مراسم تشییع پیکر ولی الله مومنی برگزار شد

مراسم تشییع پیکر ولی الله مومنی برگزار شد

به گزارش سراج24،  ولی‌الله مومنی، دوبلور و بازیگر پیشکسوت، شامگاه سه شنبه دار فانی را وداع گفت.

مراسم تشییع این هنرمند فقید ساعت 9 صبح امروز - دهم دی ماه - از ساختمان شماره 2 خانه سینما (خیابان وصال) آغاز شد و پیکر آن مرحوم در آرامگاه ابدی‌اش در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده می‌شود.

پیکر زنده‌یاد ولی‌الله مومنی صبح امروز دهم دی‌ماه با حضور هنرمندان تئاتر، سینما و تلویزیون و جمعی از گویندگان واحد دوبلاژ از مقابل خانه سینما به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد.

جلیل فرجاد، علی دهکردی، منوچهر والی‌زاده، منوچهر اسماعیلی، جواد پزشکیان، افشین ذی‌نوری، سیامک اطلسی، مجید قناد، پرستو صالحی، عزت‌الله رمضانی‌فر، مجید رجبی‌معمار (رییس خانه هنرمندان)، منوچهر آذری، بهمن هاشمی، گیتی معینی، حسین عرفانی، میرطاهر مظلومی، علی لدنی (تهیه‌کننده «معمای شاه») و جمع کثیری از هنرمندان و گویندگان واحد دوبلاژ در مراسم تشییع پیکر این هنرمند فقید شرکت کرده بودند.

اولین سخنران این مراسم، حمیدرضا آشتیانی‌پور، رییس انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم بود که در توصیف شخصیت این بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون گفت: مرحوم مومنی صفات بارز زیادی داشت که در خاطر همه ما خواهد ماند. او به واقع هنرمند بود و اهل شعر و هنر، حداقل 1000 بیت شعر از حفظ بود، خط خوشی داشت، اهل ورزش بود و از سلامت نسبتا خوبی برخوردار بود.

آشتیانی‌پور همچنین خاطرنشان کرد: اکنون ترک کردن یاران و دوستان به ویژه یارانی که جایگزینی برای آن‌ها نیست و سالیان سال طول می‌کشد تا کسی جایگزین آن‌ها شود، سخت است.

علی دهکردی - بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون و عضو شورای مرکزی انجمن بازیگران سینمای ایران هم طی سخنانی گفت:  امروز در سوگ یک هنرمند بزرگ و ملی نشسته‌ایم. سوگواران یک هنرمند فقط همکاران و خانواده نیستند بلکه آحاد مردم هستند که از هنرمندان خاطره دارند.

دهکردی در ادامه سخنانش بیان کرد: شاید منصفانه‌ترین و عادلانه‌ترین شکل صحبت را در جشن تجلیل هنرمندان بتوان گفت نه اینکه در غم از دست دادن آن‌ها. ای کاش در کنار انجمن بازیگران و گویندگان فیلم، یک انجمن دیگر به نام انجمن هنرمندان و آدم‌های مهربان وجود داشت. زنده‌یاد مومنی بازیگری بود که امتحان خودش را در اجرای ژانرهای مختلف پس داد و به همین خاطر است که ماندگار شد.

در ادامه این مراسم سیامک اطلسی - بازیگر و دوبلور پیشکسوت - که سابقه همکاری با مرحوم مومنی را داشت در سخنانی یادآور شد:  من با زنده‌یاد مومنی در دو صنف گویندگی و بازیگری همکار بودم و به یاد دارم زمان‌هایی که برای کار گویندگی دعوت به کار می‌شدیم از صبح زود با هم کار می کردیم و تا دیروقت در کنار هم بودیم. ما بیشتر از اینکه کنار خانواده‌هایمان باشیم کنار هم بودیم. او هنرمند شوخ‌طبعی بود. ولی‌الله مومنی در سینما هم خوب درخشید و چند نقش ماندگار ایفا کرد.

وی سپس با بیان اینکه از همکاری با زنده‌یاد مومنی افتخار می‌کرد، خاطرنشان کرد: وقتی خبر درگذشت این دوست عزیز را شنیدم یک ساعت سکوت کردم و با خود می‌گفتم چطور ممکن است قد و قامتی مثل مومنی با روحیه شاد و ورزشکار سکته قلبی کند، حتما درونش چیزی بود که او را اذیت می‌کرد.

رضا صفایی، بازیگر سینما از دیگر سخنرانان این مراسم بود که در سخنانی کوتاه ضمن تسلیت به خانواده مومنی اظهار کرد: همراه با ولی‌الله مومنی، حداقل در چهار الی پنج فیلم سینمایی همکاری داشتم و چیزهای زیادی از او یاد گرفتم. ادب، تواضع و منش از جمله ویژگی‌هایی بود که من از او یاد گرفتم. اکنون به خانواده عزیزش و همه هنرمندان تسلیت می‌گویم.

آرش معیریان - کارگردان سینما و تلویزیون هم در این مراسم گفت:‌  وقتی خبر درگذشت آقای مومنی را در یکی از سایت‌های خبری خواندم، یک فلاش‌بک 35 ساله در ذهنم شکل گرفت. از سردار جنگل (میرزاکوچک‌خان) گرفته تا امروز، همه را در ذهنم مرور کردم.

معیریان همچنین یادآور شد: به یاد دارم یک روز سر صحنه آمد، دیدیم برخلاف همیشه آقای مومنی دیالوگ‌هایش را درست حفظ نکرده است و از من 10 دقیقه فرصت خواست. این اتفاق در کمتر از 10 دقیقه رخ داد و بعد از پایان کار دستیارم به من اطلاع داد که اگر آقای مومنی دیالوگ‌هایش را حفظ نکرده، به این خاطر بوده که این استاد بزرگوار شب گذشته تا صبح در اتاقش در هتل در نطنز مشغول مداوای بچه‌های فیلمبرداری بود، به همین خاطر بوده که نتوانسته بود دیالوگ‌هایش را بخواند. آنجا بود که من فکر کردم یک هنرمند، فقط یک هنرمند نیست. اکنون من در این غم بزرگ شریکم و برای آن بزرگوار آرزوی مغفرت می‌کنم. هنوز هم دست‌خط نازنین ولی‌الله مومنی در سایبان اتومبیلم به یادگار دیده می‌شود.

جلیل فرجاد، بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون که او هم سابقه‌ی همکاری با زنده‌یاد مومنی را داشت، در سخنرانی‌اش گفت: من هیچ وقت ناراحتی و رفتاری ناپسند از ولی الله مومنی ندیدم. حتی وقتی گاهی او را اذیت می‌کردم همیشه با بزرگی خودش مرا می‌بخشید. چقدر بخشندگی و بزرگواری ولی‌الله مومنی زبان‌زد بود. من تا به حال ندیدم او سیگار بکشد، او همیشه ورزش می‌کرد و سرحال بود. نمی‌دانم آیا کسی از دست ولی‌الله مومنی دلخور است؟ روحش شاد و یادش گرامی.

مجید رجبی معمار، رییس خانه هنرمندان هم در صحبتی کوتاه ضمن تسلیت به جامعه هنرمندان و خانواده زنده‌یاد مومنی خاطرنشان کرد: همه صحبت‌ها درباره ولی‌الله مومنی شنیده شد. همه ما می‌دانیم حقیقی‌ترین واقعیت بعد از تولد، مرگ است و یکی از مهمترین کارهایی که هر انسانی باید انجام بدهد تکریم متوفی است. ما باید قدر این آدم‌ها را بدانیم.

رجبی معمار همچنین خاطرنشان کرد: ‌ا‌ن‌شاءالله خداوند ایشان را با محمد (ص) و آل محمد محشور بگرداند و همه ما مسوولان تا زمانی که هنرمندان در قید حیات هستند قدرشناس  باشیم.

امیر محمد صمصامی، گوینده واحد دوبلاژهم طی سخنانی خاطرنشان کرد:‌ من کوچکترین فرد این جمع هستم اما احساس کردم حتما باید چیزی بگویم.  او همیشه جمع گویندگان را دوست داشت. وقتی 22 سالم بود وارد این حرفه شدم و ولی‌الله مومنی از جمله افرادی بود که یکی از خاطراتی که از او به یاد دارم این است که واقعا مرا تحویل گرفت و راهنمایی‌های زیادی در حقم کرد. به یاد دارم در فیلم «ساوالان» یدالله صمدی که باید یک شعر آذری را می‌خواندم، از آنجا که با زبان آذری آشنایی نداشتم، آن بزرگوار به من خیلی کمک کرد. ولی‌الله مومنی از دل‌ها وارد شد نه از درها.

ولی الله مومنی بازیگر نقش ماندگار میرزا کوچک خان جنلگی در فیلم سینمایی «میرزا کوچک خان» و «سردار جنگل» بود. وی همچنین بازی در نقش منفی «شرحبیل بن ذی الکلاع» در سریال «مختارنامه» ایفا کرده بود.

انتهای‌پیام/

اخبار مرتبط

کدام بازیگران ایرانی به زبان خارجی مسلط هستند؟

ماجرای تصویری که به نام اکبر عبدی دست‌به‌دست شد+عکس

سلبریتی نفروش و گران سینمای ایران!

0 نظر

ارسال نظر

capcha