وزیر آموزش و پرورش:

پیام اصلی سند تحول بنیادین تربیت دانش‌آموزان است

پیام اصلی سند تحول بنیادین تربیت دانش‌آموزان است

به گزارش سراج24، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در مراسم تجلیل از  64 پیشکسوت امور تربیتی که در سالن حجاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به تحولاتی که در جامعه اتفاق افتاده است نیاز است که نقش مربی تربیتی به راهبر تربیتی تغییر کند.

وی افزود: اگر چالش‌ها را مدیریت نکنیم تحولات محیطی بر ما غلبه خواهد کرد بنابراین رصد تحولات، گسست موجود در خانواده‌ها و تحولاتی که در داخل کشور و خارج از کشور شاهد هستیم ایجاب می‌کند تا معاونت پرورشی و فرهنگی با رصد آنها برنامه‌های متناسبی را در حوزه تربیتی تدوین و اجرا کند.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اجرای سند تحول بنیادین، گفت: در برنامه ششم توسعه که از سال 95 تا 99 اجرا خواهد شد، سند تحول که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، مبنای فعالیت‌ها در حوزه آموزش و پرورش است.

فانی ادامه داد: پیام اصلی سند تحول بنیادین مباحث تربیتی است و در بندهای مختلف این سند در رابطه با تربیت و شکل‌گیری رفتار دانش‌آموزان متناسب با فرهنگ ملی و دینی موارد متعددی مطرح شده است.

وی عنوان کرد: معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش باید توجه به سند تحول بنیادین را به ویژه در بخش پرورشی لحاظ کند؛ هم‌اکنون به تربیت دانش‌آموز چند ساحتی و نه تک‌بعدی نیاز داریم و این موضوع ایجاب می‌کند در ساحت‌های تربیت به خصوص اخلاقی و اعتقادی، سیاسی و اجتماعی و هنری و حرفه‌ای برنامه‌های مختلفی داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: نقشه راه سند تحول بنیادین آماده شده است که در این مقطع مشخص شده طی سال‌های آتی چه برنامه‌ها و چه راهکارهای تحولی باید اجرایی شود.

فانی با تأکید بر عملیاتی کردن طرح جامع تصویب و تعمیق فرهنگ اقامه نماز، گفت: اقامه نماز می‌تواند در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی در میان دانش‌آموزان مؤثر باشد. حضور مدیر، معلم و مربی پرورشی در نماز جماعت دانش‌آموزان آنها را به اقامه نماز جماعت در مدرسه تشویق می‌کند.

وی بیان کرد: 19 هزار روحانی و 36 هزار فرهنگی اقامه نماز جماعت در مدارس را برعهده دارند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بدون مشارکت خانواده‌ها در بحث فعالیت‌های پرورشی و تربیتی موفق نخواهیم بود، افزود: تربیت یک فرآیند است که به عوامل متعدد نیاز دارد از سوی دیگر دانش‌آموزان باید در مدیریت مدرسه و فعالیت‌های آن مشارکت داده شوند.

اخبار مرتبط

سایپا 5 دستگاه پراید می‌فروشد در حقیقت پول 3.5 دستگاه را می‌گیرد

روزانه 35 میلیون دلار فقط یارانه بنزین چقدر عاقلانه است؟

سیدتقی نوربخش+بیوگرافی

0 نظر

ارسال نظر

capcha