در سایه سکوت مجامع مدنی و حقوق‌بشری!

اعدام‌ها در عربستان رکورد سال گذشته را می‌زند

اعدام‌ها در عربستان رکورد سال گذشته را می‌زند

به گزارش سراج24،در حالی اعدام‌ها در عربستان سعودی رو به افزایش گذاشته که میزان این اعدام‌ها نسبت به سال گذشته(2015) دو برابر خواهد بود.

بر اساس اعلام یک سازمان حقوق بشری، آمار اعلام شده از سوی دولت عربستان نشان می‌دهد که در طی سال جاری(2016) این تعداد به دوبرابر افزایش خواهد یافت.

بر اساس گزارش روزنامه انگلیسی ایندیپندنت دولت این کشور به شدت از سوی سازمان‌های حقوق‌بشری تحت فشار قرار دارد که در روابط با متحدان عرب حاشیه خلیج فارس تجدیدنظر کند و به آنها فشار بیاورد که کمتر دست به خون‌ریزی بزنند.

عربستان سعودی برای سال جاری 82 نفر را در لیست اعدام قرار داده است و بر اساس آمار‌های جدید این رقم قرار افزایش خواهد یافت و اگر اینطور پیش برود دوبرابر آمار سال گذشته خواهد رسید.

در این راستا سازمان‌های حقوق‌بشری درباره روابط نزدیک انگلیس با عربستان به شدت ابراز نگرانی کردند.

این گروه‌های حقوق‌بشری از دولت انگلیس خواستند که در روابط خود با ریاض تجدیدنظر کند و با تحت فشار قرار دادن متحد خود از خون‌ریزی بیشتر جلوگیری به عمل آورد چرا که با شرایط فعلی رژیم سعودی با 320 مورد اعدام رکورد گردن‌زنی در جهان را خواهد شکست.

بر اساس آمار اعلامی در سال گذشته آل سعود 158 نفر و در سال 2014، 88 نفر را اعدام کرده است و اگر روندی که از آغاز سال جاری سران آل سعود در پیش گرفته‌اند به احتمال بسیار زیاد تعداد اعدامی‌ها دو برابر سال گذشته خواهد بود.

این ارقام توسط سازمان تعلیق احکام اعدام انگلیس و با استفاده از ترکیبی از بیانیه‌های رسمی دولت عربستان و گزارش رسانه‌های محلی قابل اعتماد به دست آمده است.

اوایل این هفته، «مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس  از عربستان سعودی دیدار کرد و نسبت به تقویت روابط دفاعی انگلیس و عربستان سعودی اظهار امیدواری کرد.

وی در این سفر با ولیعهد «محمد بن نایف بن عبدالعزیز آل سعود» وزیر کشور عربستان که مسئول صدور احکام اعدام‌ها است، ملاقت کرد.

این ملاقات در حالی صورت گرفت که روز بعدحداقل دو زندانی سر بریده شدند.

با این حال، سخنگوی وزارت دفاع  انگلیس درباره اینکه آیا «فالون» در مورد اعدام‌ها با سران سعودی صحبتی کرده یا نه حرفی نزد.

گروه های حقوق‌بشری به طور فزاینده‌ای در مورد سرنوشت «علی النمر»، «داود ال مرهون» و «عبدالله ظاهر» که باوجود اینکه در زمان وقوع جرم کودک بودند و اخیرا برایشان حکم اعدام صادر شده‌ است، اظهار نگرانی کردند.

این در حالی است که دولت انگلیس همواره مدعی است که با مجازات اعدام در هر شرایطی مخالف است!

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

سعودی‌ها، ایران، سوریه و قطر را دور زدند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha