولی الله افخمی‌راد در خصوص جزئیات توافقات اخیر صورت گرفته میان ایران و چین و همکاری های اقتصادی دو کشور در شرایط بعد از برجام اظهارکرد: در نشست اخیر ایران و چین، چند تفاهم نامه میان دو کشور به امضا رسید که در این ارتباط می توان به امضای تفاهم نامه میان سازمان توسعه تجارت ایران با سازمان توسعه تجارت چین، برای توسعه روابط اقتصادی اشاره کرد.

وی افزود: سازمان توسعه و تجارت ایران همچنین با سازمان توسعه تجارت استان ججیانگ چین که جمعیت 50 میلیون نفری دارد و به مثابه یک کشور است، تفاهم نامه همکاری‌های اقتصادی و تجاری به امضا رساند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: مفاد این تفاهم نامه‌ها بر همکاری مشترک تاکید دارد تا تجارت دو کشور توسعه یابد،  رفت و آمد تجار تسهیل شود، نمایشگاه اقتصادی در کشور‌های یکدیگر انجام شود، امکان تبادل هیئت‌های اقتصادی وجود داشته باشد و در مجموع هر اقدامی که باعث تسهیل تجاری شود به آن اشاره شده است.

وی اضافه کرد: اتاق مشترک ایران و چین نیز تفاهمات مشابهی برای توسعه روابط تجاری با چین و استان ججیانگ این کشور منعقد کردند.

سرمایه گذاری 5 میلیون دلاری چین در بخش تولید وسایل کمک آموزشی ایران

افخمی‌راد گفت: بخش خصوصی ایران و چین نیز تفاهماتی در زمینه تولید وسایل کمک آموزشی در ایران با سرمایه گذاری 5 میلیون دلاری و سرمایه گذاری مشترک برای تولید لامپ کم مصرف LED در ایران منعقد کردند که بنده از حجم آورده طرف چینی در بخش تولید لامپ اطلاعی ندارم.

افخمی راد همچنین در خصوص اختلافات آماری فاحش گمرک ایران و چین، درباره میزان تجارت دو کشور گفت: تفاوت قیمت پایه محصولات در کشورهای مختلف و همچنین ثبت کالاهای ترانزیت دربرخی کشورها باعث می‌شود که اختلافات آمار گمرکی ایجاد شود و این اختلافات تنها مربوط به چین نیست.

وی اضافه کرد:آمار گمرک ایران نشان می‌دهد در سال 94،  11.2 میلیارد دلار از کشور چین وارد و 8.8 میلیارد دلاربه این کشور صادرات شده که این رقم منهای نفت و فرآورده های نفتی است اما میعانات را در برمی‌گیرد.

کالاهای چینی که استاندارد اجباری ایران را نداشته باشند اجازه واردات ندارند

این مقام مسئول با بیان اینکه چین بزرگترین شریک تجاری ما است و روابط اقتصادی دو کشور در شرایط بعد از اجرای برجام نیز برقرار است  تاکید کرد: اما واردات کالا از چین نیازمند رعایت مواردی نظیر کیفیت کالاهای وارداتی است و تجار ایرانی در خرید کالاهای مورد نظر خود از چین باید دقت لازم را داشته باشند، زیرا در چین کالاهای با کیفیت و بی‌کیفیت وجود دارد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص واردات کالاهای بی‌کیفیت چینی به ایران گفت:کالاهای وارداتی باید استانداردهای اجباری ما  را داشته باشد و گرنه اجازه  واردات به آن داده نمی‌شود و در واردات کالاهای فاقد استاندارد اجباری ایران نیز باید عرف کیفی بین المللی رعایت و نظارت شرکت‎های بازرسی انجام شود.

وی در پایان گفت: لازم است که تجار داخلی قبل از ورود کالای تولید شده در چین و سایر کشور ها به ایران از طریق بازرسان شرکت‌های بین المللی کیفیت کالای تولید شده را با آن شرایطی که در قرار داد تاکید شده، مطابقت دهند.

اخبار مرتبط

دوگانگی انتظارات در بازار نفت

برنامه‌ای برای توزیع کوپنی یا الکترونیکی‌ کالاهای اساسی نداریم

حمایت همه جانبه مردم چین از شرکت هوآوی+فیلم

0 نظر

ارسال نظر

capcha