بر اساس آمار بانک مرکزی

تسهیلات بانک‌ها به تولید کمتر شد

تسهیلات بانک‌ها به تولید کمتر شد

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت، بررسی آمارهای مربوط به تسهیلات بانک ها به بخش های مختلف اقتصادی به خوبی یکی از دلایل اصلی رکود عمیق فعلی را نشان می دهد. در حالی سهم بخش خدمات از تسهیلات بانکی در 8 ماهه سال 94 از 36.7 درصد به 37.5 درصد افزایش یافته است که سهم بخش صنعت و معدن از 31.3 درصد به 29.2 درصد و سهم مسکن و ساختمان از 12.3 درصد به 10.5 درصد کاهش یافته است.عدم تخصیص منابع بانکی به بخش های مولد و پیشتاز در اقتصاد باعث بحران در تولید شده است.

حجم تسهیلات پرداخت شده به بخش خدمات در 8 ماهه سال 94 به 825 میلیارد ریال رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 9.1 درصد افزایش نشان می دهد. در مقابل حجم تسهیلات پرداخت شده به بخش صنعت و معدن 642 میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 0.8 درصد کاهش نشان می دهد، همچنین حجم تسهیلات بخش ساختمان و مسکن در همین مدت نیز به 230 میلیارد ریال رسیده که حاکی از کاهش 9 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل می باشد.
به اعتقاد کارشناسان در شرایط رکود عمیقی که بر اقتصاد کشور حاکم شده است، کاهش حجم تسهیلات بانکی تا حدود زیادی دور از انتظار نبود، اما رشد قابل ملاحظه تسهیلات بخش خدمات و تنگ تر شدن فضا برای بخش واقعی اقتصاد تا حدودی مخاطره آمیز به نظر می رسد.

علیرغم اینکه دولت دو بسته برای خروج از رکود ارائه کرده است، اما عدم تعریف وظایف مشخصی برای نظام بانکی در سیاست خروج از رکود باعث شده است ریشه اصلی ناکارآمدی دولت در اقتصاد و ایجاد رکود در 3 سال اخیر اصلاح نشود.
آمار دیگری از بانک مرکزی نشان می دهد که از 642 میلیارد ریال تسهیلات اعطایی به بخش صنعت و معدن در 8 ماهه اول سال 94حدود 8.1 درصد صرف ایجاد واحدهای صنعتی جدید، 5.3 درصد صرف توسعه و 82.6صرف تامین سرمایه در گردش این بخش شده است که این آمار نیز از نیاز شدید واحدهای صنعتی به نقدینگی و کم رغبتی برای ایجاد و توسعه واحدهای صنعتی جدید حکایت دارد.

 

اخبار مرتبط

دولت دلار چند هزارتومانی دوست دارد؟

بخشودگی سود تسهیلات کمتر از یک میلیارد ریال

تاکید همتی منجر به کاهش نرخ ارزهای رایج در بازار آزاد شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha