ناصر ایمانی:

احمدی نژاد در فکر بازگشت به قدرت است؟

احمدی نژاد در فکر بازگشت به قدرت است؟

به گزارش سراج24، محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت‌های نهم و دهم، در یادواره شهدای عملیات خیبر که در شبستان گلزار شهدای ورامین برگزار شد، با همراهی «حمید بقایی» معاون سابق خود که مدتی در بازداشت بود، شرکت کرد. احمدی نژاد در این مراسم سخنانی ابزار داشت که شاید بتوان گفت سیاسی ترین سخنان وی از زمان کنار رفتن از پست ریاست جمهوری بود. احمدی نژاد در این مراسم گفت: «خیال کردند بساطی درست کنند و چیزی رد و بدل کنند و پشت تریبون‌ها قیافه فاتح بگیرند، کار تمام شده است، به خدا انقلاب ملت ایران در اول راه است و تا برچیدن ظلم و ستم از تمام دنیا این انقلاب ادامه دارد.»

 وی با انتقاد از سیاست‌مدارانی که از راه دور دستور می‌دهند، تأکید کرد: «خاک بر سر آن سیاست‌مدار که فقط از راه دور دستور می‌دهد و انگار نه انگار که مردمی نیز وجود دارند.» احمدی نژاد در ادامه به مسئله برجام اشاره و یادآور شد: «اگر دشمنان ما فکر می‌کنند که با مسئله برجام می‌توانند بر مردم ایران غلبه کنند، کور خوانده‌اند.» وی ادامه داد: «هر زمان که ایران از دشمن غفلت کرد، ضربه محکمی خورد و اکنون نیز برخی از سیاست‌مداران به دشمن اعتماد می‌کنند.»

چرا احمدی نژاد چند روز بعد از انتخابات مجلس که به شکست اصولگرایان منتهی شد چنین سخنانی ابراز کرده است؟ آیا احمدی نژاد قصد بازگشت به قدرت را دارد؟

ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با فرارو گفت: «احمدی نژاد بعد از پایان ریاست جمهوری خود هیچگاه از عرصه سیاست کنار نکشیده بود و همواره در صحنه سیاست حضور داشت اما مدتی ترجیح می داد که سکوت کند اما این سکوت به معنای کناره گیری از عرصه سیاست نیست همچنان که اصلاح طلبان در سال های اخیر سکوت کردند و حتی خانه نشین شدند اما باز هم به عرصه سیاست بازگشتند.»

وی ادامه داد: «لذا همچون میدان جنگ در عرصه سیاست نیز پیشروی و عقب نشینی توسط برخی چهره ها و جریان ها صورت می گیرد و تصمیم می گیرند مدتی سکوت کنند اما این به معنای کناره گیری از عرصه سیاست نیست و احمدی نژاد قطعا مترصد بازگشت به عرصه سیاست است.»

ایمانی در پاسخ به این سوال که چرا احمدی نژاد بعد از انتخابات مجلس که اصولگرایان خیلی موفق نبودند چنین سخنرانی کرده و آیا این پیامی به اصولگرایان نیست؟، گفت: «از قبل در اخبار پنهانی داشتیم که احمدی نژاد گفته اصولگرایان موفقیتی در انتخابات بدست نمی آورند. موضع ایشان نسبت به اصلاح طلبان هم که مشخص است. لذا این موضوع را به دو صورت می توان تفسیر کرد.»

وی ادامه داد: «گاهی ممکن است فردی به عنوان یک تحلیل گر بی طرف یا دلسوز سیاسی برای اصولگرایان تحلیل می کند که اصولگرایان در انتخابات پیروز خواهند شد یا نخواهند شد. اما گاهی ممکن است فردی همچون احمدی نژاد این تحلیل را ارائه دهد که آنگاه شرایط متفاوت است.»

وی افزود: «احمدی نژاد از این منظر که اصولگرایان در انتخابات نتیجه نخواهند گرفت تحلیل نمی کند؛ بلکه وی معتقد است اصولگرایان برای پیروزی چاره ای ندارند جز اینکه با محوریت ایشان اقدام کنند.»

این فعال سیاسی اصولگرا اظهار کرد: «به عبارتی احمدی نژاد انتظار دارد اصولگرایان برای وی هزینه کنند بدون اینکه وی فوایدی برای اصولگرایان داشته باشد. یعنی همچون انتخابات سال 84 که اصولگرایان برای وی هزینه کردند بدون آنکه احمدی نژاد برای آنها نفعی داشته باشد.»

وی ادامه داد: «احمدی نژاد معتقد است رمز موفقیت اصولگرایان ایشان است و اگر بیاید شرایط به نفع اصولگرایان تغییر می کند وگرنه اصولگرایان هیچگاه موفق نخواهند شد. البته با فرض موفقیت، منظور ایشان این نیست که برای کمک به جریان اصولگرایی می آید بلکه می آید که جریان خود را احیاء کند و به تعبیر دیگر احمدی نژاد نه چشم دیدن اصلاح طلبان را دارد نه چشم دیدن اصولگرایان را  و اصلا این دو جریان را قبول ندارد.»

وی افزود: «احمدی نژاد معتقد است جریان سیاسی خوب برای کشور که مردم آن را قبول دارند شخص ایشان است. لذا احمدی نژاد از این منظر اصولگرایان را نقد می کند، نه از منظر یک اصولگرا و همه جریان های سیاسی را رد می کند. احمدی نژاد محوری دارد که خودش و حلقه اطرافیانش است.»

وی تصریح کرد: «لذا اصولگرایان اصلا به مواضع ایشان توجهی ندارند و اینطور نیست که اکنون که نتیجه انتخابات مجلس اینطور شده احمدی نژاد به اصولگرایان پیغام بدهد که با همکاری یکدیگر کار کنیم و اصولگرایان هم تطمیع شوند و قبول کنند.»

ایمانی گفت: «من تصور می کنم لایه های مختلف اصولگرایان تقریبا پرونده احمدی نژاد را بسته اند و خیلی وقت است که ایشان را حتی قبل از کنار رفتن از ریاست جمهوری دهم کنار گذاشته اند. اصولگرایان فراز و نشیب هایی با احمدی نژاد در دوره اول و دوم ریاست جمهوری ایشان داشتند که به خصوص بعد از حرکات ایشان برای تبلیغات ریاست جمهوری سال 88 و آن مناظره ها و سخنرانی های بعد از اعلام نتایج و معرفی مشایی به عنوان معاون اول که هیچکدام مورد تایید اصولگرایان نبود.»

وی درباره سکوت اصولگرایان در آن برهه زمانی علی رغم مخالفت با احمدی نژاد گفت: «اصولگرایان در آن برهه اعتراض نکردند چون ماجرای دیگری پیش آمد و آن مباحث مربوط به حوادث سال 88 و اردوکشی های خیابانی بود.»

ایمانی در پاسخ به این سال که آیا احمدی نژاد برای سال 96 نامزد انتخابات خواهد شد؟، گفت: «آقای احمدی نژاد حتما باز خواهد گشت و احتمال اینکه برای سال 96 نامزد شود زیاد است. ایشان هیچگاه از عرصه سیاست کنار نرفتند و مترصد هستند که هر لحظه برگردند.»

وی ادامه داد: «در آن زمان یقین بدانید احمدی نژاد نه کاری با اصولگرایان خواهد داشت و نه غیر اصولگرایان. چنانکه در سال 84 هم کاری با اصولگرایان نداشت و اصولگرایان یک اشتباه تاریخی کردند که گمان کردند احمدی نژاد اصولگرا است و از وی حمایت کردند.»

وی افزود: «لذا باید گفت احمدی نژاد می خواهد اسب خود را برای بازگشت به عرصه سیاست زین کند اما اینکه چه موقع به اسب خود هی بزند که حرکت کند بستگی به شرایط دارد. یعنی ایشان خود را آماده نگاه می دارد به طوری که سخنرانی ورامین یکی از جلوه های این آمادگی است.»

این فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد: «احمدی نژاد همچنین سعی می کند پایگاه مردمی خود را حفظ کند و از چهره هایی که از شرایط کشور و اصولگرایی و عملکرد دولت و اصلاح طلبان سرخورده می شوند استفاده کند. یعنی وی کانونی است که ناراضیان اداره کشور و جناح های سیاسی را به سمت خود جذب می کند. اما اینکه چه موقع این اسب را به حرکت درآورد بستگی به شرایط دارد.»

ایمانی در پاسخ به این سوال که آیا بحث تایید صلاحیت احمدی نژاد از سوی شورای نگهبان هم یکی از این شرایط است؟، گفت: «اگرچه نمی توان از اکنون این موضوع را پیش بینی کرد اما به نظر من بعید است شورای نگهبان صلاحیت ایشان را تایید کند و احتمال تایید احمدی نژاد ضعیف است.»

ایمانی در پاسخ به این سوال که آیا در صورت تایید صلاحیت، احمدی نژاد همچنان نزد مردم پایگاهی دارد؟، گفت: «احمدی نژاد قطعا پایگاهی دارد و این پایگاه می تواند به سرعت رشد کند. به هر حال مسئله احساسات در آرای مردم موثر است چنانکه در انتخابات اخیر موثر بود. لذا ممکن است شرایطی پیش بیاید که احمدی نژاد دوباره مطرح شود و بیشترین فاکتوری که در بازگشت احمدی نژاد موثر است عملکرد به خصوص اقتصادی دولت است.»

وی ادامه داد: «یعنی اگر آقای روحانی موفق نشود یکی از گزینه هایی که خود را مطرح می کند احمدی نژاد خواهد بود.»

وی افزود: «به نظر من نحوه عملکرد دولت فعلی و به خصوص نحوه مواجهه روحانی با صحنه سیاست داخلی از جهت رویکردها در خیلی موارد شباهت تنگاتنگی با عملکرد دولت احمدی نژاد دارد. مثلا احمد نژاد نسبت به منتقدین موضعی تند داشت و البته ادبیات سخیف و مسخره آمیز به کار می بُرد و آقای روحانی هم همین رویکرد اما با ادبیاتی بهتر را به کار می برد.»

ایمانی تصریح کرد: «لذا اگر مردم به نقطه ای برسند که ببینند این دولت تقریبا همان دولت قبل است و از نظر شرایط اقتصادی هم کار خاصی صورت نگرفته است و علی رغم موفقیت سیاست خارجی سر سفره آنها چیزی نیامده است به نتیجه ای خواهند رسید که فضا را برای احمدی نژاد بازتر می کند.»

وی افزود: «از این منظر باید گفت بزرگ ترین فاکتوری که احمدی نژاد را به قدرت باز می گرداند اغفال اصولگرایان توسط وی نیست؛ بلکه عملکرد دولت آقای روحانی است.»

اخبار مرتبط

۸۰ درصد آمریکایی‌ها ترامپ را باعث افزایش تنش‌ نژادی می‌دانند/ بایدن با ۷ درصد پیشتاز است

تحلیلگر آمریکایی: طرح رییس جمهور آمریکا برای اعزام ارتش به شهرها با هدف تعلیق انتخابات نوامبر است

فیلم| ازFATF تا انتخابات با کرونا در هشتگ‼️

0 نظر

ارسال نظر

capcha