مدیر کل منابع طبیعی همدان:

۸۰۰ هکتار از مراتع استان همدان طعمه حریق شد/ ۹۵ درصد آتش‌سوزی‌ها منشاء انسانی دارد

۸۰۰ هکتار از مراتع استان همدان طعمه حریق شد/ ۹۵ درصد آتش‌سوزی‌ها منشاء انسانی دارد

به گزارش سراج24،محمدرضا همتی ظهر امروز در گردهمائی سفیران انفال با اشاره به ضروت حفظ انفال برای نسل آینده اظهار داشت: مراتع و جنگل‌های موجود در کشور انفال محسوب شده که باید برای توسعه وحفاظت از آن‌ها تلاش کرد.

وی افزود: در گذشته درختان غیره میوه‌ای بی ثمره خوانده شده و اهمیت آنها در بین مردم کم بود در حالیکه نقش آنها در جلوگیری از فرسایش خاک، بروز سیل و حفظ گونه‌های گیاهی بسیار با اهمیت می‌باشد.

وی بابیان اینکه معتقدیم خداوند متعال هیچ موجودی را بدون حکمت خلق نکرده است گفت: در عرصه‌های جغرافیایی  بالا درختان غیرمثمری وجود داشته که ارزش بالایی داشته و موجب شده‌اند کشوری مانند ایران  که در نیمه خشک و خشک کره زمین قرار گرفته به دلیل وجود دو رشته کوه البرز و زاگرس وضعیتی مشابه عربستان و لیبی نداشته باشد.

این مقام با مسئول افزود: در ناحیه زاگرس 6 میلیون هکتار پوشش درختی بلوط  با 4 میلیون گونه گیاهی وجود داشته که از آذربایجان غربی شروع شده و تا بوشهر ادامه دارد.

وی کمبود آب شیرین، گازهای گلخانه‌ای، تغییرات اقلیمی، گرم شدن زمین و بیابان‌زایی را از جمله مشکلات زیست محیطی برشمرد وابراز کرد: در ایران 35 میلیون هکتاربیابان وجود دارد که در انفال از آنها با عنوان زمین موات یاد می‌شود.

وی با بیان اینکه سرانه جنگل در کشور 1700 متر و در استان همدان کمتر از 300 متر است، گفت: از جمله مباحثی که مراتع ما را تهدید می‌کند وجود دام مازاد در کشور است به گونه‌ای که ظرفیت دام استان 600 هزار راس گوسفند بوده ولی متاسفانه بیش از 2 میلیون دام از مراتع تغذیه می‌کنند. 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری همدان آتش‌سوزی درمراتع را ظلمی بزرگ و غیر قابل جبران دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه 95 درصد آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی داشته که برای جامعه مسلمانی ایران نقطه ضعف بزرگی به شمار می‌آید.

وی با اشاره به جایگاه علما در بین مردم افزود: امروز به این نتیجه رسیده‌ایم که با استفاده از ظرفیت علما و تبیین لزوم حفاظت از مراتع توسط آنها برای مردم از اتفاقات ناگوار پیشگیری کنیم.

همتی با بیان اینکه سال گذشته 800 هکتار از مراتع استان در آتش سوخته خاطر نشان کرد: متاسفانه دامداران و کشاورزان  به دلیل ناآگاهی  از فواید وجود گیاهان غیردامی و غیرمثمر مراتع را آتش زده و یا نسبت به حفظ آنها بی‌اعتنا هستند.

وی گفت:هر آتش سوزی که اتفاق می‌افتد علاوه بر خسارت طبیعی خسارت مضاعفی را نیز توسط افراد به جامعه تحمیل می‌کند بنابراین امیدواریم  با انتقال مباحث و فرهنگ‌سازی استفاده صحیح از مراتع و جنگل‌ها  توسط روحانیون برای مردم، از8 هزار گونه گیاهی در کشور و 1500 گونه باقی مانده در مراتع همدان حفاظت شود.

اخبار مرتبط

اجتماع عزاداران اربعین در پیاده‌راه بوعلی همدان برگزار می شود

برگزاری «۴۰ بزرگداشت شهید در ۴۰ محله» همدان

توزیع بسته‌های معیشتی به همت رسانه‌ای‌های همدان

0 نظر

ارسال نظر

capcha