اختلافات و رقابت برای جذب نیرو ادامه دارد

«جندالاقصی» میان رقابت «داعش» و «النصره» 2 تکه شد

«جندالاقصی» میان رقابت «داعش» و «النصره» 2 تکه شد

به گزارش سراج24، با ادامه عملیات ارتش سوریه و متحدان آن و پیشروی‌های راهبردی آن‌ها در ریف حلب و ریف درعا، گروه‌های تروریستی در تلاش برای مقابله با این پیشروی‌ها اقدام به جذب نیرو و اعلان بسیج عمومی کرده‌اند و در این بین، گروه تروریستی «نورالدین زنکی» از نیروی‌های خود خواست مواضع خود را ترک کرده و به عبارتی «اگر آب در دست دارند زمین گذاشته» و برای مقابله با نیروهای مقاومت سریعا به مناطق درگیر حرکت کنند.

روزنامه «السفیر» لبنان، در گزارشی به قلم «عبدلله سلیمان علی» با عنوان «جند الأقصی بین جبهة النصره و داعش تقسیم می‌شود» به اختلافات موجود در بین گروه‌های تروریستی در سوریه و تلاش و جنگ این گروه‌ها بر سر جذب نیرو پرداخت.

این روزنامه می‌نویسد، طی روزهای اخیر، گروه تروریستی «جبهة النصره» فشارهای زیادی بر «جند الأقصی» وارد کرده است تا مجبور شود با این گروه ادغام و متحد شود و از این رهگذر، در نبرد برای جذب نیرو و گروه‌‌ها، امتیازی به دست آورد؛ به ویژه اینکه نبرد جذب نیرو در این مدت بین گروه‌های جهادگرا و تروریستی بیشتر شده است.

جندالاقصی از گروهکهای نزدیک به جبهة النصره بود

بر اساس این گزارش، گروه تروریستی النصره برای تحقق این هدف خود، جنگ تبلیغاتی گسترده‌ای علیه جند الاقصی شروع کرده و به صراحت آن را به داشتن ارتباط سری با داعش و دست داشتن در چندین عملیات ترور و ربایش فرماندهان گروه‌های مختلف در استان ادلب متهم کرده است.

السفیر می‌نویسد، النصره با طرح پیشنهاد ادغام جند الاقصی با خود و اتحاد با یکدیگر می‌خواهد از بیعت سرکرده‌های جند الاقصی با داعش در استان «الرقه» جلوگیری کند.

این روزنامه لبنانی ادامه می‌دهد، با این حال جند الاقصی که متهم به داشتن ارتباط با داعش و تمایل به این گروه تروریستی است، در تلاش است ادغام با النصره را با مشکل مواجه کند و هر گونه اقدام این گروه را به شکست بکشد؛ جند الاقصی برای همین منظور در اقدامی، تصمیم به عزل گروهی از «امیران و فرماندهان شرعی» خود گرفت که اصرار بر ادغام و اتحاد با النصره را داشتند.

السفیر در ادامه گزارش می‌دهد، با وجود اقدامات جند الاقصی، نیروهای این گروه تروریستی شاهد جدا شدن فرمان دهان زیادی شده است به گونه‌ایکه به گفته برخی منابع نزدیک به 20 سرکرده نظامی آن فعالیت‌های خود با این گروه را به حال تعویق درآورده‌اند و گروه‌ها جدا شده را تأیید کرده و خواستار اصلاح و ادغام شدند و شماری از سرکرده‌ها و افراد آن به الرقه رفته و با «ابوبکر بغدادی» سرکرده داعش بیعت کرده‌اند.

گروهک تروریستی «جند الأقصی» یک گروه سلفی مخالف دولت سوریه است که توسط «ابوعبد العزیز القطری» به عنوان گروه پیرو جبهه النصره تاسیس شد و نام پیشین آن «سرایا القدس» بود.

این گروهک جزئی از «ائتلاف انصار و مهاجرین» بود و از زیرشاخه‌های جبهة النصره به شمار می‌رفت. استان حلب در شمال و شمال غرب سوریه از جمله مکان‌های حضور و فعالیت این گروهک است.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

 

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

عملیات قریب‌الوقوع برای دستگیری البغدادی

خاطرات یک داعشی به تهران رسید

0 نظر

ارسال نظر

capcha