رئیس سازمان جنگل‌ها خبر داد

قطع درختان در مناطق ویژه زراعت چوب/ادغام سازمان جنگل‌ها و محیط زیست منتفی است

قطع درختان در مناطق ویژه زراعت چوب/ادغام سازمان جنگل‌ها و محیط زیست منتفی است

به گزارش سراج24،خداکرم جلالی صبح امروز در نشست خبری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه پیشنهاد ادغام سازمان جنگل‌ها با سازمان محیط زیست به سازمان مدیریت داده شده بود اما براساس بررسی‌هایی که در مراحل بعدی انجام شد ادغام این دو سازمان منتفی و فعلا هر کدام از آنها به صورت جداگانه به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در ارتباط با وضعیت حفظ کاربری اراضی و طرح موجود در مجلس در این ارتباط اظهار کرد: ما اعتراضی به این طرح داشتیم به همین منظور نظرات خود را به مجلس و کمیسیون کشاورزی ارائه دادیم زیرا به نظر می‌رسد که در این طرح امکان سوء استفاده از قوانین وجود دارد.

رئیس سازمان جنگل‌ها اظهار کرد: بحث جرم‌انگاری در حوزه تخلفات منابع طبیعی باید مدنظر قرار گیرد که با هماهنگی دولت و مجلس امکان حفظ و حراست منابع طبیعی و کاهش نگرانی طبیعت‌دوستان فراهم می‌شود کما اینکه در این ارتباط رهبر معظم انقلاب بیاناتی اظهار کرده‌اند.

جلالی در ادامه صحبت‌های خود در ارتباط با قانون رفع موانع تولید اظهار کرد: هیچ کدام از شهرکهای صنعتی در جنگل‌ها و مراتع مرغوب ما حتی درجه دو ایجاد نمی‌شود بلکه این مراتع فاقد پوشش گیاهی اجرا می‌شود. و در این ارتباط ما و وزارت صنعت مراقبت‌های لازم را به عمل می‌آوریم.

وی تصریح کرد: در عرصه‌های جنگل واگذاری ممنوع است و در طرح‌های گردشگری نیز صرف بهره‌برداری از این عرصه‌ها امکان پذیر است به طوری که در ایجاد تله‌کابین نیز تنها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و انتقال مالکیت عرصه‌های گردشگری در مراتع درجه یک وجود ندارد.

رئیس سازمان جنگل‌ها در پاسخ به سوالی در خصوص قطع درختان جوان در برخی مناطق اظهار کرد: این قطع درختان صرفا در مناطقی که برای عملیات پرورش چوب (زارعت چوب) انتخاب شده اند انجام می‌شود و فاصله بین این درختان یک تا دو متر بیشتر نیست و در این عرصه‌ها مشاهده می‌شود که کاشت هزار نهال در هر هکتار صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: قطع درختان جوان در این شرایط کاری کارشناسی و علمی در راستای توسعه پایدار منابع طبیعی است اما در مابقی اراضی درختهای افتاده، آفت‌زده و توخالی قطع و جمع‌آوری می‌شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی در خصوص تاکید رهبر معظم انقلاب در جلب توجه بیشتر به طرح‌های حفظ کاربری اراضی کشور گفت: نامه دفتر رهبر معظم انقلاب احتمالا محرمانه بوده و ما به طور مستقیم در جریان آن قرار نگرفته‌ایم. اما در آن اشاره شده است که مجلس در ارتباط با این طرح دقت بیشتری انجام دهد و نظر کارشناسی دستگاه‌های مربوط را اخذ کند.

جلالی تاکید کرد: با شناختی که از کمیسیون کشاورزی مجلس وجود دارد مطمئنیم خروجی مجلس در این زمینه در راستای سیاست از منابع طبیعی و جلوگیری از تغییر کاربری غیرزراعی و باغی است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بودجه‌ای این سازمان در سال 95 گفت: ما جزو دستگاه‌هایی هستیم که بیشترین بودجه برای ما دیده شده است. امیدواریم در بررسی‌های مجلس نیز این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان جنگل‌ها تاکید کرد: این بودجه بیشتر در مواردی نظیر تثبیت مالکیت دولت در اراضی ملی، طرح‌های آبخیزداری، کاداس، بیابان‌زایی و اجتماعی، فرهنگی و مسائل احیا و حفاظت و توسعه منابع طبیعی مورد توجه قرار می گیرد.

جلالی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص وضعیت ناوگان هوایی  سازمان جنگل‌ها در سال َآینده اظهار کرد: این سازمان برای اطفای حریق 300 دستگاه زمینی در نظر گرفته است و برای دسترسی به مناطق صعب‌العبور نیز قراردادی با نیروهای مسلح و هلال احمر بسته شده تا بتوانیم همکاری‌های خوبی در این زمینه داشته باشیم.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع  اضافه کرد: سال گذشته همکاری‌های خوبی با ارگانهای یاد شده انجام شد اما لازم است با هماهنگی هر چه بیشتر و بهره‌برداری مناسب از تجهیزات این سازمانها آموزش‌هایی در دستور کار قرار گیرد تا در مواقع حوادث به موقع در مکان حادثه حاضر شویم.

جلالی  تاکید کرد: در حال حاضر خود سازمان جنگل‌ها هیچ بالگردی برای اطفای حریق در مناطق صعب‌العبور ندارد به همین منظور امیدواریم که در آینده برای عملکرد تخصصی‌تر در این بخش خود سازمان جنگلها دارای بالگردهایی برای اطفای حریق باشد.

وی یادآور شد: در برخی عملیات‌ها برای دسترسی به مناطق صعب‌العبور نیاز به چند ساعت پیاده‌روی وجود دارد بنابر این گسترش ناوگان حمل هوایی در سازمان جنگل‌ها امری ضروری است.

رئیس سازمان جنگل‌ها  تاکید کرد: برای بهبود وضعیت ناوگان امداد هوایی در سال آینده 6 پایگاه استقرار هلی‌کوپتر و هواپیما مشخص شده است. این کار منجر به دسترسی آسانتر به مناطق عملیاتی می‌شود به همین منظور 6 منطقه حادثه‌خیز و همجوار با سایر مناطق مورد نظر عملیاتی مشخص شده است که در استانهای فارس، کرمانشاه، کردستان، گلستان و گیلان قرار داد.

وی در پایان گفت: با همکاری شرکت خدمات هواپیمایی که در گذشته اقدام به سمپاشی هواپیما می‌کردند قرارداد بسته شده است تا به کمک سازمان جنگل‌ها آمده و در عملیات  اطفای حریق هوایی از امکانات آنها استفاده شود.

اخبار مرتبط

اقدامات چشمگیری در طرح های آبخوان داری اتفاق افتاده است

درختکاری بی‌هدف مخرب طبیعت است

۲۰۰ هکتار درخت مثمر در بام خرم آباد کاشت شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha