حاجی‌آبادی:

فرهنگ در سال ۹۴ هم مظلوم بود/دولتمردان هرجا کم بیاورند در فرهنگ صرفه‌جویی می‌کنند

فرهنگ در سال ۹۴ هم مظلوم بود/دولتمردان هرجا کم بیاورند در فرهنگ صرفه‌جویی می‌کنند

به گزارش سراج24، رضا حاجی‌آبادی، مدیر انتشارات هزاره ققنوس با اشاره به رکود در بازار کتاب در سال 94 گفت: متأسفانه بازار نشر کشور چند سالی است که گرفتار رکود شده است. سال به سال تعداد تیراژ کتاب‌ها رو به افول بوده و به میزان فروش کتاب‌ها کمکی نشده است. در سال 94 نیز وضعیت به همین صورت بود و تغییر خاصی ایجاد نشد.

وی ادامه داد: در این وضعیت اگر دست ناشری به ارشاد برسد و بتواند وامی بگیرد، می‌تواند در وضعیت خود تغییری ایجاد کند، اما هستند برخی از ناشران که این امکان برایشان میسر نیست، در نتیجه باید روی پای خود بایستند.

مدیر نشر هزاره ققنوس با اشاره به چرایی ایجاد این رکود در بازار کتاب گفت: این امر هم نشأت گرفته از فرهنگ مخاطبان است و هم از سیاست‌گذاری مسئولان حاصل می‌شود. متأسفانه سیاست‌گذاران در مملکت ما اینطور فعالیت می‌کنند که اگر مشکلی در بودجه کاریشان پیش آمد، اولین جایی که بودجه‌اش را کم می‌کنند تا بودجه دیگر بخش‌ها تأمین شود، فرهنگ است. خانواده‌های ایرانی نیز به همین صورت هستند. اگر سبد خانوارشان تأمین نشود، اولین کاری که می‌کنند، حذف اقلام فرهنگی است تا بتوانند درآمدشان را به سایر بخش‌ها برسانند. این وضعیت در میان مردم و مسئولان وجود دارد.

حاجی‌آبادی با بیان اینکه فرهنگ صرفه‌جویی‌بردار نیست، افزود: نمونه‌های عادی‌تری از این برخورد را می‌توان در برنامه‌ریزی‌های سالانه دید. مثلاً وقتی هوا آلوده می‌شود، به جای اینکه به دنبال راه حلی برای آن باشیم، ابتدا مدارس را تعطیل می‌کنیم. نمونه‌هایی از این دست بسیار است. حقیقت این است که مظلوم‌ترین بخش در کشور، بخش فرهنگ است. این نوع برخورد در بازه زمانی طولانی‌مدت کل فرهنگ کشور را دچار مشکل می‌کند؛ چنانکه تا حدودی شاهد آن نیز هستیم.

وی به آمارهای ارائه شده درباره فروش برخی از کتاب‌ها و پرفروش‌ بودن آنها اشاره کرد و یادآور شد: برخی از کتاب‌ها در سال 94 به مدد تبلغیات گسترده و برگزاری مسابقات متعدد توانست به فروش برود، اما در برخی از موارد این ظاهرسازی است. آمار دقیقی از میزان کتاب‌هایی که خوانده شده وجود ندارد. معلوم نیست که آیا تمام کتاب‌هایی که به فروش رفته، خوانده هم شده‌اند. از سوی دیگر، فرهنگ ملت ما فرهنگ شفاهی است؛ یعنی دوست دارند که کتاب‌ها برایشان خوانده شود، نه اینکه خودشان به سراغ کتاب بروند و آن را مطالعه کنند. در چنین وضعیتی امید این نیست که در سال آینده وضعیت بهتر شود.

اخبار مرتبط

رشد ۵۲ درصدی عناوین کتاب در بهار

دستور رئیس‌جمهور بر اولویت به برنامه‌های هنری در سعدآباد

میراث‌فرهنگی مایه قوام و انسجام ملی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha