نگرانی در اردوگاه سعودی‌ها/

در اقامتگاه حریری چه گذشت؛ اوضاع نابسامان 14 مارس

در اقامتگاه حریری چه گذشت؛ اوضاع نابسامان 14 مارس

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت؛خبرگزاری رسمی لبنان گزارش داد ولید جنبلاط رئیس تجمع دموکراتیک(از شخصیت‌های دروزی لبنان) به همراه وائل  ابوفاعور وزیر بهداشت لبنان شامگاه یکشنبه بیروت را به مقصد پاریس ترک کردند.

جنبلاط و ابوفاعور به هواپیمای اختصاصی به پاریس رفته‌اند.

شایعه‌ای که به حقیقت تبدیل شد

هر چند طی روزهای اخیر منابع وابسته به جریان المستقبل، دیدار سعدالحریری رئیس این طیف با سلیمان فرنجیه رئیس جریان المرده از سیاستمداران جریان هشتم مارس(جریان حامی مقاومت) را به طور مرتب تکذیب می‌کردند، اما روزنامه الحیات سعودی، تاکید کرد چنین دیداری در پاریس برگزار شد.

روزنامه الحیات نوشت تقریبا این مسئله قطعی است که آنچه رسانه‌های لبنانی درباره برگزاری نشست میان سعدالحریری رهبر جریان المستقبل با سلیمان فرنجیه رهبر جریان المرده منتشر می‌کردند، صرفا یک شایعه نبوده است، بلکه اولین فرصت برای آغاز گفت‌وگو میان دو سیاستمدار(فرنجیه متعلق به جریان هشتم مارس و دیگری وابسته به جریان 14 مارس) به شمار می‌رود.

جزئیات نشست ویژه در ریاض

الحیات نوشت نشست حریری-فرنجیه به طور خاص در میز گفت‌وگوی ماراتنی در محل اقامت سعدالحریری در ریاض مطرح بود. گفت‌وگوهایی که در اقامتگاه حریری در ریاض مورد توجه قرار گرفت. شماری از اعضای ارشد جریان المستقبل به ویژه فواد سنیوره رئیس فراکسیون المستقبل، فرید مکاری معاون رئیس پارلمان و نهادالمشنوق وزیر کشور لبنان به اقامتگاه حریری در ریاض رفته‌اند تا تحولات سیاسی لبنان را ارزیابی و درباره آن تصمیم‌گیری کنند. باسم السبع و غطاس خوری از نمایندگان سابق و نادرالحریری رئیس دفتر حریری به همراه رضوان السید و هانی حمود مشاور رسانه‌ای حریری هم در ریاض هستند.

بر اساس این گزارش، سعدالحریری حاضران در جلسه‌ منزل خود را در جریان نشست اخیرش با سلیمان فرنجیه در پاریس قرار داد. این  اولین نشست میان حریری و فرنجیه پس از مدت‌ طولانی قطع روابط میان آنها قلمداد شده است.

منابعی که در نشست حریری و هم‌حزبی‌هایش حضور داشتند، گفته‌ اند رهبر جریان المستقبل از حاضران در جلسه خواسته است موضوعات مطرح شده را در اختیار رسانه‌ها قرار ندهند. حریری گفته است ما همچنان در ابتدای راه به سر می‌بریم و آتش زدن مراحل(ضربه زدن به مراحل) به نفع ما نیست و ما هرگز آنچه را که بین ما می‌گذرد، از هوادارانمان مخفی نمی‌کنیم، ولی اجازه دهید فعلا مسائل را پیگیری کنیم، هیچ اسراری وجود ندارد و روزهای آینده فضاهای حاکم بر این نشست را تشریح خواهیم کرد.

به گفته منابع، حریری تمایل به بالاترین درجه از خویشتن‌داری  است تا به گفت‌وگوها خدشه‌ای وارد نشود. وی گفته است شرایطی که لبنان در آن به سر می‌برد، مستلزم انعطاف پذیری و گفت‌وگوی ما است و هیچ مانعی برای گفت‌وگو با فرنجیه مادامی  که ما در حال گفت‌وگوی دوجانبه با حزب الله با نظارت نبیه بری رئیس پارلمان هستیم،‌وجود ندارد، ما در گذشته هم با میشل عون رهبر فراکسیون التغییر و الاصلاح گفت‌وگو کرده‌بودیم.

وی ابراز عقیده کرد ارتباط ضروری است،‌ولی ما به عقد قرارداد دوم چشم ندوخته‌ ایم، بلکه از باب وظیفه در سایه ادامه خلاء ریاست جمهوری، به طرف دیگر انعطاف پذیری نشان می‌دهیم تا فهرست هزینه زیان‌هایی را که به کشور وارد می‌شود،‌کاهش دهیم با توجه به این‌که ما در صف نخست کسانی قرار داریم که خواهان انتخاب رئیس جمهوری در اسرع وقت هستیم.

به نوشته الحیات،حریری از طریق این دیدار خواسته است تاکید کند که هیچ وتویی نسبت به طرف‌های دیگر برای عدم گفت‌وگو با آنها وجود ندارد، ما باید زمان خود را برای تبادل دیدگاه‌ها سپری کنیم به ویژه این‌که این گفت‌وگوها با توجه به اختلافات آغاز شده است.

اما نشست ریاض تنها به اطلاع یافتن سران المستقبل از نشست حریری-فرنجیه محدود نبوده است، اگر چه چند روز پیش برگزاری چنین نشستی تکذیب شده بود، نشست ریاض همچنین شامل ماهیت روابط موجود در داخل گروه‌های 14 مارس بود که به ساماندهی امور داخلی این جریان و تلاش برای رفع اختلافات و شکاف میان برخی طرف‌های وابسته به جریان و فعال سازی آن نیاز است.

یک منبع مطلع گفته است شرایط به گونه‌ای است که ما باید اوضاع داخلی خود را ساماندهی کنیم و از طریق همکاری بر اساس تفاهم درباره اولویت‌ها از آن حمایت کنیم.

رسانه سعودی نوشته است جریان 14 مارس نیازی به آشکار کردن اختلافات موجود میان گروه‌های ‌اصلی و مستقل آن از طریق شکافی که در انتخابات سندیکای وکلا علنی شد، نداشته است که رویداد اخیر زنگ خطر را برای این جریان به صدا درآورده است،‌خطری که انسجام و وحدت این جریان را که ایستادگی نکرده است، تهدید کرده است، هر چند در نشست‌های دوره‌ای خود پایبندی به برخی اصول را که مهمترین آن انتخاب رئیس جمهور است،‌تکرار می‌کند.

این منبع وابسته به جریان غربگرای 14 مارس از مشکلی پرده برداشت که به گفته وی به سبب شکاف داخلی در انتخابات سندیکای وکلا نبودهاست، بلکه اساسا به اختلاف درباره دعوت نبیه بری رئیس پارلمان برای برگزاری نشست پارلمان پس از موضع‌گیری واحد این جریان برمی‌گردد و اینکه چرا از ابتکار سعدالحریری استفاده نشده است.

منبع مورد نظر رسانه سعودی درباره درگیری‌های سیاسی در داخل 14 مارس می‌‌افزاید ابتدای درگیری سیاسی در داخل جریان 14 مارس به طور مشخص میان سمیر جعجع رئیس حزب القوات اللبنانیه و میان مکاری، پطرس حرب و نمایندگان مستقل، حمله جعجع به مستقل‌ها بوده است که تصمیم گرفتند در جلسه قانونگذاری پارلمان بدون توجه به موضع حزب جعجع شرکت کنند و به همین سبب، جعجع به آنها حمله کرد.

این منبع افزود رابطه جریان المستقبل با همپیمانانش در جریان 14 مارس و به طور خاص، حزب القوات اللبنانیه سمیر جعجع و حزب الکتائب به طور مفصل در نشست ریاض(میان حریری و اعضای حزبش) بررسی شد و حریری و سنیوره بر ضرورت دفع خطراتی که این رابطه را تهدید می‌کند، تاکید کردند.

منبع وابسته به جریان 14 مارس به روزنامه سعودی گفت نشست اخیر جریان 14 مارس که پنجشنبه 28 آبان در بیت الوسط(لبنانی‌ها به مقر خانواده حریری در بیروت بیت الوسط می‌گویند) برگزار شد به بررسی چگونگی بازگشت به اصلی اختصاص داشت که وحدت این جریان را حفظ کرده و سبب افزایش پایبندی به اصول 14 مارس شود.

هشدار درباره فروپاشی جریان غربگرای 14 مارس

الحیات به نقل از منبع آگاه خود اعتراف کرد که نشست ریاض به طور گسترده به روند کلی رابطه میان جریان المستقبل، حزب القوات و حزب الکتائب پرداخت و اعلام شد که فعال‌سازی و پویایی آن مستلزم نشست فراگیر سران 14 مارس به دور از باج‌خواهی یا کشانده شدن به سمت طرح‌های خاص است و شاید آخرین فرصت برای اصلاح روابط میان تمام ارکان جریان 14 مارس باشد، در غیر این صورت، وحدت وانسجام 14 مارس قربانی دوگانگی معیارها و موضع‌گیری‌ها خواهد شد.

اجماع شرکت کنندگان در نشست ریاض درباره ضرورت ادامه گفت‌وگو با حزب الله

به گزارش تسنیم، الحیات درباره گفت‌وگوها میان حزب  الله و جریان المستقل با نظارت مستقیم نبیه بری رئیس پارلمان لبنان نوشت تمام کسانی که در نشست ریاض شرکت داشتند بر ضرورت ادامه این گفت‌وگوها تاکید کردند زیرا به گفته آنها تنها پشتیبان و عامل برای آرام‌‌سازی اوضاع و کاهش سطح تنش مذهبی و طایفه‌ای همین گفت‌وگوها میان  المستقبل و حزب الله است.

شرکت کنندگان در نشست منزل حریری در ریاض ابراز عقیده کردند که نشست آتی گفت‌وگوها فرصتی برای ارزیابی ابتکاری خواهد بود که اخیرا از سوی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله مطرح شده و وی خواستار تفاهم برای حل بحران لبنان شده است.

در این چارچوب شرکت کنندگان در نشست ریاض ابراز عقیده کردند که آنچه نصرالله طرح کرده، به مثابه نشانه مثبتی است که باید با آن با انعطاف پذیری و روی باز تعامل کرد، زیرا مخالفت با راه حل هرگز به نفع هیچ طرفی نیست.

هم حزبی‌های سعدالحریری در نشست پایتخت عربستان بر ضرورت پیگیری این مسئله برای اطمینان یافتن از مضمون و جزئیات ابتکار نصرالله و این‌که آیا در نهایت به نفع تفاهم درباره انتخاب رئیس جمهور توافقی خواهد بود، تاکید کردند.

شرکت کنندگان در نشست ریاض درباره تدوین قانون جدید برای انتخابات تشکیل کمیته ارتباطی پارلمانی را تایید و آمادگی خود را برای تفاهم داخلی در جریان 14 مارس بر اساس یک طرح واحد اعلام کردند به ویژه این‌که جریان المستقبل و طیف ولید جنبلاط یعنی تجمع دموکراتیک و حزب القوات به ریاست سمیر جعجع به توافقی درباره چارچوب کلی این قانون که جمع بین نظام اکثریت و نسبیت است، دست یافته بودند.

بر این اساس، آغاز گفت‌وگو میان جریان المستقبل و جریان المرده به رهبری سلیمان فرنجیه، آن طور که یکی از رهبران جریان 14 مارس می‌گوید، هرگز مانعی در برابر تلاش‌ها برای ساماندهی این جریان نخواهد بود. این سیاستمدار وابسته به جریان 14 مارس گفته است نباید این فرصت(دیدار و گفت‌وگوی المستقبل-المرده) از دست رود، زیرا جایگزین آن حتما شکاف و دودستگی خواهد بود.

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

سعودی‌ها، ایران، سوریه و قطر را دور زدند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha