فلاحتیان خبر داد:

اتصال برق ایران به جمهوری آذربایجان تا ۱.۵ ماه آینده/ ایجاد خط جدید برای مبادله برق با روسیه

اتصال برق ایران به جمهوری آذربایجان تا ۱.۵ ماه آینده/ ایجاد خط جدید برای مبادله برق با روسیه

به گزارش سراج24،فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در خصوص آخرین وضعیت مبادله برق بین ایران و جمهوری آذربایجان اظهار داشت: پست انتقال مورد نیاز برای تبدیل ولتاژ برق ایران به ولتاژ آذربایجان مورد بهره‌برداری قرار گرفت و خط انتقال برق هم ماه گذشته به بهره‌برداری رسید و حداکثر ظرف یک و نیم ماه آینده اتصال برق بین دو کشور به‌صورت کامل انجام می شود.

وی درباره علت اجرای کامل پروژه مبادله برق در یک و نیم ماه آینده با وجود آماده‌بودن زیرساخت‌ها توضیح داد: باید قرارداد خرید و فروش یا مبادله برق بین دو کشور امضاء شود که خوشبختانه توافقات و اقدامات اولیه در این زمینه صورت گرفته است. 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی همچنین تصریح کرد: با توجه به توافقاتی که بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه، گرجستان و ارمنستان صورت گرفته و جلسات مربوطه نیز در نیمه دوم فروردین ماه 95 برگزار خواهد شد، برنامه‌ریزی ها مبتنی بر این است که با ایجاد زیرساخت‌های لازم در مسیر بین این کشورها، بتوانیم مبادلات برق را بین 4 کشور افزایش دهیم.

فلاحتیان متذکر شد: برای این منظور حداکثر تا 24 ماه آینده خط جدید 400 کیلوولت بین ایران و ارمنستان در خاک آن کشور مورد بهره‌برداری قرار می گیرد. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: پست انتقالی در مرز گرجستان و ارمنستان در حال احداث است که با احداث آن زمینه سنکرون کردن (اتصال ایمن دو شبکه‌ برقی کاملا مجزا) بین ایران و چهار کشور روسیه، ارمنستان و گرجستان فراهم خواهد شد و به راحتی می توانیم ظرف حداکثر دو سال آینده مبادله برق را بین این کشورها داشته باشیم.

اخبار مرتبط

فیلم| مقایسه درآمد نفتی با سود شرکتهای خارجی از تجارت دخانیات در ایران

آیا این گرانی سرسام آور و کمرشکن همچنان ادامه خواهد داشت؟

دولت دلار چند هزارتومانی دوست دارد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha