مدیر آبفای کشور

جریمه مشترکان پرمصرف آب تهرانی‌ حذف شد/ پیشنهادی برای افزایش قیمت آب ارائه نشده است/ فلزات سنگین در آب شرب برخی نقاط شهر و روستا

جریمه مشترکان پرمصرف آب تهرانی‌ حذف شد/ پیشنهادی برای افزایش قیمت آب ارائه نشده است/ فلزات سنگین در آب شرب برخی نقاط شهر و روستا

به گزارش سراج24،حمیدرضا جانباز با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران به تفکیک آب شرب و بهداشتی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در شهرهایی مثل ساوه، قم، خراسان رضوی و جنوبی و سمنان که مشکل کیفیت آب دارند ناچاراً باید مثل تمام نقاط دنیا آب باکیفیت را با سامانه دیگری در اختیار مردم قرار دهیم. بنابراین شاید بخش خصوصی را در این باره درگیر کنیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب کشور اضافه کرد: تفکیک آب شرب و بهداشتی در تهران در اولویت‌های بعدی قرار دارد، چرا که در تهران با اجرای طرح‌های متعدد تأمین آب و تسویه‌خانه‌های متعدد و رینگ تهران مشکل کیفیت آب تهران برطرف شده است.

وی با اشاره به اینکه مشکل در حال حاضر آب و فاضلاب موضوع تأمین سرمایه است، گفت: بسیاری از پروژه‌های ما به همین دلیل معطل سرمایه‌گذاری هستند.

جانباز افزود: ایجاد شبکه‌های هوشمند در شهرها برای اینکه به سمت کاهش میزان آب بدون درآمد برویم در دستور کار قرار گرفته که به محض عملیاتی شدن به اطلاع عموم خواهد رسید، بنابراین در تمامی مذاکرات صورت گرفته برای ایجاد شبکه‌های هوشمند توجه به اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته وی، در حال حاضر متوسط شوری آب در شهر قم حدود 75 درصد کاهش یافته است.

مدیرعامل آبفای کشور  ادامه داد: شاخص آب بدون درآمد در حال حاضر 26 درصد است که شامل هدر رفت ظاهری و هدر رفت واقعی است، بنابراین بازسازی شبکه‌های آب شرب و تعدیل فشار آب می‌تواند موجب جلوگیری از هدر رفت آب و میزان کاهش آب بدون درآمد شود.

به گفته وی در برنامه ششم توسعه سالانه نیم درصد این عدد (کاهش آب بدون درآمد) کاهش خواهد یافت.

* فرانسوی‌ها هنوز برای کاهش میزان آب بدون درآمد قراردادی امضا نکردند

جانباز در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، مبنی بر اینکه  قرار بود فرانسوی‌ها میزان آب بدون درآمد در یکی از مناطق تهران را از 24 درصد به 15 درصد برسانند ‌آیا این اقدام عملیاتی شده است یا خیر، گفت: تفاهم‌نامه این موضوع به امضا رسیده است، اما هنوز قرارداد ‌آن امضا نشده است، بنابراین این قرارداد که جزو قراردادهای نوینی است قرار است آبی که توسط شرکت فرانسوی (سوئز) عملیاتی شود، میزان آبی که کاهش یافته است با قیمت تمام شده از این شرکت فرانسوی خریداری شود.

* کاهش تعداد شهرهای دارای بحران آب در تابستان آینده

جانباز در مورد اینکه تعداد شهرهای دارای تنش و بحران آب در سال آینده چگونه خواهد بود،‌گفت: با حفر چاه‌ها تلاش داریم، تعداد شهرهای دارای بحران آب را کاهش دهیم

وی افزود: در تابستان امسال 547 شهر بحران آب داشته‌اند که با حفر 363 چاه و تجهیز 335 حلقه چاه تعداد شهرهای دارای بحران آب به 392 شهر کاهش خواهد یافت.

* فلزات سنگین در آب شرب برخی از شهرها و روستاها/ برخی روستاهای تهران مشکل نیترات آب دارند

مدیرعامل آب و فاضلاب کشور در خصوص اینکه آیا در آب شرب شهرها فلزات سنگین وجود دارد یا خیر، گفت: در برخی از استان‌ها، شهرها و روستاها فلزات سنگین در آب وجود دارد بنابراین برنامه‌ای به دولت ارائه شده که اعتباراتی در این مورد تخصیص یابد تا اقدامات لازم در برخی از شهرها انجام شود.

وی که از ارائه اسامی این شهرها و روستاها خودداری کرد، گفت: فهرست شهرها و روستاها در اختیار استانداری‌ها قرار گرفته است، اما تعداد آنها به هر حال زیاد نیست.

جانباز در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه گفته می‌شود برخی از روستاهای کشور مشکل کاهش کیفیت ‌آب و حتی فلزات سنگین دارند، گفت: در اطراف تهران و روستاهای پاکدشت و ورامین مشکل نیترات آب داریم.

* فاصله قیمت تمام شده آب بیش از هزار تومان است

مدیرعامل آبفای کشور گفت: فاصله قیمت تمام شده آب در کشور بیش از هزار تومان است در حالی که قیمت فروش آب به مشترکان کمتر از 500 تومان است. قیمت تمام شده آب از تعرفه‌ها دریافت نمی‌شود و این با چالش بزرگ وزارت نیرو و آب و فاضلاب کشور است.

* هنوز برای افزایش قیمت آب پیشنهادی ارائه نشده است

به گفته وی، افزایش قیمت آب طبق قانون تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب بر عهده شورای اقتصاد است بنابراین هنوز پیشنهادی برای افزایش قیمت آب برای سال 95 ارائه نشده است اما اگر می‌خواهیم در ارائه خدمات پایداری مناسب داشته باشیم، باید سمت تعرفه‌های واقعی آب برویم.

* برخورد یکسان با مشترکان آب از دستور کار خارج می‌شود

جانباز در خصوص برخورد یکسان با مشترکان پرمصرف گفت: در تمام دنیا با مشترکان آب یکسان برخورد نمی‌شود به عنوان مثال در بالای شهر تهران در یک آپارتمان دو نفر زندگی می‌کنند و در جنوب تهران در یک آپارتمان دو خانوار پس رفتار ما با آنها نباید یکسان باشد. بنابراین باید از طریق شناسه ملی و کد پستی ببینیم که در یک واحد مسکونی چند نفر زندگی می‌کند.

وی در مورد قطع آب مشترکان پرمصرف گفت: طرحی به مجلس در این خصوص ارائه شد که کلیات آن تأیید شد، اما دو بند آن از سوی شورای نگهبان به دلیل ایراداتی که وارد شد به کمیسیون عمران مجلس بازگشت داده شد.

مدیرعامل آبفای کشور افزود: در طرحی که ارائه شده بود متأسفانه جریمه مشترکان پرمصرف حذف شد که تصور ما این است که به دلیل همزمانی بررسی این طرح با انتخابات این بند حذف شده است.

جانباز تأکید کرد: اما قطع آب مشترکان پرمصرف در سال آینده اجرا خواهد شد و مشترکانی که از الگوی مصرف بیشتر مصرف کنند آب شرب آنها قطع خواهد شد.

اخبار مرتبط

کارگاه بین المللی حسابداری آب آغاز به کار کرد

چرا قنادی ارزان فروش جریمه شد؟

جریمه 235 میلیون دلاری آمریکا برای بانک یک ایتالیایی به اتهام نقض تحریم‌های ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha