آملی لاریجانی در مراسم تودیع حجت‌الاسلام رئیسی:

هرچه از مصیبت‌های قوه قضائیه خواندیم دولت گریه نکرد

هرچه از مصیبت‌های قوه قضائیه خواندیم دولت گریه نکرد

به گزارش سراج24،آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در مراسم تودیع حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی از سمت دادستانی کل کشور و معارفه حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری به‌عنوان دادستان جدید کل کشور اظهار کرد: قضات و کارمندان دستگاه قضا و سازمان‌های تابعه و نهادهای وابسته به آن، خدمات بی‌شائبه و کثیری را در کل کشور به مردم ارائه می‌کنند و یکی از الطاف بزرگ الهی فراهم کردن فرصت خدمت به مؤمنان است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه دفع ظلم ظالم و استیفای حقوق مظلومان خدمت بزرگی محسوب می‌شود، افزود: در دستگاه قضایی بساط تقریب الی‌الله فراهم است و قضات ما مقابل توهین‌ها، داد و بیدادها و صداها و تقاضاهای بی‌جهت و بی‌دلیل صبوری می‌کنند و از سر صبر و دقت به رسیدگی پرونده‌ها می‌پردازند که این کار واقعاً دشواری است اما قضات ما این دشواری را به جان می‌خرند.

آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه کار دستگاه قضایی، بسیار دشوار است اضافه کرد: در سراسر کشور مجموع مراجعات مردم به دادگستری‌ها بسیار زیاد است که اگر به این مسئله مراجعات مردم به سازمان‌های وابسته را نیز اضافه کنیم حجم خدمات بسیار بی‌شمار می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه 15 میلیون پرونده در دستگاه‌ قضایی دیده می‌شود، افزود: قضات و کارکنان دستگاه قضا با وجود کمبود امکانات و فضاهای فیزیکی نامناسب، دست از تلاش برنمی‌دارند و با مشکلات دست و پنجه نرم کرده و خدمت‌رسانی می‌کنند.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: البته ما نیز قبول داریم که مشکلات و کمبودهایی در رسیدگی‌ها وجود دارد اما ارزیابی منصفانه این است که همه چیز را با هم ببینیم و کمبودها را نیز در نظر بگیریم. اگر دست قوه قضائیه برای جذب قاضی و امکانات بیشتر باز بود به‌طور قطع خدمت‌رسانی به مردم بیشتر می‌شد و پرونده‌ها گاهی اوقات انباشته نمی‌شدند.

آملی لاریجانی توضیح داد: ما نیز قبول داریم که مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد و دولت با محدودیت اعتبارات مواجه است و طبیعتاً این محدودیت‌ها و مشکلات، دامن قوه قضائیه را گرفته است.

وی با اشاره به وصول شکایات مردمی گفت: برخی شکایت‌هایی را که به مرکز 129 می‌شود شفاهی گوش می‌کنم و متأسفانه گاهی اوقات بسیار بد و بیراه می‌گویند اما در لابه‌لای این شکایت‌ها مسائلی وجود دارد که اگر به آنها توجه شود می‌توان فهمید که عمده این شکایت‌ها به‌خاطر این است که مردم محدودیت‌های دستگاه قضایی یا قوانین را نمی‌دانند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه نیاز دستگاه قضایی فراتر از وضع موجود است، افزود: امیدواریم با تلاش‌های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه و همچنین الطاف رهبر معظم انقلاب اسلامی که همواره شامل حال دستگاه قضایی بوده و تاکنون هرچه را که برای پیشبرد قوه قضائیه درخواست کرده‌ایم، موافقت فرموده‌اند این مشکلات حل شود.

آملی لاریجانی تأکید کرد: البته دولت هم زیاد به نیازهای ما توجه نمی‌کند و ما هرچقدر از مصیبت‌های دستگاه قضایی برای دولت خواندیم آنها گریه‌شان نیامد اما امیدواریم در مجلس به قوه قضائیه کمک شود.

وی در ادامه با تشکر از حجت‌الاسلام رئیسی دادستان سابق کل کشور افزود: آقای رئیسی که بیش از 30 سال در دستگاه قضایی خدمت کرده است یکی از چهره‌های برجسته و خدوم این دستگاه به شمار می‌رود و در طول چند سال گذشته نیز جز تلاش، خدمت و نیت خیر چیزی از ایشان ندیدم؛ ما از رفتن ایشان محروم می‌مانیم و از خدمتی که در دادستانی کل کشور ارائه می‌کردند، محروم می‌شویم اما از آن جهت که بنا به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی تولیت آستان مقدس قدس رضوی به ایشان سپرده شده بسیار خوشحالیم.

رئیس قوه قضائیه در ادامه از انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی به‌عنوان مشاور عالی رئیس دستگاه قضایی خبر داد و گفت: در جلسه امروز معارفه حجت‌الاسلام منتظری را که ایشان نیز بیش از 30 سال در دستگاه قضا خدمت کرده‌اند، داریم. آقای منتظری نیز از چهره‌های خدوم و معتمدین دستگاه قضایی به شمار می‌روند و در دیوان عدالت اداری نیز زحمات بسیار زیادی کشیدند که البته دیوان محدودیت‌ها و گرفتاری‌های خاص خود را دارد.

آملی لاریجانی با ابراز اینکه برای انتخاب دادستان جدید کل کشور گزینه‌های متعددی وجود دارد، گفت: افراد مختلفی برای این سمت پیشنهاد شدند اما با توجه به اینکه نسبت به آقای منتظری، قضات دیوان نیز نظر داشتند این سمت را به حجت‌الاسلام منتظری سپردیم.

وی با اعلام اینکه دادستانی کل کشور وظایف بسیار مهمی به‌عهده دارد، افزود: خوشبختانه در قانون جدید آیین‌ دادرسی کیفری مسئله نظارت بر دادسراها که پیش‌تر در قالب بخشنامه دیده شده بود، قانونی شده است.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد:‌ دادسراها وظایف قانونی مهمی در راستای امنیت کشور و رسیدگی به شکایات دارند و نظارت بر این وظایف به‌عهده دادستانی کل کشور است.

آملی لاریجانی با اظهار اینکه دادستانی کل وظایف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حقوق عمومی را به‌عهده دارد، گفت: حضور دادستانی کل در شورای پول و اعتبار از جمله وظایف مهم این نهاد محسوب می‌شود به‌ویژه در سال جدید که به‌حسب فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی، به‌عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری شده است و طبیعتاً دادستانی کل می‌تواند نقش مهمی در این مسئله ایفا کند.

وی اضافه کرد: از دیگر وظایف مهم دادستانی کل کشور مسائل مربوط به رسانه‌ها و سایت‌هاست و دادستانی کل به‌عنوان یک ظرفیت بزرگ دستگاه قضا در ایجاد امنیت و حفظ حقوق عمومی نقش اساسی دارد که امیدواریم حجت‌الاسلام منتظری در این سمت جدید نیز موفق باشند.

اخبار مرتبط

فیلم| چرا دولت از سلبریتی ها مالیات نمی گیره

زوایای پنهان استعفای بطحایی!

معضل کنکور همچنان باقی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha