فردا

زنگنه شخصاً برای رصد ستاره خلیج فارس می‌رود

زنگنه شخصاً برای رصد ستاره خلیج فارس می‌رود

به گزارش سراج24،در حالی که خام‌فروشی میعانات گازی ایران ادامه دارد، نخستین پالایشگاه ایران برای پالایش میعانات گازی پس از گذشت 9 سال هنوز به بهره برداری نرسیده است.

میعانات گازی که در دنیا بیشتر با عنوان «نفت فوق‌سبک» شناخته می‌شود، شامل ترکیبات سنگین گاز طبیعی مانند پنتان و هیدروکربن‌های سنگین‌تر (C5+) است و در مقایسه با نفت خام به‌دلایل مختلفی از جمله سبک‌تر بودن و میزان گوگرد و فلزات خیلی کمتر، از ارزش بالاتری برخوردار است و فرایند پالایشی آسان‌تری را نیز می‌طلبد.

ساخت نخستین پالایشگاه ایران به‌منظور پالایش میعانات گازی و تبدیل آن به فرآورده در سال 85 آغاز شد. این پالایشگاه که پالایشگاه ستاره خلیج فارس نام گرفت، قرار بود تا پایان سال 91 به بهره برداری کامل رسیده و ایران با پشتوانه تولید روزانه 36 میلیون لیتری بنزین این پالایشگاه به یکی از صادرکنندگان عمده بنزین در جهان تبدیل شود.

با عدم تحقق این برنامه که به‌گفته معاون سابق وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، متأثر از تزریق نشدن به‌موقع سرمایه به این پروژه بود، ابتدا بهره برداری از سه فاز این پالایشگاه تا پایان سال 92 و سپس بهره برداری از یک فاز آن در نیمه دوم 92 در برنامه وزارت نفت قرار گرفت. پس از تأخیر یک‌ساله در دولت دهم، طبق این برنامه قرار بود تا پایان سال 92 نخستین واحد این پالایشگاه با ظرفیت پالایشی 120 هزار بشکه در روز تکمیل شود و پس از گذراندن مراحل راه اندازی، فرآورده‌های نفتی تولیدی آن جای واردات را بگیرد؛ اما تأخیرات این پروژه در دولت یازدهم هم ادامه یافت و هر سال زمان بهره برداری از این پروژه تمدید شد تا اینکه اخیراً اعلام شده، فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس در مهرماه 95 به بهره برداری خواهد رسید.

برای تحقق این برنامه، زنگنه فردا شخصاً عازم هرمزگان می‌شود تا از نزدیک در جریان فرآیند احداث این واحد نخستین پالایشگاه میعانات گازی ایران قرار بگیرد و دستورات لازم را در محل به مجریان بدهد تا نکند این بار هم با رسیدن به مهر 95، دولت مجبور به تمدید زمان بهره برداری شود.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس، 55 میلیون لیتر فرآورده‌های اصلی موردنیاز کشور را در صورت بهره‌برداری کامل تأمین می‌کند؛ این طرح در سه فاز تعریف شده که فاز نخست آن با ظرفیت تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین و شش میلیون لیتر نفت‌گاز در حال تکمیل است.

خوراک مورد نیاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس 360هزار بشکه میعانات گازی است که در صورت تکمیل آن روزانه 36 میلیون لیتر بنزین با درجه اکتان 95، 13 میلیون لیتر نفت‌گاز، سه میلیون لیتر سوخت جت سبک، دو میلیون لیتر گاز مایع و 130 میلیون لیتر گوگرد تولید خواهد شد.

اخبار مرتبط

زنگنه: نمی‌توانم درخواست‌های نفتی ایران در مهلت ۶۰ روز به اروپا را صریح بیان کنم

سازمان خصوصی سازی چوب حراج به پالایشگاه کرمانشاه زد

خسارت چشم‌گیر سیل به تأسیسات نفتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha