«سراج 24» از همایش ایثار و رسانه گزارش می‌دهد؛

ضرغامی:بزرگان برای ایجاد فست‌بوک خط‌شکنی کنند/ شریعتمداری: روزنامه‌نگار نمی‌تواند بی‌طرف باشد

ضرغامی:بزرگان برای ایجاد فست‌بوک خط‌شکنی کنند/ شریعتمداری: روزنامه‌نگار نمی‌تواند بی‌طرف باشد

به گزارش «سراج24»٬ عصر روز سه‌شنبه سالن سوره حوزه هنری شاهد برگزاری یک همایش رسانه‌ای متفاوت بود؛ مراسمی که به همت سازمان سراج و با هدف تجلیل از مدیران ایثارگر عرصه رسانه برگزار شد؛ مدیرانی که دیروز در جبهه‌های جنگ با رژیم بعثی و همپیمانانشان بودند و امروز در جبهه رسانه با دشمنان این نظام مقدس نبرد می‌کنند.

در این همایش چهره‌های نام آشنایی چون حمیدرضا مقدم‌فر مشاور رسانه‌ای فرمانده کل سپاه پاسداران٬ محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران٬ محسن پیرهادی عضو شورای شهر تهران، آیت‌الله قرهی و سعدالله زارعی٬ حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان، سیدمرتضی نبوی مدیرمسئول روزنامه رسالت، مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم، عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم صابر خراسانی شاعر ارزشی کشورمان دقایقی به غزلخوانی پرداخت و پس از آن نیز حامد زمانی به صورت زنده چند قطعه از آثارش را اجرا کرد.

* بزرگان برای ایجاد فست‌بوک خط‌شکنی کنند

پس از آن عزت‌الله ضرغامی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، طی سخنانی با اشاره به خاطره‌ای از مرحوم علی‌اکبر پرورش اظهار داشت: استاد پرورش در یکی از بحث‌های عقیدتی خود که بنده در آن حضور داشتم، تعبیر زیبایی از آیه شریفه «نِعْمَ الْعَبْدُ ۖ إِنَّهُ أَوَّابٌ» به‌کار برد.

وی افزود: در سوره مبارکه «ص» دوبار این آیه درباره دو پیامبر بزرگوار به کار رفته است که هر کدام از منظر موقعیت ظاهری مادی و نمادی و حکومتی در دو سر طیف قرار دارند؛ یکی در رابطه با حضرت سلیمان و دیگری درباره حضرت ایوب.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: وقتی قرآن از این دو پیامبر یاد می‌کند، در انتها با آیه «نِعْمَ الْعَبْدُ ۖ إِنَّهُ أَوَّابٌ» از آنها تجلیل می‌کند؛ حضرت سلیمان در موقعیتی قرار داشت که همه چیز از ثروت و قدرت در اختیارش قرار داشت اما نه ثروت و قدرت از نوع امروزی آن. در حقیقت وقتی می‌گوییم که حضرت سلیمان مقام بالایی به لحاظ ثروت و قدرت داشت این بدان معناست که تمام جنّیان در اختیارش بودند و زبان حیوانات را می‌دانست؛ بنابراین زمانی که امری می‌کرد، امرش بلافاصله اجرا می‌شد.

ضرغامی ادامه داد: در نقطه مقابل حضرت سلیمان، حضرت ایوب قرار دارد که وقتی ندا آمد می‌خواهیم تو را امتحان کنیم، همه چیز از او گرفته شد اما هر دو پیامبر از آزمایش الهی سربلند بیرون آمدند. سلیمان نبی از موقعیت و ثروت سرافکنده نشد و حضرت ایوب نیز از آزمون فقر و سختی مردود بیرون نیامد.

وی تصریح کرد: استاد پرورش این آیه را در اوایل انقلاب اسلامی به شکل زیبایی تعبیر کردند؛ در آن ایام فضای کشور به لحاظ عقیدتی در شرایط خاصی قرار داشت. هژمونی فکری از سوی مارکسیست‌ها در دانشگاه‌ها تبلیغ می‌شد اما استاد پرورش در فضایی به خوبی قرآن را تفسیر کرد که اسلام را به‌گونه‌ای معرفی می‌کردند که اگر کسی ذره‌ای می‌خواست خود را طرفدار یک سرمایه‌دار موّجه نشان دهد، اصلا نمی‌ توانست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تعداد زیادی از مسلمانان در فضای ابتدای انقلاب فریب سخنان مارکسیست‌ها را خورده و به منافقان پیوستند اما در آن زمان استاد پرورش این تعبیر از قرآن را به‌گونه‌ای عنوان کرد که کمک بسیاری بود و این موضوع نشان از دقت و نکته سنجی او داشت که چگونه دو پیامبر را کنار هم قرار داد و سرانجام عنوان کرد که قرآن به صورت واحد از آنها تجلیل کرده است.

ضرغامی با اشاره به اینکه متأسفانه از استادپرورش کم یاد می‌شود، تصریح کرد: آن مرحوم زحمات زیادی را برای تربیت نیروهای انقلابی کشیده است اما یاد کردن از او کم رنگ است.

وی ادامه داد: رسانه باید به جامعه خوراک فکری ارائه دهد و رسانه‌ای که به جامعه خوراک ندهد و حرفی برای گفتن نداشته باشد، ارزشی ندارد و لازمه این کار شجاعت است؛ یعنی رسانه‌ای که شجاعت نداشته باشد در حقیقت وجود خارجی ندارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: نوآوری و خلاقیت در عرصه رسانه و بیان حق مساوی با خطرات است و افرادی که در این عرصه اثربخش وارد می‌شوند، انسان‌های شجاعی هستند. در حقیقت افرادی که در این عرصه آن هم در مقطع فعلی فعالیت می‌کنند، شجاعت و جرأت دارند.

ضرغامی گفت: در ایام فتنه به برخی افراد گفتیم بیایید و یک جمله بگویید؛ چرا که جملات شما بسیار اثرگذار خواهد بود و می‌تواند از درگیری‌ها کم کند اما آنها در پاسخ گفتند صبر کنید بعضی چیزها روشن شود! در فضای روشن همه پهلوان هستند و در فضای غبارآلود است که باید حرف زد.

وی ادامه داد: افراد انقلابی عرصه رسانه همچون آقایان شریعتمداری و نبوی لحظه‌ای از پای ننشسته و به صراط خود ثابت مانده‌اند و امیدواریم خداوند همت، قدرت و جسارت از فضای انقلابی نگیرد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: آقای شریعتمداری هم‌اکنون در عرصه مطبوعات فعال‌تر هستند و قلم خوب و استعداد خدادادی وی همراه با شجاعت است؛ به‌گونه‌ای که در عرصه برهوت رسانه‌ای مطالب مفیدی را منتشر می‌کند.

ضرغامی با اشاره به اینکه زمانی که استاد مطهری کتاب داستان راستان را برای کودکان تألیف می‌کرد، عده‌ای از افراد به آنها گفتند که تألیف این کتاب در مقام و موقعیت شما نیست، مطرح کرد: استاد مطهری در پاسخ به این افراد با شجاعت گفت که احساس می‌کنم یک بیماری اجتماعی بین نخبگان وجود دارد و حتماً این کتاب را نوشته و در مقدمه آن به این بیماری اجتماعی اشاره خواهم کرد.

وی تصریح کرد: امروز رسانه‌های مجازی ایجاد شده‌اند که باید آنها را مدیریت و از این فناوری بهترین استفاده را ببریم؛ چرا که جوانان ما باید در این فضا تغذیه شوند. هم‌اکنون می‌توانیم بسیاری از معارف به‌حق خود را با بیان کوتاه و در مدل‌های اثربخش امروزی تولید و در فضای مجازی منتشر کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان اظهار داشت: متأسفانه امروز فست‌بوک نداریم و 95 درصد تولیدات مربوط به غربی‌هاست که در این عرصه باید افراد بزرگ خط‌شکنی کرده و اقدام به تدوین فست‌بوک کنند.

*بی‌طرفی کار قاضی است، نه روزنامه‌نگار

حسین شریعتمداری دیگر سخنران این همایش بود. وی طی سخنانی در خصوص رسالت‌های اصلی رسانه اظهار داشت: ما رسانه بی‌تفاوت نداریم و بی‌تفاوتی در رسانه یعنی نفاق.

وی افزود: در بسیاری از دانشکده‌های ما تدریس به‌گونه‌ای است که روزنامه‌نگار را بی‌طرف اعلام می‌کند؛ این درحالی است که روزنامه‌نگار بی‌طرف نیست و بی‌طرفی کار قاضی است.

شریعتمداری با تأکید بر اینکه شرایط کشور حساس است، گفت: مدتی پیش مقام معظم رهبری به نکته‌ای اشاره کردند و فرمودند افرادی که با انقلاب و ولایت فقیه بیعت می‌کنند، با رسول خدا بیعت کردند. این امتیاز بزرگی است که خدا به انسان‌های این عصر عنایت کرده است.

مدیرمسئول روزنامه کیهان خاطرنشان کرد: درست است که سختی‌هایی به نظام تحمیل می‌شود اما نباید ترسید و در کنار این سختی‌ها گشایش نیز وجود دارد.

شریعتمداری در پایان اظهار داشت: یکی از برکات خداوند بر اهل رسانه این است که اجازه داده ما در این مسیر حرکت کنیم و حداقل در این اردوگاه باشیم؛ چون قرار نیست دیگر مالک برگردد.

در همایش ایثار و رسانه که به‌همت سازمان فضای مجازی سراج و سازمان بسیج شهرداری تهران برگزار شد، از تعدادی از مدیران رسانه‌ای ایثارگر از جمله حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان، سیدمرتضی نبوی مدیرمسئول روزنامه رسالت، مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم، عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان و سیدحسن حسینی خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در سوریه تجلیل به عمل آمد.

در این همایش از تعدادی از مدیران رسانه‌ای ایثارگر از جمله حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان، سیدمرتضی نبوی مدیرمسئول روزنامه رسالت، مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم، عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان و سیدحسن حسینی خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در سوریه تقدیر شد.

در این همایش همچنین محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران، حمیدرضا مقدم‌فر مشاور رسانه‌ای فرمانده کل سپاه پاسداران، محسن پیرهادی عضو شورای شهر تهران، آیت‌الله قرهی و سعدالله زارعی حضور داشتند.

در این همایش همچنین از آقایان محمدسرافراز رزمنده دفاع مقدس و برادر 2 شهید و رئیس رسانه ملی، معلی عضو شورای سردبیری کیهان، بیژن نوباوه خبرنگار اسبق صدا و سیما، رضا داوری مدیر عامل پایگاه اطلاع رسانی مشرق ، جانباز علیرضا زاکانی مدیر مسئول پنجره، جانباز سربخش مدیر مسئول سینما رسانه، مصطفی آجورلو صاحب امتیاز و مدیر مسئول هفته نامه مثلث،‌ بهزاد وگل‌علی بابایی نویسندگان دفاع مقدس و پرویز سروری مدیر مسئول پایگاه اطلاع رسانی جهان نیوز به عنوان روزنامه‌نگاران ایثارگر یاد شد.

اخبار مرتبط

قاچاقچیان آثار تاریخی را آرام آرام منصرف کنیم

حرف‌های غیرمحرمانه ضرغامی از گزارش‌ سیاسیون درباره گنج و گنج‌یابی

ضرغامی: اعلام نظر درباره خلأهای احتمالی باستان شناسی با وزارت میراث است

0 نظر

ارسال نظر

capcha