خسروی در نشست خبری اعلام کرد

افتتاح دومین سوگواره خمسه با حضور خانواده شهدای مدافع حرم

افتتاح دومین سوگواره خمسه با حضور خانواده شهدای مدافع حرم

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت؛نشست خبری دومین سوگواره «خمسه» صبح امروز در محل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری برگزار شد. علی اصغر خسروی، دبیر این سوگواره در این نشست خبری به تبیین جایگاه هنر و آیین نمایشی در انتقال مفاهیم دینی پرداخت.

او با تاکید بر اینکه انتقال مفاهیم دینی مختص به زمان حال نیست و در تمام اعصار تاریخ صورت گرفته است، افزود: «تعزیه و شبیه‌خوانی - به عنوان یک هنر آیینی - نقش بسزایی در حفظ فرهنگ ایرانی و اسلامی داشته است.»

خسروی با اشاره به اهداف سازمان فرهنگی و هنری شهرداری برای برگزاری این سوگواره، خاطرنشان کرد: «هدف سازمان فرهنگ‌سازی با استفاده از تئاتر است که در رویدادهای مهمی همچون جشنواره شهر و سوگواره خمسه نمود یافته است. سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با این برنامه ای به شکل تخصصی به تئاتر ورود کرده است.»

وی با بیان لزوم توجه به تعریف دقیق و همچنین اهمیت چگونگی حضور مسائل دینی در سوگواره خمسه، از حذف بخش باران در جشنواره تئاتر شهر و انتقال به سوگواره خمسه خبر داد.

خسروی تمرکز دبیرخانه‌های رویدادهای تئاتری سازمان را اتفاقی مبارک دانست و گفت: «سعی کردیم در سوگواره خمسه هم خوب و هم درست هزینه کنیم. بیش از 300میلیون تومان هزینه کردیم و هدف اصلی ما حمایت از گروه‌ها است. 80درصد بودجه به بخش حمایتی و جوایز اختصاص یافته است.»

مدیرکل حوزه ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این نشست با اشاره به تاکید صلاحی، رئیس سازمان؛ توجه به تئاتر، احداث سالن، حمایت از گروه‌های جوان و ارتباط با هنرمندان پیشکسوت را اهدافی خواند که در دستور العمل سازمان نهادینه شده است.

او با تصریح این مساله که نمی‌توان میان آثار دینی خط‌کشی و قضاوت کرد، گفت: «یک نگاه کلیشه‌ای و تکراری به نمایشنامه دینی وجود دارد که در خمسه وجود ندارد و در این سوگواره به طور سفارشی کاری نشده است. در این سوگواره کارهای زیادی با محوریت مضامین قرآنی و دینی برگزیده شده است.»

خسروی افزود: «هدف آن است که کارها در طول سال خلق شود و سفارشی نباشد. با بستن دایره سفارشی می‌توان کارهای بهتری تولید کرد. معتقدیم که زحمت هنرمند معاصرسازی موضوعات قرآنی - دینی است.»

 دبیر سوگواره خمسه با تشکر از تلاش‌های دست‌اندرکاران سوگواره نخست اذعان داشت تجربه پارسال اندوخته سوگواره دوم است. او افزود: «در دومین سوگواره تمام فعالیت‌های ما آن است که خمسه متفاوت با تمام برنامه‌های قبل باشد. مراسم افتتاحیه با شیوه سال قبل که به شکل عیادت از محمدعلی کشاورز بود، متفاوت است. به دلیل اینکه امسال شهر تهران به عطر شهدای مدافع حرم آکنده است، مراسم افتتاح را با حضور دو خانواده شهید مدافع حرم، شهید باقری و شهید کریمی در روز پنجشنبه برگزار می‌کنیم.»

وی افزود: «پوستر را تغییر ندادیم؛ چون جشنواره نوپاست و نیاز به معرفی دارد. توصیه کردم تنها عنوان را عوض کنند تا شناسنامه‌ای برای سوگواره داشته باشیم.»

خسروی با اعلام اینکه 14 سالن در اختیار سوگواره است، گفت: در تلاش هستیم سالن‌های دیگر در اختیار سازمان توسعه پیدا کند و همچنین در پی آن هستیم که سالن‌های سازمان برای سال دیگر قابلیت اجرا داشته باشد.

سالن‌های مهر و ماه حوزه هنری، تماشاخانه باران، تماشاخانه سرو متعلق به بنیاد روایت، سالن ناصرخسرو جهاد دانشگاهی، تماشاخانه محراب، خانه نمایش و فرهنگسراهای ابن‌سینا، ارسباران، شفق و بهمن محل‌ اجراهای صحنه‌ای دومین سوگواره خمسه هستند. 

خسروی با نام بردن از تماشاخانه باران گفت: «در این سوگواره می‌خواهیم از بخش خصوصی حمایت کنیم و تابو آنکه سالن خصوصی برای کارهای خاص است را بشکنیم.»

وی با ارائه آماری از مرحله بازبینی از حضور  32 اثر در بخش صحنه‌ای و چهار اثر در بخش مهمان خبر داد و اذعان داشت: «قول دادیم چون سوگواره جوان است، هنرمندان جوان در آن نقش‌آفرینی کنند و در بازبینی و بازخوانی و هیئت انتخاب از هنرمندان جوان کمک گرفتیم.»

بازخوانان متن جشنواره سیروس همتی، ناصر حبیبیان و مهدی نصیری بوده‌اند و وظیفه بازبینی به عهده اصغر همت، محمدرضا کوهستانی و وحید آقاپور بوده است. 6 اثر «برگزین» نوشته حمیدرضا آذرنگ و به کارگردانی رحمت امینی،‌ «حلقه» کاری از حمید ابراهیمی، «پله آخر» کاری از ابراهیم آبادی، «گوهر مین» کاری از مجید امرایی،‌ «اروند خون» نوشته ایوب آقاخانی و کارگردانی کوروش زارعی و «طوفان» نوشته حسین فدایی حسین و کارگردانی توحید معصومی آثار بخش صحنه‌ای سوگواره خمسه هستند.

خسروی با اشاره به تکثیر این دیدگاه که باورهای مقاومتی در نسل دهه 70 با دهه 50 و 60 متفاوت است، گفت: «این در حالی است که شهدای مدافع حرمی که می‌آیند از دهه هفتادی‌ها هستند که در خارج از مرزها در دفاع از میهن از یکدیگر سبقت می‌گیرند. سوگواره خمسه ادای دینی به این شهدا خواهد بود.»

مدافعان حرم یکی از بخش‌های مهم دومین سوگواره خمسه است و به عنوان یک ایده ناب و بکر میزبان چهار اثر است. «گذر گداز» کاری از ابوالفضل حاج‌علی‌خانی، «سبز، سفید، سرخ» کاری از سید علی موسویان در بخش صحنه و «به سوی دمشق» کاری از علیرضا رادمنش با حضور 20 دانشجوی بازیگر و «مجلس‌نامه مدافعان» کاری از مهدی دریانی در بخش خیابانی، چهار اثر بخش مدافعان حرم است.

بخش آیینی و خیابانی جشنواره به شکل متمرکز در میدان امام حسین (ع) برگزار خواهد شد که به گفته خسروی دیگر مشکلات سال گذشته در بخش خیابانی را نخواهد داشت. این بخش به شکل غیررقابتی برگزار می‌شود.

خسروی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است خمسه در محرم و صفر برگزار شود، تاکید کرد دامنه تئاتر دینی وسیع است و مختص به این دو ماه نخواهد بود. امیرحسین شفیعی نیز تصریح کرد «وقتی قرار است فراخوان سوگواره سوم در اختتامیه منتشر شود، یعنی سوگواره مختص به محرم و صفر نیست.»

دبیر سوگواره خمسه با اشاره به تاکید محمود صلاحی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مبنی بر داشتن پنج اجرای نمایش دینی در هر فصل، از پیگیری اجرای عموم آثار در طول سال خبر داد. وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی گروه‌های شهرستانی در این جشنواره حضور دارند، گفت: «خوشبختانه در پایتخت گروه‌های هنری حمایت می‌شوند و گروه‌های شهرستانی در مضیقه هستند. در بخش تعزیه از گروه‌های شاخص شهرستانی دعوت کردیم تا نگاهی تخصصی داشته باشند. وظیفه سوگواری حمایت از آثار شاخص تعزیه است و حضور گروه‌های شهرستانی می‌تواند الگویی برای گروه‌های تهرانی باشد.»

وی افزود: «نگاه بومی و حفظ فرهنگ اقوام از اهداف سازمان فرهنگی و هنری شهرداری است.»

خسروی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم که چه برنامه و راهکاری برای اجرای عموم و جذب مخاطب آثار سوگواره دارند، پاسخ داد: «یکی از برنامه‌ها استفاده از ظرفیت مناطق 22گانه و توزیع بلیت در میدان امام حسین (ع) و استفاده از روابط عمومی مناطق 22گانه، مساجد و مدارس است. تمام ظرفیت‌های تبلیغاتی در سازمان را به خدمت گرفته‌ایم و امکان استفاده از آنها را داریم. تبلیغات میدانی خوبی تدارک دیدیم که از 24 آبان آغاز شده است و در مترو و ایستگاه‌های آن تبلیغ خواهیم داشت.»

اخبار مرتبط

«فقط برای خدا»، خاطرات شهید مدافع حرم سامانلو

رونمایی از خاطرات شهید مدافع حرم «سعید سامانلو»

وداع با شهید مدافع حرم سعید کمالی +زندگی‌نامه شهید

0 نظر

ارسال نظر

capcha