سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر داد

افزایش ۱۵ درصدی مصرف شربت تریاک به دنبال مسمومیت معتادان با سرب

افزایش ۱۵ درصدی مصرف شربت تریاک به دنبال مسمومیت معتادان با سرب

به گزارش سراج24،پرویز افشار  با اشاره به افزایش ناخالصی‌های تریاک در کشور و مسمومیت تعدادی از معتادان به واسطه سرب موجود در تریاک، اظهار کرد: به دنبال افزایش قیمت شیشه در کشور انتظار می‌رفت که قیمت تریاک و مواد سنتی افزایش یابد ولی این اتفاق نیافتاد و کاشف به عمل آمد قاچاقچیان و سوادگران مرگ که چیزی جز پول نمی‌شناسد اقدام به افزایش ناخالصی‌های تریاک کرده‌اند و از ماده‌ای همچون سرب به دلیل چگالی بالای آن استفاده می‌کنند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: همچنین گزارشات به دست آمده نشان می‌دهد که در پاره‌ای موارد، قاچاقچیان به منظور روان کردن تریاک، دست به افزودن روغن سوخته به این مواد می‌زدند که در این روغن‌ها نیز مقادیر متنابهی سرب وجود داشت.

افشار با هشدار نسبت به معتادان از آن‌ها خواست که به هیچ وجه مواد مخدر را از بازار آزاد و قاچاقچیان تهیه نکنند اضافه کرد: برای تضمین بخشیدن به اینکه معتادان سراغ قاچاقچیان نروند، جلسات متعددی را اخیراً با بخش‌های مختلف وزارت بهداشت از جمله معاونت غذا و دارو برگزار کردیم و آن‌ها تضمین دادند که ذخیره دارویی در کشور در زمینه شربت تریاک و متادون مشکلی نداشته باشد.

وی افزود: متاسفانه در زمینه دسترسی برخی استان‌ها به این داروها به دلیل کافی نبودن تعداد مراکز وجود دارد که این موضوع را به معاونت درمان وزیر منعکس کردیم و قول مساعد برای حل این مشکل داده شده است.

افشار گفت: گزارش‌های به دست رسیده حاکی از آن است که در یک هفته اخیر مراجعات معتادین برای تهیه شربت تریاک، حدود 15 درصد افزایش داشته است ولی انتظار ما بیش از این میزان است و پیش‌بینی می‌کنیم که این مراجعات به تدریج افزایش یابد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه دسترسی به شربت تریاک برای معتادان باید کاملاً راحت باشد افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر شده در دسترسی معتادان به شربت تریاک به هیچ وجه نباید سختگیری شود.

اخبار مرتبط

وضعیت پرونده شکایت از مهناز افشار

دومین روحانی در عرض یک‌ماه به قتل رسید و مهناز افشار از اتهام تحریک به قتل طلبه‌ی همدانی تبرئه شد

ضرورت تاسیس مرکزی برای درمان افرادمعتاد با شرایط خاص

0 نظر

ارسال نظر

capcha