وقتی دولت سراغی از حال نیازمندان نمی‌گیرد/ توزیع بسته غذایی شاید امروز، شاید فردا

وقتی دولت سراغی از حال نیازمندان نمی‌گیرد/ توزیع بسته غذایی شاید امروز، شاید فردا

به گزارش سراج24، با شروع دولت یازدهم (تدبیر و امید)، مبارزه با فقر غذایی و رفع سوء تغذیه در بین خانواده‌های نیازمند در الویت‌های سیاست‌های رفاهی دولت قرار گرفت.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مجری این طرح معرفی شد و این وزارتخانه متعهد به شناسایی خانواده‌های واجد شرایط را در این طرح گردید.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نوزدهم خرداد سال گذشته و در آستانه توزیع بسته‌‌های حمایت غذایی، اظهار داشت: این برنامه مطابق مصوبه هیأت دولت و به منظور حمایت غذایی از اقشار آسیب‌پذیر و برای مبارزه با فقر مطلق انجام می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: سال 93، دولت برای انجام این طرح 2400 میلیارد تومان برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر در نظر گرفته تا آن دسته از افرادی که پروتئین و کالری مورد نیاز را در سر سفره‌هایشان ندارند بتوانند استفاده کنند.

وی اضافه کرد: بسته حمایت غذایی دولت با سبد کالای عمومی متفاوت است چون هدف دولت از توزیع بسته‌های حمایتی، مبارزه با فقر است که در سیاست‌های ابلاغی سلامت مقام معظم رهبری هم ذکر شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه خانواده‌ها و اقشار آسیب‌پذیر مورد نظر دولت از سازمان‌های حمایتی شناسایی شده‌اند، گفت: در حال حاضر 7.5 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی مشمول دریافت اولین بسته حمایت غذایی هستند.

ربیعی در خصوص نحوه اطلاع‌رسانی دریافت بسته‌های حمایت غذایی، بیان داشت: مشمولان بسته‌های حمایت غذایی به صورت پیامک فراخوان و اطلاع‌رسانی می‌شوند ضمن اینکه از طریق مددکاران آنها هم اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در این مرحله گوشت، مرغ، برنج، روغن مایع، ماکارونی، رب گوجه فرنگی و خرما در بسته حمایت غذایی قرار داده شده که مشمولان می‌توانند از بین این اقلام تا سقف مصوب دولت اقدام به خرید کنند و هیچ عجله‌ای در این کار وجود ندارد.

ربیعی خاطرنشان کرد: افراد مشمول حمایت غذایی 4 ماه برای تحویل این بسته‌ها فرصت دارند بنابراین با خیال راحت و بدون عجله می‌توانند این کار را انجام دهند.

وی اضافه کرد: طبق مصوبه دولت هر نفر 30 هزار تومان، خانوار دو نفره 60 هزار تومان و خانوارهای بیش از 2 نفر به ازای هر نفر اضافه‌تر 10 هزار تومان تا سقف 120 هزار تومان می‌توانند از این بسته‌های حمایتی استفاده کنند.

ربیعی گفت: 6 هزار دستگاه کارت‌خوان فروشگاهی در شبکه توزیع برای این کار در نظر گرفته شده و تمام امکانات برای انجام این کار مهیا شده است.

طرح توزیع بسته‌های امنیت غذایی سال گذشته در چند مرحله انجام شد که البته در مرحله نخست رقمی که برای تأمین بسته‌های امنیت غذایی از سوی وزارت رفاه اختصاص داده شده بود در مراحل بعدی آب رفت!

با آغاز سال 94، ربیعی از ادامه دار بودن طرح توزیع بسته امنیت غذایی  خبر داد و گفت: این طرح در سال جاری نیز در چند نوبت اجرا خواهد شد.

علی ربیعی در تاریخ 23 آذر سال جاری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس‌، ضمن اشاره به دستور رئیس جمهور جهت توزیع بسته حمایت غذایی، اظهار داشت: بسته حمایت غذایی در میان افرادی که دچار فقر کالری دریافتی هستند، توزیع خواهد شد.

ربیعی بیان داشت: توزیع بسته حمایت غذایی، با هدف حمایت غذایی از گروه‌های هدف و مبارزه با سوء تغذیه و پیشگیری از کمبود پروتئین انجام می‌پذیرد.

وی با اشاره به توزیع بسته غذایی در این دوره، ادامه داد: در این مرحله علاوه بر کالاهای قبلی، پروتئین گوشتی در بسته حمایت غذایی لحاظ شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: روال دریافت بسته حمایت غذایی همانند دوره‌های قبلی است و دریافت‌کنندگان قدرت انتخاب کالا را دارند.

ربیعی همچنین به توزیع کالاها در فروشگاه‌های طرف قرارداد اشاره کرد و گفت: خانواده‌ها می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌‌های قبلی کالاهای خود را دریافت کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به شارژ کارت‌های بسته حمایت غذایی، خاطر نشان کرد:طی برنامه ریزی شده کارت‌های مدنظر جهت دریافت بسته غذایی شارژ می‌شود.

وی گفت: توزیع سبد حمایت غذایی دولت با 100 میلیارد تومان افزایش از هفته آینده آغاز می‌شود.

به گزارش سراج24، با گذشته چند هفته از وعده وزیر رفاه، هنوز خبری از توزیع نخستین بسته امنیت غذایی نیست و ظاهراً نیازمندان و مددجویان دستگاه‌های حمایتی همچنان باید منتظر بمانند.

 

به کانال تلگرامی سراج24 بپیوندید

https://telegram.me/seraj24_ir

اخبار مرتبط

باید تضاد منافع در حوزه بهداشت و درمان از بین برود

امیدواریم دولت جدید، دولت پایان دادن به فرصت‌سوزی‌ها باشد

افزایش ۷برابری واردات واکسن کرونا در دولت سیزدهم

0 نظر

ارسال نظر

capcha