رحمانی فضلی در جمع خبرنگاران:

حدود ۳ هزار صندوق رأی در حوزه انتخابیه تهران شمارش شده است

حدود ۳ هزار صندوق رأی در حوزه انتخابیه تهران شمارش شده است

به گزارش سراج24،عبدالرضا رحمانی فضلی پس از وزیر کشور با حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در برخی از سایت‌ها و فضای مجازی اعلام شده است که برخی از نهادها مانع از اعلام نتایج آرا شده‌اند، اظهار داشت: هیچ گونه شایعاتی در این گونه موارد و موارد دیگر را قبول نکنید.

وی افزود: بیش از سه هزار صندوق مجلس خبرگان رهبری در حوزه انتخابیه تهران و تقریباً همین حدود آمار در انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تهران شمارش شده است و منتظر تأیید نهایی برخی از این صندوق‌ها از سوی هیئت نظارت هستیم.

وزیر کشور با بیان اینکه به منظور افزایش دقت و سلامت در شمارش آرا مراحل مختلفی برای شمارش آرا وجود دارد، گفت: در پای صندوق‌های رأی فرم های مختلفی است که باید با دقت پرشود سپس اطلاعات این فرم‌ها به بخش و از بخش به حوزه‌های فرعی و در نهایت به حوزه‌های اصلی ارسال می‌شود ضمن اینکه یک برگ صورت جلسه در اختیار شورای نگهبان است و باید به تأیید آنها نیز برسد. لذا برای اینکه دقت، اتقان و سلامت را افزایش دهیم، کار با دقت پیش می‌رود.

رحمانی فضلی گفت: امیدواریم در ساعات پایانی امشب نتایج نهایی 70 یا 80 درصد حوزه‌های انتخابیه را اعلام کنیم و پس از اتمام این حوزه‌ها شمارش آرای تهران را اعلام کنیم.

وی در خصوص شمارش آرای مجلس خبرگان رهبری نیز گفت: در خصوص انتخابات مجلس خبرگان نیز وضعیت بسیاری از حوزه‌ها مشخص شده است اما کار اصلی خبرگان در اختیار شورای نگهبان است و البته آرای بخش‌ها و شهرستان‌ها باید تجمیع شود.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات، خاطرنشان کرد: آماری حدود 33 میلیون نفری براساس استعلامات ما از ثبت احوال اعلام می‌شود اما هنوز این آمار قطعی نیست زیرا تا پایان شمارش آرا و اخذ آرای مأخوذه می‌توان نتایج نهایی را اعلام کرد. 

رحمانی فضلی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تخلفات احتمالی در انتخابات از سوی احزاب و گروه‌ها، گفت: قبل از اینکه دستورالعمل شورای عالی فضای مجازی اعلام شود کمیته رسانه‌ای تخلفات را به شکل قانونی احصا کرد که به مراکز مربوطه ارجاع شد. به برخی تذکر داده شده و برخی نیز به شورای نگهبان اعلام شد. در همان زمان بخشی نیز به قوه قضاییه اعلام شد.

وی یادآور شد: پس از دستور کار شورای عالی فضای مجازی 340 تخلف در سایت‌ها و فضای مجازی ارسال شد که در همان ایام 40 تا 50 مورد بسته شد.

وزیر کشور گفت: در همین ایام 150 نشریه و روزنامه مورد رسیدگی قرار گرفتند و ما در وزارت کشور معتقدیم تخلفات شخصی، رسانه‌ای و یا تخلف‌های صورت گرفته به دقت باید بررسی شود.

رحمانی فضلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه شنیده شده است جریان سیاسی خاصی افرادی را برای رأی دادن به حوزه انتخابیه تهران فرستاده است، گفت: اینکه افراد از هر منطقه ایران برای رأی دادن در مرحله اول انتخابات به جای دیگری رفته‌اند قانونی و مجاز است اما اگر این کار گروهی یا سازماندهی شده باشد و در صورتی که شاکی داشته باشد تخلف است.

وی در این زمینه اظهار داشت: دو روز مانده به انتخابات حدود دو یا سه اتوبوس در منطقه حسن آبادشناسایی و برگردانده شد و البته به فرمانداری قم نیز اعلام شد.

وزیر کشور در پاسخ به سوال دیگری درباره تعداد مشارکت در حوزه انتخابیه تهران و میزان رأی دهندگان واجدین شرایط، گفت: در حوزه تهران حدود دو میلیون و 900 هزار نفر رأی دادند که 6 میلیون و 600 هزار نفر واجد شرایط رأی در این منطقه بودند.

رحمانی فضلی افزود: سه میلیون و 900 هزار نفر در کل استان تهران از بین حدود 8 میلیون و 800 هزار نفر واجد شرایط رأی وجود داشتند که البته این آمار هنوز نهایی نیست اما به نظر 45 درصد از تهران و 42 درصد میزان مشارکت در استان تهران بوده است.

وی در خصوص عکس‌های منتشر شده از برخی شهرهای استان‌های غربی درباره انتخابات و درخواست عده‌ای برای ابطال انتخابات گفت: در برخی از مناطق خاص کشور به دلیل قومیت‌های مختلف انتخابات در فضای رقابتی بسیار سنگینی انجام می‌شود و رقابت‌ها بسیار نزدیک است و این مسئله از برخی مناطق به شهرها نیز کشیده می‌شود که البته این موضوع مدیریت شد و در نهایت انتخابات قانونی و با نشاط برگزار شد.

اخبار مرتبط

شهردار تهران خواستار تعاملات کاربردی‌تر میان شهروندان امت اسلامی شد

۶ هزار مسئله‌ی کشور را به دولت تقدیم کردیم/ از طریق نمازجمعه مطالبه‌گری خواهیم کرد

تدابیر اجرایی نمازجمعه این هفته تهران اعلام شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha