مهدی فضائلی

بدیهیات و شبهه خواص!

بدیهیات و شبهه خواص!

به گزارش سراج24، بدیهی در لغت و منطق به چیزی گفته می شود که عقل برای پذیرفتنش نیاز به استدلال ندارد و یا تصور و تصدیقش محتاج تفکر نیست؛ در عین حال گاه با کسانی مواجه می شویم که در بدیهیات هم تردید می کنند؛آنهم نه افراد عادی بلکه از جنس خواصی چون جناب هاشمی رفسنجانی!
تامین امنیت از جمله مقولات بدیهی است که حتی دولتهای حداقلی هم آنرا جزو وظایف غیرقابل تردید حاکمیت دانسته و در تامین آن کوچکترین تردیدی را روا نمی دارند.
امنیت به عنوان پیش نیاز هر نوع پیشرفتی عبارتست از مصونیت نسبی از تهدید یا حمله و یا آمادگی برای مقابله با هر تهدید و یا حمله ای.و از آنجاییکه پیشگیری از تحقق تهدیدات همانند تمامی پیشگیری های دیگر کم هزینه تر و عقلانی تر است؛لذا دولت ها می کوشند قدرت بازدارندگی خود را برای جلوگیری از بروز تهدیدات افزایش دهند و هزینه های این بخش را هم به نوعی جزو سرمایه گذاری های کلان محاسبه می کنند.
جمهوری اسلامی ایران نیز با شناخت توانمندی ها و مزیت های داخلی خود،برآورد تهدیدات از سوی دشمنان و دستیابی به موثرترین،منعطف ترین و کم هزینه ترین راه ها، ضمن برنامه ریزی و تلاش در جهت ارتقای همه نیروها اعم از دریایی،هوایی و زمینی،سرمایه گذاری اصلی خود را در چارچوب دکترین نبرد نامتقارن، بر فناوری موشکی متمرکز کرده است. پیشرفت های خیره کننده کشورمان در این حوزه تا حدی است که نه تنها امکان دفاع از خود در برابر تهدیدات را ارتقای چشمگیری بخشیده و دشمنان را از تعرض به خود بازداشته است بلکه با قرار دادن این توانمندی در اختیار برخی کشورهای دوست و یا نیروهای مقاومت در منطقه،توان دفاعی آنها را نیز تقویت کرده است.
شرایط کنونی بگونه ای است که هرگاه رژیم صهیونیستی به فکر تعرض به جمهوری اسلامی ایران می افتد قبل از شلیک موشک های دوربرد ایران،تصور غرش موشک های ایرانی حزب الله،قدرت جسارت و گستاخی را از او سلب می کند.
از شرایط خاص رژیم میلیتاری صهیونیستی و تهدیدات مستمر آن علیه کشورمان که بگذریم، شرایط پیچیده و بحرانی منطقه و ولع سیری ناپذیر برخی کشورهای بی خرد حوزه خلیج‌فارس مانند عربستان سعودی برای خرید تسلیحات و سرمایه گذاری در بخش نظامی،اهمیت امر بدیهی تامین امنیت را نمایانتر می کند.کافی است بدانیم پنج کشور از ده کشور پیشرو در خرید اسلحه دنیا،از کشورهای منطقه جنوب غرب آسیا و حاشیه جنوبی خلیج‌فارس هستند.
نکته دیگری که باید به امثال جناب هاشمی رفسنجانی گوشزد کرد این است که گفت و گوی موثر تنها و تنها در سایه اقتدار حاصل می شود و هیچ کشور ضعیف و ناتوان در تامین امنیت خود و فاقد قدرت بازدارندگی نمی تواند صرفا"با تکیه بر منطق و استدلال از منافع خود دفاع کند.در دنیایی که نظم آن توسط مستکبران تعریف می شود قدرت، جزو لاینفک پیشبرد سیاست هاست حتی اگر قرار باشد از طریق گفت و گو تحقق پیدا کند.

اخبار مرتبط

قاضی‌زاده هاشمی: یاری‌گر دولت منتخب خواهیم بود/ مدیران نالایق و ضعیف باید حذف شوند

رضایی، قاضی زاده هاشمی و همتی به سید ابراهیم رئیسی تبریک گفتند

انصراف قاضی زاده هاشمی از انتخابات ریاست جمهوری کذب است

0 نظر

ارسال نظر

capcha