دست و پا زدن عربستان سعودی در باتلاق یمن

دست و پا زدن عربستان سعودی در باتلاق یمن

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت؛پایگاه خبری العهد لبنان در مقاله‌ای به شکست‌های متوالی عربستان سعودی و نظامیان این کشور در یمن پرداخته و تأکید کرد که جنگ در یمن در حالی ادامه پیدا می‌کند که هیچ پیروزی یا حتی نشانه‌ای از پیروزی تبلیغاتی ریاض در این جنگ مشاهده نمی‌شود. عربستان همچنان از مواضع خود عقب‌نشینی می‌کنند و ابتکار عمل نه تنها در اراضی یمن، بلکه در عمق خاک عربستان سعودی شامل نجران، جیزان وعسیر در دست ارتش یمن و کمیته‌های مردمی قرار دارد. عربستان وقتی برگه مأرب را از دست داد، حساب زیادی بر روی شهر تعز باز کرده بود، اما ارتش یمن و متحدان آن در آستانه بازپس‌گیری شهر قرار گرفتند تا متجاوزان هیچ برگ برنده ای را با خود به میز مذاکرات ژنو نبرند.  

عبده الصیادی یکی از کارشناسان نظامی یمن در تشریح اوضاع جنگ می‌گوید: عربستان سعودی در نهایت تسلیم راه‌ حل سیاسی خواهد شد و یمنی ها تمامیت خود را در اختیار خواهند گرفت. متجاوزان سعودی که برگه مأرب را از دست دادند، بر روی شهر تعز حساب ویژه‌ای باز کرده بودند ، اما گذرگاه‌های شمالی و جنوبی شهر امیدهای آنها را به یاس تبدیل کرد و ارتش یمن و کمیته‌های مردمی مواضع استراتژیک و مهمی را در این استان تحت سلطه خود گرفتند. علاوه بر این که بسیاری از مناطق این استان آزاد شده تا جایی که پیروزی نهایی در آن قریب الوقوع است. الصیادی معتقد است که متجاوزان به زودی استان تعز را به صورت کامل از دست خواهند داد.

عبدالحافظ معجب روزنامه‌نگار یمنی در این رابطه توضیح می‌دهد که متجاوزان تمامی امکانات و پتانسیل خود را برای تحقق حتی یک پیروزی تبلیغاتی جهت حفظ آبرو در تعز به کار گرفته اند، اما تمامی محاسبات آنها با کشته شدن ده‌ها نفر از نظامیانشان به شکست منتهی شد.

حمایت عربستان از اخوان در یمن و حمایت امارات از جریان‌های سلفی و القاعده

معجب می‌گوید از آنجا که بسیاری از جنگ‌ها معمولاً بر روی میزگردها به پایان می‌رسند، حتی اگر عربستان سعودی طی جلسه هفته آینده در وین پیروزی خود را در یمن اعلام کند، هیچ برگ برنده‌ای غیر از منطقه عدن که تحت تسلط گروه تروریستی القاعده قرار دارد، در اختیار نخواهد داشت. این در حالی است که بخش عمده‌ای از تروریست‌های این منطقه نیز متحد امارات هستند. اما از آنجا که عربستان سعودی از مدتی پیش مناسبات خود با جماعت اخوان المسلمین را بهبود بخشیده ، موجبات نارضایتی و اختلاف میان عربستان و امارات را فراهم کرده است و ابوظبی با تقویت جریان‌های سلفی در تعز و عدن به دنبال مقابله با عربستان است. ریاض از اخوانی‌های یمن حمایت می‌کند، در حالی که امارات بر روی القاعده حساب ویژه‌ای باز کرده است، پیامدهای این رقابت در عرصه میدانی و میز مذاکرات کاملاً مشهود است.

هنوز یک ساعت از شلیک مجموعه ای از موشک‌ها به مواضع سعودی نمی گذرد که مبارزان یمن کنترل موضعی دیگر را در دست می‌گیرند و چندین نظامی سعودی را در درگیری‌های صورت گرفته کشته و زخمی می‌کنند. عبدالحافظ معجب در این رابطه می‌گوید که عربستان سعودی اذعان به خسارت‌های خود در مناطق مرزی را به نفع خود نمی‌داند، به همین علت احتمال می‌رود که از طریق میانجی عمانی موضوع مذاکرات را مطرح کند ، اما یمنی ها همه گزینه‌ها را بر روی میز قرار داده اند.

علاوه بر اینها منابع یمنی از گرفتار شدن مزدوران سعودی در کمین مستحکم ارتش یمن و کمیته‌های مردمی در پایگاه العمری در منطقه باب المندب خبر می‌دهند که در نتیجه آن دهها نظامی سعودی کشته و زخمی شدند.

منابع یمنی اعلام کردند که ارتش و کمیته‌های مردم بعد از این که این اردوگاه را بمب‌گذاری کردند، از آن عقب‌نشینی کردند. این موضوع مزدوران را به پیشروی‌ ترغیب کرد، اما در زمان رسیدن آنها به مرکز اردوگاه ، بمب‌ها و مین‌ها منفجر شد و از سوی دیگر موجی از موشک‌ها و توپ های نیروهای ارتش یمن بر سر آنها فرود آمد و کادر انسانی و خودروهای زرهی آنها طعمه این حملات شد.

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

سعودی‌ها، ایران، سوریه و قطر را دور زدند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha