قالیباف در نشست صمیمانه با اصحاب رسانه:

بنده در حوزه آسیب‌های اجتماعی صاحب‌نظر هستم/ هزینه ۸ هزار تومانی روزانه شهرداری برای معتادان

بنده در حوزه آسیب‌های اجتماعی صاحب‌نظر هستم/ هزینه ۸ هزار تومانی روزانه شهرداری برای معتادان

به گزارش سراج24،محمدباقر قالیباف در نشست صمیمانه امروز با اصحاب رسانه که صبح امروز در مرکز فرهنگی پیام شهرداری تهران برگزار شد، اظهار داشت: ما برای همه پروژه‌های عمرانی تایورت(روزشمار) نصب می‌کردیم ولی برای اقداماتی که در محله هرندی در حوزه آسیب‌های اجتماعی آغاز کردیم چنین کاری نکردیم.

وی افزود: ما هیچ وظیفه‌ای در این حوزه نداریم اما رسالت اخلاقی داریم. بنابراین در واقع کاری که شهرداری کرده در وهله اول رحم به خودمان است. البته ادعا نداریم که معتادان در محله هرندی، شوش، تختی و... به طور کامل وجود ندارند.

شهردار تهران با اشاره به اینکه بنده هفته‌ای یک بار از محله هرندی به تنهایی بازدید می‌کنم، تصریح کرد: حتما در طول روز در برخی نقاط معتادان دیده می‌شوند اما این را هم باید گفت که تعداد آنها به شدت تقلیل پیدا کرده است. این نکته که برخی از معتادان رها شده‌اند درست است.

قالیباف اظهار داشت: بنده در مصاحبه نخست خود اعلام کردم از کلمه جمع‌آوری برای معتادان استفاده نکنیم بلکه بگوییم قرار است معتادان را جذب کنیم. از ابتدا نیز قرارمان این بود معتادین شهرستانی به شهر خود بازگردند و با حکم قضایی در شهر خود نگهداری شوند. بنده این قول را به شما می‌دهم که از این کار خسته نخواهم شد؛ وقتی می‌بینیم در هر یکی از مرکز بهارانی که راه‌اندازی می‌شود 50 الی 60 نفر مشغول به کار می‌شوند نشاط بیشتری پیدا می‌کنم.

وی افزود: این چرخه تمام شدنی نیست و باید ادامه پیدا کند. معتادان بهبود یافته 9 ماه تا یک سال در مرکز بهاران مهمان ما هستند و بعد به توانمندی قابل قبولی خواهند رسید.

شهردار تهران ادامه داد: در دنیا با همه کارهایی که در این حوزه انجام می‌شود اصلاح معتادین بین 30 تا 60 درصد موفقیت‌آمیز است و باقی آنها به چرخه اعتیاد باز می‌گردند اما تلاش ما در شهرداری تهران این است که این رقم به بیش از 50 درصد برسانیم بنابراین 2 روز دیگر سوال نکنید که چرا 100 درصد معتادان بهبودیافته پاک باقی نمانده‌اند.

قالیباف با تاکید بر اینکه این چرخه نباید یک چرخه صرفا دولتی باشد، گفت: مجموعه دولت و نهادهای عمومی و غیردولتی باید در این زمینه بسترسازی کنند و در عین حال برای اصلاح این مسیر داوطلبین و مردم نیز باید پای کار آیند. از این رو معتقدم مراکز بهاران نیز نباید به سازمانی از شهرداری تبدیل شوند هرچند برخی بی‌انصافی کرده و علیه مرکز بهاران در محلات سمپاشی می‌کنند.

وی تصریح کرد: سابقه کاری بنده نشان می‌دهد که ممکن است کاری را با تاخیر شروع کنم اما به طور حتم کارها به صورت سیستمی انجام خواهد شد. مطمئن باشید مجموعه مراکز کوثر و بهاران نیز یک کار سیستمی است. در حال حاضر مراکز کوثر روی پای خودشان ایستاده‌اند و هزینه‌ای برای شهرداری ندارند. همچنین زنان سرپرست خانوار نیز از این طریق می‌توانند زندگی خود را اداره کنند.

شهردار تهران ادامه داد: به طور حتم فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه آسیب‌های اجتماعی تکلیف ما را سنگین‌تر می‌کند و به طور حتم رسانه‌ها نیز در برجسته کردن این موضوعات نقش دارند. سال 84 که بنده وارد شهرداری شدم اعلام کردم رویکرد شهرداری فرهنگی و اجتماعی است، این در حالی است که بنده از دوران دفاع مقدس تاکنون هیچگاه مسائل آسیب‌های اجتماعی را فراموش نکرده‌ام اما این احساس وظیفه که باید وارد عمل شوم را نداشته‌ام البته این نکته را هم باید درنظر بگیریم که 8 سال است جمع‌آوری کارتن‌خواب‌ها و در راه‌ماندگان را آغاز کردیم اما بنابراین نمی‌توان گفت ما به تازگی به مسائل آسیب‌های اجتماعی ورود کرده‌ایم و اینگونه نیست که غفلت کرده باشیم و امروز از خواب غفلت بیدار شده باشیم.

قالیباف درباره میزان هزینه شهرداری برای نگهداری معتادان گفت: هر معتاد روزانه 8 هزار تومان برای شهرداری هزینه دارد که برخی از این هزینه‌ها از سوی مردم و خیرین تامین می‌شود. در حقیقت سعی کردیم با حداقل هزینه اقدامات لازم صورت بگیرد هرچند معتقدیم هزینه کردن برای این افراد عین ثواب است.  با این حال آمار کل اعتبار هزینه شده برای این اقدام شهرداری در ذهنم نیست.

وی درباره خللی که شهرداری در راه‌اندازی کمپ‌ها و واگذاری آنها به ستاد مبارزه با موادمخدر ایجاد کرد، اظهار داشت: شهرداری تا حدودی به ستاد مبارزه با مواد مخدر کمک مالی کرد و نمونه آن در کمپ شفق بود. شفق با هزینه‌هایی که شهرداری در آن انجام داد به یک هتل تبدیل شد، در عین حال علاوه بر این به یکسری از کمپ‌های متعلق به بخش خصوصی نیز کمک مالی صورت گرفت اما به طور کلی شهرداری در زمینه ساخت کمپ وظیفه‌ای ندارد.

شهردار تهران افزود: بنده منکر این نیستم که هنوز برخی از کوچه‌ها و محله‌های شهر تهران دارای معتاد و کارتن خواب است اما کم‌لطفی است که بگوییم هیچ تغییری در این حوزه ایجاد نشده است اما تاکید می‌کنم به همکاری بین 11 دستگاه مربوطه نیاز مبرم وجود دارد و وزارت کشور باید هماهنگی‌های اصلی را انجام دهد.

قالیباف همچنین درباره مصرف متادون در مرکز بهاران اظهار داشت: مصرف متادون باید در کمپ‌ها صورت گیرد و در مراکز بهاران نباید از آن استفاده شود.

وی همچنین درباره اظهارنظر برخی اعضای شورای شهر مبنی بر اینکه شهرداری در محله هرندی هیچ اقدامی نکرده و در اجرای این کار خامی کرده است، گفت: افراد در اظهارنظرها آزاد هستند اما اینکه بگویند بنده آسیب‌های اجتماعی را نمی‌شناسم درست نیست. من نمی‌گویم شناخت دقیق و بی‌عیبی دارم ولی خود را در این حوزه صاحب‌نظر می‌دانم چرا که دو دهه است با این موضوع زندگی می‌کنم و در سفرهای خارجی خود در این باره بازدیدها و تحقیقاتی داشتم.

وی همچنین درباره واگذاری بدون تشریفات فروشگاه شهروند به بخش خصوصی گفت: بنده واگذاری بدون تشریفات قانونی این امر را تکذیب می‌کنم. البته معتقدم ما فروشگاه‌دار نیستیم، شهرداری باید خرید خدمت کند نه تولید خدمت. در حال حاضر فروشگاه‌های شهروند که زمانی ضررده بود را به جایی رسانده‌ایم که سرمایه‌گذار حاضر است آن را تحویل بگیرد.

شهردار تهران ادامه داد: شهروند از بودجه شهرداری استفاده نمی‌کند و با درآمد خود به اداره فروشگاه‌ها می‌پردازد البته امسال در ردیف تبصره‌های بودجه به شهرداری تهران اجازه داده شده در حوزه سرمایه‌گذاری ورود پیدا کند. در پروژه شهر آفتاب که فاز نخست آن را با هزار میلیارد تومان راه‌اندازی کردیم سرمایه‌گذار با آورده خود بخش‌های دیگر را راه‌اندازی می‌کند و شهرداری نیازی به تامین اعتبار ندارد.

قالیباف با بیان اینکه ما بطور حتم شهروند را در قیمت‌گذاری‌ها کنترل می‌کنیم تصریح کرد: در بازدیدی که چندی پیش از فروشگاه شهروند راه‌آهن داشتم متوجه شدم سرانه خرید شهروندان از این فروشگاه به طور متوسط 31 هزار تومان است. این وضعیت نشانگر پایین بودن قدرت خرید مردم است و تصمیم گرفتیم از محل سود شهروند تخفیفات ویژه‌ای برای مردم جنوب شهر در نظر بگیریم.

اخبار مرتبط

نمایندگی همه مردم به‌ویژه محرومان را وظیفه خود می‌دانیم

برگزاری برنامه های ویژه عید قربان تا عید غدیر

شهید بهشتی هر حجابی بین کارگزار و مردم را خلاف شرع می‌دانست

0 نظر

ارسال نظر

capcha