وزیر صنعت در شیراز:

۷۰۰۰ واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی تعطیل شد/ فساد و دزدی ممکن است در هر دولتی باشد

۷۰۰۰ واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی تعطیل شد/ فساد و دزدی ممکن است در هر دولتی باشد

به گزارش سراج24، محمدرضا نعمت‌زاده صبح امروز در نشست با فعالان صنعت و معدن کشور در شیراز اظهار داشت: در مجموع 7 هزار واحد متوقف در شهرک‌های صنعتی کشور وجود دارد که می‌توان با 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی و یارانه برای کمک به نرخ تسهیلات آن‌ها را فعال کرد.

وی افزود: واحدهای دارای ظرفیت بین 50 تا 70 درصد و بالای 70 درصد ظرفیت نیز شناسایی‌ شده‌اند و 2 هزار طرح بالای 60 تا 70 درصد پیشرفت فیزیکی نیز دارند که می‌توان با 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی و یارانه برای کمک به نرخ تسهیلات آن‌ها را فعال کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: باید ساخت زیرساخت‌های این واحدهای صنعتی تسریع شود تا بتوان 180 هزار اشتغال مستقیم از این محل ایجاد کرد که این کار در مورد واحدهای کوچک کمتر امکان‌پذیر است.

نعمت‌زاده با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی چکیده بیش از سه دهه تجارب انقلاب است تصریح کرد: تمامی سیاست‌های اقتصادی گذشته با تأکید بر اقدام و عمل در این بسته با 24 اصل لحاظ شده است.

وی با اشاره به اینکه رویکرد درون‌زای استفاده از توانمندی‌ها، استعداد و توانایی نخبگان، تاریخ، شرایط جغرافیایی، دانشگاه‌ها، صنایع و هر آنچه در داخل کشور وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد: متأسفانه گاهی مدیران کشور از ظرفیت‌های درونی کشور اطلاع ندارند و برخی مدیران صنایع نیز مدیران دیگر را ندیده‌اند و امکانات استان‌های دیگر را نمی‌دانند و این بی‌اطلاعی‌ها گاه سبب گرایش آن‌ها به خارج از کشور شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه علم، اقتصاد و دانش حد و مرز ندارد و با رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌توان با تمام جهان تعامل داشت، عنوان کرد: در شرایط کنونی نرم‌افزارهایی در کشور طراحی شده که حتی به ژاپن صادر می‌شود هر چند لابراتوار و فرآیند ساخت در کره جنوبی است یا در موردی امتیاز ورود یک فناوری به آمریکا را دریافت کردیم.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه تعامل با جهان و برون‌گرایی می‌تواند نشأت‌ گرفته از درون‌گرایی باشد، اظهار داشت: با این وجود نباید این گمان ایجاد شود که تعامل با جهان نیازی نیست.

وی با بیان اینکه هیئت‌های اقتصادی و مسئولان اقتصادی کشورهای مختلف برای حضور در ایران برنامه‌ریزی دارند و این موضوع را پیشنهاد می‌دهند افزود: برخی عنوان می‌کنند برجام چه کرد در حالی‌ که در مثالی ساده می‌توان گفت ایران تا زمان پیش از برجام نمی‌توانست برای یک نمایشگاه نقاشی 50 دلار جابه‌جا کند, این به‌واقع عزت نبود بلکه ذلت بود که برای جابه‌جایی‌های کوچک مالی باید از طریق صراف و واسطه و غیره کار پیش می‌رفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بدون شک چنین خریدهایی با واسطه و تبادل غیرمستقیم، ضررهای کلان به‌دنبال دارد غیر از اینکه مفاسد بسیار و افراد ناباب نیز در این بین پیدا می‌شوند.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه پس از برجام این‌ همه بحث‌های ترور و انواع خشونت‌ها در جهان مطرح شد که حتی یک مورد را نتوانستند در این شرایط به ما نسبت دهند، خاطرنشان کرد: این آبروی شیعه است و ما نشان دادیم اهل صلح و البته دفاع از حقوق خود هستیم و حتی اتهامات رژیم صهیونیستی علیه ایران در مواردی نفی شد.

وی با بیان اینکه برنامه اقتصاد دانش‌بنیان در دست تدوین است، تصریح کرد: در چنین فرآیندی باید استان‌ها فاصله خود را با شاخص‌های جهانی مشخص کنند و در این راستا قابل‌ قبول نیست که مدیران در یک دستگاه با وجود سرعت رشد اطلاعات و دانش تنها سالی یک ساعت بازآموزی داشته باشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه مردمی‌بودن رویکرد اقتصاد مقاومتی است و دولت باید کمک کند مردم با امید وارد میدان شوند، بیان کرد: نباید دولت مانعی بر سر فعالیت مردم باشد چراکه مقام معظم رهبری تأکید کردند اگر در جایی قانون یا بخشنامه‌ای بر سر راه فعالیت اقتصادی مردم محدودیت ایجاد کرده باشد، باید اصلاح شود.

نعمت‌زاده با بیان اینکه عدالت‌خواهی رویکرد دیگر در اقتصاد مقاومتی است، تأکید کرد: در حال حاضر شرایط واحدهای صنعتی بزرگ کشور قابل‌قبول است اما واحدهای کوچک که آسیب‌پذیرتر بودند که احصا شده است و مواردی قبل از سال 92 یا حتی قبل از 84 متوقف بودند که رسیدگی به آن‌ها در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه شناسایی بازارهای هدف صادرات غیرنفتی و مشوق‌های این حوزه در دستور کار است، عنوان کرد: با توجه به اینکه معاون رئیس‌جمهور عدد خواسته‌اند باید در هر استان صنایع مختلف، واحد به واحد تعهد صادراتی خود را مشخص کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اقدامات دولت یازدهم تنها شاخص‌های اقتصادی مانند رکود و تورم نبود که شاخص‌های اجتماعی نیز اثر بسیار دارد، گفت: کاهش تنش‌های جناحی سبب برطرف شدن بخش عمده‌ای از مشکلات مردم می‌شود.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه آرامش بازار و ثبات نرخ ارز از این نکات مثبت قابل اشاره است، اظهار داشت: مشکلاتی از قبیل فساد و دزدی ممکن است در هر دولتی وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه در شورای حکام نظرات علیه ایران بود و تهدید به حمله شده بود افزود: مذاکرات مزبور ایران را به‌جایی رساند که آرای قبلی شورای حکام لغو شد و به‌حق ایران گواهی دادند که چنین سابقه‌ای در تاریخ ما وجود ندارد که پرونده‌ای به فصل هفتم شورای امنیت برود و این‌گونه خارج شود که هیچ بندی از مفاد زور را نپذیرد و در مواردی عذرخواهی کردند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به وجود 1.2 میلیون خودروی فرسوده در کشور اشاره کرد و گفت: این خودروهای فرسوده باید از رده خارج شوند که برای این موضوع اجرای طرحی در مورد تاکسی‌ها آغاز شده و برای سایر خودروها نیز انجام خواهد شد که این مهم رونق صنایع خودروسازی را به دنبال دارد.

اخبار مرتبط

رحمانی: تمام گوشت‌هایی که ر مناطق سیل‌زده توزیع می‌شوند جدید هستند

مهم‌ترین بخشی که می‌تواند برای رونق تولید فعالیت کند، ستاد تسهیل است

حضور وزیر صنعت و معدن در گلستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha