در ۲ سال اخیر رخ داد؛

سطح آب دریای خزر ۳۰ سانتی متر کاهش یافته است

سطح آب دریای خزر ۳۰ سانتی متر کاهش یافته است

به گزارش سراج24،مهر نوشت، مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر که وابسته به وزارت نیرو است، در تازه‌ترین گزارش خود، اعلام کرد: میانگین تراز آب دریای خزر در سال آبی(۹۴-۱۳۹۳) برابر ۲۶/۸۹- متر است که نسبت به سال آبی قبل ۲۲ سانتیمتر و نسبت به دو سال قبل ۳۰ سانتیمتر کاهش نشان می‌دهد.

بر خلاف سال تقویمی، سال آبی از مهر شروع می‌شود. از این رو، سال آبی ۹۴ - ۹۳ از مهرماه سال ۹۳ تا پایان شهریور ۱۳۹۴ را در بر می‌گیرد.

بر اساس اعلام مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، کاهش ۲۲ سانتیمتری سطح آب در سال گذشته به منزله حدود ۸۵ کیلومتر مکعب موازنه منفی در بیلان آبی دریای خزر است.

بر اساس این گزارش، از سال آبی (۷۵-۷۴) که حداکثر تراز آب دریای خزر به ثبت رسیده، تاکنون نزدیک به ۱/۲ متر دریای خزر کاهش تراز آب داشته است.

با وجود این، مرکز یادشده تصریح کرده است: علی رغم کاهش تراز آب در طی سال های اخیر هم اکنون سطح آب دریای خزر نسبت به پایین‌ترین تراز آب آن طی ۵۰۰ سال اخیر که در سال ۱۳۵۷ اتفاق افتاد، حدود ۱/۳ متر بالاتر قرار دارد.

مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، این نتایج را از بررسی و تحلیل داده‌های دریافتی خود از ایستگاه‌های ترازسنجی مستقر در سواحل جنوبی دریا بدست آورده است که در چهار نقطه آشوراده در استان گلستان، بندر امیرآباد و بندر نوشهر در استان مازندران و بندر انزلی در استان گیلان قرار دارند.

این مرکز علل کاهش تراز آب دریا را در سال گذشته، ادامه تأثیر خشکسالی سال‌های قبل در حوضه آبریز خزر و کاهش بارش و در نتیجه کاهش آبدهی رودخانه‌های منتهی به دریای خزر و مهمترین آنها رودخانه ولگا بیان کرده است.

بر اساس این گزارش، دبی رودخانه ولگا که حدود ۸۰ درصد آب دریای خزر را تأمین می‌کند، در دوره پرآبی و در بهار سال ۲۰۱۵ میلادی برابر ۶۵/۵ کیلومترمکعب بود که ۲۴ درصد از دوره مشابه سال قبل کمتر است و برابر ۶۰ درصد دبی نرمال ولگا براساس میانگین (۱۹۹۰-۱۹۶۰) میلادی این رودخانه است.

مرکز یادشده در عین حال به استناد گزارش کمیته هماهنگی آب و هواشناسی کشورهای حاشیه دریای خزر (CASPCOM) پیش‌بینی کرده است تغییرات تراز آب دریا از سال ۲۰۱۷ میلادی از حالت منفی به مثبت تغییر خواهد کرد.

دریای خزر با ۳۷۱ هزار کیلومتر مربع وسعت، سه میلیون و ۶۲۶ هزار کیلومتر مربع حوضه آبریز و عمق میانگین ۱۷۰ متر، پنج کشور را در ساحل خود دارد که ایران در جنوب، روسیه در شمال و شمال غرب، قزاقستان و ترکمنستان در شرق و جمهوری آذربایجان در غرب آن واقع شده‌اند.

 

اخبار مرتبط

امام خامنه ای از تیم ملی والیبال کشورمان تقدیر کردند

رئیس قوه قضائیه درگذشت پدر حجت‌الاسلام‌ عاملی را تسلیت گفت

برگزاری گارگاه عملی آموزش عکاسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha