«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

گزار به قانون یا گریز از حقیقت؟!/ جدیدترین پرده بی‌قانونی در جشنواره فجر/فضای غبارآلود جشنواره فیلم فجر از مرحله فراخوان تا پرواز سیمرغ‌ها

گزار به قانون یا گریز از حقیقت؟!/ جدیدترین پرده بی‌قانونی در جشنواره فجر/فضای غبارآلود جشنواره فیلم فجر از مرحله فراخوان تا پرواز سیمرغ‌ها

گروه فرهنگی «سراج24»- مرتضی اسماعیل دوست: روز دوشنبه از سوی هیات انتخاب پنهان شده جشنواره سی و چهارم فیلم فجر، اسامی 22 اثر راه یافته به بخش اصلی جشنواره موسوم به «سودای سیمرغ» اعلام شد و آثاری از کلاه شعبده بازی انتخاب گران بیرون آمدند که باید چکیده ای از ثمره یک سال آینده سینمای ایران باشند. جدا از شرایط ساخت و کیفیت آثار فوق که زمان وارسی آن در چیزی نزدیک به یک ماه آینده صورت می یابد، نحوه گزینش گری و گزینش گران جشنواره بسان بسیاری از فستیوال های دیگر داخلی مساله مفقود مانده ای است که همچنان لاینحل باقی مانده است. حال آثار این دوره از جشنواره انتخاب شده و تا به حال نقد و نظر چندانی از سوی رسانه ها صورت نیافته و هیات انتخابی که به دستور دبیر جشنواره نقاب از صورت برکنده و بعد از مدت ها گمانه زنی، عنوان و نامی برای مخاطبان یافتند، ضمن اعلام اسامی فیلم های مورد تائید خود دست به نگارش بیانیه ای جهت قدردانی از بانیان جشنواره مبنی بر عدم اعلام اسامی هیات انتخاب زدند و این تشکر از سوی آن ها به دلیل ایجاد شدن فضایی آرام در جلسات بازبینی و انتخاب بوده و همراه با اظهار امیدواری از این شده که رویه فوق در سال های آتی نیز معمول گردد! در این یادداشت به دنبال تائید یا عدم تائید چنین رویه ای در جشنواره ای ملی نخواهم بود و بیشتر متمرکز به ماحصل جلسات رخداده از سوی هیات انتخابی می شوم که اتفاقا این بار فضایی آرام را تجربه کرد! اما این آرام گونه گی نتوانست رویه مرسوم سال ها برپایی بی پایه جشنواره را خنثی کند و باز هم شاهد خروج از قانون در متن رویدادی شدیم که می خواست در پیدایش خود عنوان و اعتبار اسلامی و ایرانی را توامان داشته باشد و بدین منوال نام زیبای «فجر» بر پیشانی اش نشست.

جشنواره فیلم فجر نه به سودای سیمرغ هایی که بر شانه های اهالی سینما خواهد نشست بلکه به اعتبار ارزش های نهفته در اخلاقی مبتنی بر ارزش های انقلاب قابل پذیرش از سوی متعهدان راستین جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. پُر واضح می باشد که رکن اصلی اسلام بر مبنای صداقت در کردار و حقیقت در بیان پایه گذاری شده است و در این مرتبه انسانی باید مدیران و دست اندرکاران هر رویدادی مبتنی بر نام و عنوان اسلامیت، چنین رویه ای را در سرمشق نگاه شان قرار دهند. این در حالی است که سال ها است که جشنواره فیلم فجر از مرحله فراخوان تا روز پرواز سیمرغ ها در فضایی غبارآلود از بیان حقایق به سر می برد و این بار هم با همه شعارها و ادعاهای متولیان جدید این رویداد هنری باز هم نشانه هایی روشن از عدم پایبندی به صراحت در گفتار رونمایی شده است.

این رونمایی نه در قالب پوستر طراحی شده در جشنواره، بلکه در شمایل پنهان مانده ای از پایبندی به قانون قابل ردیابی است. برای نمونه ای از غریبگی ادعای مسئولین جشنواره در حراست از آثار و بیان حقیقت می توان به انتخاب فیلمی اشاره کرد که فیلمسازش در خانه سینما کرسی ریاست دارد و با اهالی سازمان سینمایی رفاقت. فیلم «دختر» ساخته رضا میرکریمی در حالی میان آثار جشنواره سی و چهارم به چشم می خورد که طبق بررسی های صورت یافته همین امروز(سه شنبه) در لوکیشن فرودگاه مهرآباد تهران بساط فیلمبرداری را پهن کرده است! و این مساله رسوا کننده از احوال جشنواره ای است که ادعای سلامت در گفتار دارد و این بار در سی و چهارمین قرارِ در پیش این شعار با صدایی بلند تر به گوش می رسد!

از این رو پرسشی درد آلود از مسئولین جشنواره و اعضای هیات انتخاب که برخی هم چنان تفکر رسایی در سینما ندارند! به روشنی برمی خیزد که چگونه می توان به انتخاب فیلمی دست زد که هنوز در پیچ و خم تولید قرار دارد و شاکله اثر نقش واقعی خود را نیافته است؟ این آغاز رخدادهای بسیاری است که با اعلام هیات انتخاب و آثار منتخب به جریان افتاد و می توان منتظر احتمالات غیرشفاف دیگری در این چرخه هزار سودا باشیم که با معرفی داوران جشنواره در بخش های مختلف تا انتخاب آثار ادامه خواهد یافت!

اخبار مرتبط

کندوکاو جوانب فقهی نکاح

محاسن جشنواره فیلم فجر را نباید از نظر دور داشت / واکنش تندم به خاطر مطرح شدن "فرهنگ ضد خانواده" بود

نمره ۱۶ وزیر ارشاد به «فیلم فجر»/ قدردانی از فجر تئاتر و موسیقی

1 نظر

ارسال نظر

capcha