تحقیر تبعیض نژادی به فرمان امام خمینی (ره)

 تحقیر تبعیض نژادی به فرمان امام خمینی (ره)

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت، سی و شش سال و  14 روز پیش در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت جاسوس خانه آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و ... گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند. در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند. امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آنها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند، دست به اقداماتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند که تا امرزو ادامه دارد...
 

 

01 لانه جاسوسی

 

اما دقیقا 36 سال پیش در چنین روزی اتفاقی به دستور حضرت امام در ایران رخ داد که کمتر در عرصه ی بین الملل به آن پرداخته شده است. آن ها هم که میدانند خودشان را به ندانستن میزنند و پروژه ی اتهام زنی به ایران را از سر میگیرند.

بعد از اینکه دوهفته از تسخیر لانه جاسوسی گذشت امام خمینی (ره) به رابطین دانشجویان پیرو خط امام، نامه ای را مینویسند و در آن نامه دستور میدهند تا زن ها و سیاه پوستانی که در لانه ی جاسوسی دستگیر شده بودند را آزاد و توسط دولت به آمریکا بفرستند.

 

05 لانه جاسوسی

 

متن این حکم که در جلد 11 صحیفه امام خمینی (صفحه 53) آمده به شرح زیر است:

موضوع: گروگانهای سیاه پوست آمریکایی

من فردا به شما دستور می‌دهم که زنها و سیاهها را آزاد، و به وسیله دولت به خارج بفرستند.

 

حضرت امام خمینی (ره) با این اعتقاد که زنان و سیاهپوستان آمریکایی، در اصل در ردیف مستضعفان جامعه آمریکایی هستند و ناخواسته به چنین مأموریت‌هایی اعزام می‌شوند، دستور آزادی آنان را صادر فرمودند. حضرت امام در پیام خود مورخ 26 آبان 1358، از دانشجویان خواستند این افراد که جاسوسی آنان ثابت نشده باشد به وزارت امور خارجه تحویل دهند و فوراً از ایران خارج نمایند.

 

06 لانه جاسوسی

 

اما دیپلمات های سفارت یاهمان لانه ی جاسوسی آمریکا که عناد و دشمنی آن ها در خاک ایران به اثبات رسیده بود آزاد نشدند و تا پایان تحقیقات و توضیح درباره کارهایشان در ایران ماندند.

 

اسامی سیزده گروگان که زن یا سیاه‌پوست بودند و آزاد شدند از قرار زیر است:

 • کیتی گراس، 22 ساله، منشی
 • سر گروهبان جیمز هیوز، 30 ساله، مدیر اداری نیروی هوایی آمریکا
 • لیلیان جانسون، 32 ساله، منشی
 • سر گروهبان لدل میپلز، 23 ساله، محافظ تفنگداران دریایی 
 • الیزابث مونتاگن، 42 ساله، منشی
 • گروهبان ویلیام کوآرلز، 23 ساله، محافظ تفنگداران دریایی
 • للوید رولینز، 40 ساله، افسر اداری
 • کاپیتان نیل (تری) رابینسن، 30 ساله، افسر اداری
 • تری تدفورد، 24 ساله، منشی
 • سر گروهبان جوزف وینسنت، 42 ساله، مدیر اداری نیروی هوایی آمریکا
 • سر گروهبان دیوید واکر، 25 ساله، محافظ تفنگداران دریایی
 • جان والش، 33 ساله، منشی
 • سرجوخه وزلی ویلیامز، 24 ساله، محافظ تفنگداران دریایی
 • و  ریچارد آی. کوئین کنسول‌یار 28 ساله ریچارد آی کوئین که چند وقت بعد از بقیه به دلیل نشانه‌های بیماری آزاد شد.

 

 

این حرکت کاملا اسلامی و بشردوستانه ی امام خمینی (ره) آنقدر با ارزش و خوار چشم دشمن بود که داعیه داران حقوق بشر هیچ گاه به آن نپرداختند و سعی کردند با یکجانبه و خشونت بار نشان دادن ماجرای تسخیر لانه جاسوسی اتفاقا برعکس آنچه وجود دارد، دانشجویان و دولت مردان انقلابی آن زمان را تند و متعصب و وحشی جلوه دهند.

 

انگار هدف دشمنی است حالا به هر قیمتی و با هر دستآویزی...

***به عنوان مثال در فیلم آرگو با موضوع محوری فرار چند نفر از کارمندان لانه ی جاسوسی بعد از تسخیر آن، "بن افلک" به عنوان کارگردان، نویسنده و بازیگر این فیلم در نهایت یک سو نگری و سیاه نمایی هیچ اشاره ای به اقدام بشردوستانه و شریف امام خمینی نمیکند و تنها با دروغ پردازی سعی در بد جلوه دادن چهره ی انقلاب اسلامی دارد. جالب اینجاست که با این سیاه نمایی ها سه اسکار دریافت میکند و از دست همسر اوباما نیز جایزه ویژه میگیرد.

 

02 لانه جاسوسی

 

***و یا اینکه هیچوقت دولتمردان وقت و گذشته ی آمریکا در کنار عصبانیت خود از کوتاه شدن دستشان از سفره ی این کشور، به خاطر آزادی 13 نفر از شهروندانش و بازگرداندن آن ها به آمریکا از ایران تشکر نکرده است !!!!

این درحالی است که دولت آمریکا بعد از آزادی کامل گروگان ها برای آن ها تمبر صادر میکند ولی در واقع هیچ واکنشی نسبت به آزد سازی زنان و سیاه پوستان سفارتش نشان نمیدهد.

 

03 لانه جاسوسی

 

در عین حال میبینیم که در عرض این سال ها ایرانی الاصل های زیادی به جرایم واهی و دروغین فقط به خاطر اینکه ایرانی هستند در زندان های آمریکا گرفتار شده اند و مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

 

***اقدام امام خمینی در مقابل تبعیض نژادی تاریخی غرب که تا امروز هم ادامه دارد و شدت هم گرفته است معنای عمیقی داشت. یادگار حضرت امام، حاج احمد خمینی در حاشیه آزادسازی این 13 نفر کارمند سیاه و زن مصاحبه ی مفصلی دارد که به این بخش پیام اقدام امام خمینی اشاره دارد.

بخشی از مصاحبه سید احمد خمینی در حاشیه ی آزاد سازی کارمندان سیاه و زنان لانه جاسوسی آمریکا، به نقل از خبرگزاری فارس در زیر می آید:

04 لانه جاسوسی

در زمانیکه دولت آمریکا ما را محکوم کرده ، در زمانیکه دولت‌های اروپایی بالاتفاق ما را محکوم کردند و در زمانیکه متاسفانه اکثر وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی در تونس ما را محکوم کردند و در زمانیکه تبلیغات غرب در بست و یا صدی نود در اختیار صهیونیست‌ها و سرمایه‌داران جهانخوار است و توانسته‌اند بوسیله این تبلیغات افکار عمومی آمریکا و اروپا و سایر نقاط را علیه ما برگردانند، در زمانیکه رجال سیاسی و دینی، رجال سیاسی و این کشورهای اروپایی و آمریکا یا ساکتند و یا چون گذشته همیشه به نفع ابرقدرتها حرف می‌زنند و یا برای آزادی گروگانها ی جاسوس واسطه بین کارتر و امام می‌شوند، درست در چنین زمانی ما می‌بینیم ناقوس بیش از پنج هزار کلیسا به صدا در می آید . کلیساهائیکه کشیشهایشان رنگشان مشکی است. این سیاه‌پوستان با اینکه در متن جامعه خود آمریکا هستند اما می‌بنیم که ما را تائید کردند و تنها اینها در جهان هستند که به مناسبت فشارهائیکه از دولت آمریکا دیده ‌اند و به مناسبت اینکه آمریکا زیر چکمه خودش اینها را له کرده و به مناسبت خط مشی سیاسی‌ای که داشتند تنها این عده هستند که یار مظلومان شدند و در جهان ما را تائید و دولت آمریکا را محکوم کردند. از دو جهت یکی از جهت اینکه چرا شاه را نگه داشته‌اید؟ و یکی از جهت اینکه چرا روشش را نسبت بما بعد از نگهداری شاه بدین صورت کرده آیا در چنین زمانی ما برای قدردانی از این کشیشها که نماینده صدها هزار سیاه پوست هستند نمی‌بایست برای قدردانی از آنها سیاه پوستان را آزاد می‌کردیم؟ ایا ما نمی‌بایست به جهان اعلام می‌کردیم که سیاه پوستان در نظر ما از احترام خاصی برخوردارند؟

این را باید بدانند که آزادی سیاه پوستان در اینجا را نباید فقط بحساب خود آنهائی که در سفارت هستند و یا در چهارچوب سفارت یا بطور کلی در جریانی که در ایران اتفاق افتاده بررسی کرد بلکه این بعنوان پشتیبانی از خط مبارزاتی سیاه پوستان در جهان است. ما در آمریکا و در سایر نقاط دو خط بیشتر نداریم خطی که ظالمان پیش می‌گیرند و خطی که آن عده‌ای که در مقابل ظالمان قد علم کرده‌اند و موضع گرفته‌اند پیش می‌گیرند. ما می‌بایست با آزادی سیاه پوستان اعلام می‌کردیم که پشتیبان خط مبارزاتی سیاه پوستان هستیم. بطور کلی تنها این کشیشهای سیاه پوست بودند که زنگها را بصدا در آوردند و فهمیدند که باید زنگها به صدا در بیاید و فهمیدند و میدانند که برای چه کسانی هرگز نباید زنگها را بصدا در آورد. برای پشتیبانی از سیاه پوستان چه در آمریکا و چه در آفریقا دست به یک چنین کاری زدیم. فکر می‌کنم قصه سیاه‌پوستان روشن شد و اما از طرف دیگر همانطور که گفتم تبلیغات وسیع صهیونیست‌ها و سرمایه‌داران جهانخوار علیه جمهوری اسلامی ما و علیه خود ما بحدی رسیده که ما می‌بینیم در روزنامه‌هایشان زنی را به درخت بستند و شلاقی به دست امام دادند که زن را شلاق می‌زند، آیا چنین است؟ ما برای خنثی کردن این تبلیغات ناچار می‌باید زنها را انتخاب می‌کردیم و آنها را ازاد می‌کردیم و به دنیا اعلام می‌کردیم که اسلام و مردم ما و مسلمانان طرفدار زن هستند و زنان در اسلام از حقوق ویژه‌ای برخوردارند. بطور کی آزادی زنان هرگز به این دلیل نیست که اینها یک جنس ضعیفی هستند یا ما بخواهیم برخوردی عاطفی با آنها بکنیم نه اینجور نیست، بلکه الان که افکار عمومی دنیا متوجه ما شده، ما برای اینکه تبلیغات بزرگ صهیونیست‌ها را خنثی کنیم زنان و سیاه‌پوستان را که جاسوس نبودند به این دلیل آزاد کردیم.

 

به هر حال مشاهده میشود که پیام انقلاب اسلامی ایران حمایت از مستضعفین و مقابله با هرگونه تبعیض نژادی ست که مدعیان حقوق بشر غربی خودشان را به ندیدن و نشنیدن میزنند تا مبادا ملتی را که به سختی خوابانیده اند از خواب بلند شوند.

اخبار مرتبط

عکس/ اتفاقی جالب در شورای شهر

تصویری زیبا از حرم امام حسین(ع)

گنبد طلایی امام رضا(ع) بعد از تنظیف+عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha