بشار اسد:

ترکیه تنها شاهراه داعش است/ از هر پیشنهاد خوبی حمایت می‌کنیم

ترکیه تنها شاهراه داعش است/ از هر پیشنهاد خوبی حمایت می‌کنیم

به گزارش سراج24،مهرنوشت، «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با شبکه «فونیکس» تلویزیون چین با طرح این مطلب که از بحران سوریه به جنگ داخلی تعبیر شود مخالفت کرد و گفت: عوامل داخلی موجب به وجود آمدن جنگ داخلی می شوند حال آنکه بحران سوریه ناشی از دخالت کشورهای حامی تروریسم است که به طورعلنی هدف خود را تغییر دولت دمشق اعلام می کنند.

وی در توضیح تفاوت حملات روسیه و ائتلاف آمریکایی گفت: یک سال از ائتلاف آمریکایی مبارزه با داعش می گذرد و در طول این مدت تروریست ها پیشرفت بیشتری حاصل کرده و موفق به جذب نیروهای بیشتری از سراسر دنیا شده اند حال آنکه در طول نخستین ماه از حضور روسیه، هزاران نفر از همان تروریست ها مجبور به عقب نشینی و فرار از سوریه به مقصد ترکیه و دیگر کشورها شدند.  

بشار اسد در پاسخ به این سؤال که ایدئولوژی داعش از کجا ریشه می گیرد گفت: ایدئولوژی داعش مشابه ایدئولوژی وهابیت است. این خانواده آل سعود بود که به طور رسمی از موسسات وابسته به وهابیت حمایت کرد و البته چهره های وهابی زیادی هم وجود دارند که منابع مالی این گروه را تامین می کنند. به لحاظ لجستیکی، ترکیه در همکاری با عربستان سعودی و قطر همه حمایت های صورت گرفته از داعش در زمینه منابع انسانی، مالی، فروش نفت و غیره را انجام می دهد و البته آمریکا و کشورهای غربی نیز از همه این اتفاقات چشم پوشی می کنند.

وی ادامه داد: نیروی داعش از ترکیه و با حمایت شخصی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری این کشور وارد سوریه می شود. پول داعش از طریق ترکیه، قطر و عربستان تامین می شود. نفت داعش از سوریه به ترکیه می رود چرا که بیشتر چاه های نفتی به ترکیه و عراق نزدیک تر هستند. اما آنها نمی توانند این نفت را از طریق عراق به فروش برسانند چرا که این کشور با داعش مبارزه می کند حال آنکه ترکیه از داعش حمایت می کند. بنابراین، ترکیه تنها شاهراه داعش است.

بشار اسد در پاسخ به این سؤال که راه آشتی با کشورهایی چون ترکیه و عربستان سعودی چیست، گفت: هدف اصلی ما به عنوان سیاستمدار، دولت و حکومت خدمت به مردم است بنابراین ما مجبور به پیروی از هر پیشنهاد خوبی هستیم که ارائه شود. بنابراین اگر این کشورها آماده توقف حمایت از تروریسم هستند، ما هم مشکلی با این قضیه نداریم. قرار نیست در گذشته زندگی کنیم. نگاه ما رو به آینده است. بنابراین باید برای رسیدن به این مقصود تلاش کنیم. بعد از آن مردم، منافع و احساساتشان تعیین کننده این خواهند بود که ما باید چه رابطه ای با این کشورها داشته باشیم. در نهایت، ما با مردم روبرو هستیم و بحث فقط درباره حکومت ها نیست. ترکیه ۷۰ یا بیش از ۷۰ میلیون نفر جمعیت دارد و بسیاری از آنها مخالف اردوغان هستند. بسیاری از آنها آنچه را که در سوریه اتفاق می افتد درک می کنند و می دانند اگر آتشی در سوریه هست، همین آتش بعدها ترکیه را خواهد سوزاند.
 

اخبار مرتبط

واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام

خاطرات یک داعشی به تهران رسید

عملیات انتحاری داعش در «سامراء»

0 نظر

ارسال نظر

capcha