رئیس بانک مرکزی مطرح کرد

اخذ جریمه و مالیات برای حفظ محیط‌ زیست

اخذ جریمه و مالیات برای حفظ محیط‌ زیست

به گزارش سراج24، ولی‌الله سیف روز دوشنبه و در مراسم افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست به بحث اقتصاد سبز اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از موضوعات حائز اهمیت اقتصاد سبز ارزشگذاری اقتصادی منابع محیط زیستی است که تعیین هزینه‌های ناشی از آلودگی و تخریب محیط زیست باید مورد محاسبه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: باید اهرم‌های سیاست‌گذاری جهت دستیابی به هدف کاهش آلودگی و حفظ محط زیست فعال باشند و از طریق جریمه‌های آلودگی و یا مالیات‌ها به حفظ محیط زیست اقدام شود. امیدواریم با همکاری سازمان‌ها و وزارت اقتصاد بتوانیم مکانیزمی را در حساب‌های ملی کشور پی‌ریزی کنیم که ضمانت در حفظ محیط زیست ایجاد کند و آثار مثبت آن را شاهد باشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: نباید از محیط زیست غفلت کرد چرا که یکی از کارهای اساسی و جدی برای هر جامعه‌ای حفظ محیط زیست آن است.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه به تبیین تحقق تولید خالص داخلی و راهکارهای دستیابی به آن پرداخت و گفت: تولید خالص داخلی و محاسبه آن نیز باید بر موضوعات محیط زیستی لحاظ شود و این مهم یکی از راه‌های دستیابی به اهداف اقتصادی در عرصه زیست‌محیطی است.

سیف تصریح کرد: توجیه اقتصادی در هر زمینه‌ای باید به مفهوم محیط زیستی نیز توجه کند چرا که توجیه بدون توجه به مفهوم محیط زیست نمی‌تواند ما را به هدف برساند.

وی در ادامه به مزایای تحقق اقتصاد سبز گفت: شناسایی ارزش سرمایه طبیعی از ویژگی‌های اقتصاد سبز است و باید ارزشگذاری کرده و با احساس مسئولیت در حفظ و استمرار آن کوشا باشیم.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: کاهش جنگل‌زدایی، حمایت از معیشت روستائیان، تامین کاهش رقم تخریب منابع آب، اشتغالزایی، توسعه گردشگری ، توسعه انرژی کم‌کربن، افزایش بهره‌وری و انرژی، جلوگیری از هدررفت انرژی، توسعه صنایع بازیافت و توجه به موضوعات زیست محیطی بخشی از محورهای اقتصاد سبز است که باید مورد لحاظ قرار گیرد.

اخبار مرتبط

شهرداری یکی از ۲۳ دستگاه مسئول در کاهش آلودگی هوا

هوای تهران همچنان ناسالم است/وارونگی هوا ادامه خواهد داشت

مسئولان سازمان محیط‌ زیست به مجلس می‌روند

0 نظر

ارسال نظر

capcha