«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

تغییر صفحه چرخش موتور از افقی به عمودی در پهپاد پانتر/ هدایت پرنده توسط یک نفر در شرایط اضطراری

تغییر صفحه چرخش موتور از افقی به عمودی در پهپاد پانتر/ هدایت پرنده توسط یک نفر در شرایط اضطراری

به گزارش «سراج24» رژیم صهیونیستی یکی از مدعیان در ساخت پهپاد است. یکی از پهپادهای ساخته شده توسط این رژیم، پهپاد پانتر است.  ویژگی اصلی پهپاد پانتر امکان تغییر صفحه چرخش موتور از حالت افقی به عمودی و بالعکس می باشد. بر این اساس پهپاد تاکتیکی پانتر عملیات برخاست و فرود را به صورت عمودی به انجام می رساند و در هنگام پرواز همانند یک هواپیمای معمولی ادامه مسیر می‌دهد. این توانمندی ویژه امکان استفاده عملیاتی از پانتر در شرایط محیطی مختلف و بدون نیاز به تمهیدات پیچیده برای مانور برخاست را فراهم آورده است.

سه موتور الکتریکی کم صدا نیروی پیشران این پهپاد را تامین می کنند که دو تای آنها نصب شده در قسمت جلوی بال، قابلیت چرخشی داشته و موتور سوم در قسمت انتهای بدنه برای تولید نیروی برآی بیشتر استفاده می شود.

یک سامانه کنترل پرواز خودکار فرآیند انتقال موتور به وضعیت های مختلف را کنترل می کند. محموله این پهپاد شامل حسگر الکترواپتیک/ فروسرخ مینی-پاپ محصول شرکت آی‌اِی‌آی و دوربین پایدارشده به همراه مسافت‌یاب لیزری می‌باشد. یک یگان عملیاتی پانتر شامل یک خودروی متوسط، سه فروند پرنده، لینک داده ارتباطی و تجهیزات پشتیبانی است. برای انجام عملیات پروازی پهپاد پانتر به دو نفر اپراتور نیاز می باشد و برای افزایش کارآیی ماموریتی این پهپاد دو کنسول مجزا برای دو اپراتور در نظر گرفته شده است.

البته در شرایط اضطراری امکان هدایت پانتر توسط یک کاربر نیز وجود دارد. علاوه بر نمونه استاندارد و اولیه موسوم به پانتر، نمونه کوچک شده با قابلیت حمل توسط نفر با نام مینی پانتر ساخته و عرضه شده است. نمونه مینی پانتر از محموله الکترواپتیکی پایدار شده کوچکتری موسوم به میکرو پاپ استفاده می کند. یک یگان عملیاتی مینی پانتر از دو فروند پرنده و یک واحد کنترل و فرماندهی عملیات تشکیل می شود که برای حمل، راه اندازی و بهره برداری ماموریتی از آن به دو نفر سرباز نیاز می باشد.

از نمونه اولیه پانتار در همایش نیروی زمینی رژیم صهیونیستی در لاتران در تاریخ پنجم اکتبر سال ۲۰۱۰ پرده برداری شد و در همان سال این پرنده در نمایشگاه جانبی همایش سالیانه نیروی زمینی آمریکا موسوم به ای‌یواس‌ای در معرض دید عموم قرار گرفت.

اخبار مرتبط

تازه‌ترین دستاوردهای صنعت دفاعی؛ آرمان، سینا و مهاجر۱۰

سردار پاکپور:‌ در دو روز آینده شاهد اوج عملیاتی رزمایش اقتدار نیروی زمینی سپاه خواهیم بود

قابلیت های پهپاد یسترب بلغاری/ راه اندازی پهپاد در یک ساعت/کنترل سه کاناله پرنده

0 نظر

ارسال نظر

capcha