صالحی:

آغاز مقدمات برچیدن سانتریفیوژها در نطنز/ تذکری نگرفته ام

آغاز مقدمات برچیدن سانتریفیوژها در نطنز/ تذکری نگرفته ام

به گزارش سراج24،مهرنوشت، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در برنامه‌ای تلویزیونی متن، حاشیه با اشاره به دوران وزارت امور خارجه خود در دولت دهم گفت: در دیدار با وزیران امور خارجه کشورهای خارجی آنها می گفتند چرا از دولت سوریه حمایت می کنید این قضیه مربوط به ۵ سال پیش و اوایل حوادث سوریه بوده است و ما جواب می دادیم که اگر افغانستان از دید شما محلی برای تروریست بوده و هزاران کیلومتر با شما فاصله دارد، به زودی شاهد آن خواهید بود که در نزدیکی شما و در چند صد کیلومتری خود شاهد پرورش تروریسم خواهید بود و آنها به گونه‌ایاین سخنان را منعکس می کردند که گویا ما در اشتباه بودیم و فکر می کردند که دولت سوریه طی چند هفته سرنگون خواهد شد اما ملاحظه کردند که اشتباه کردند.

صالحی گفت: امیدواریم که قضیه داعش و تروریسم با وحدت و انسجام شاهد ریشه کن شدن آن باشیم.

آمریکا ۱۰۰ هزار نفر را طی چند لحظه در ناکازاکی کشت

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درباره حضور دو هفته پیش خود در ژاپن گفت: زمانی که به موزه ناکازاکی رفتیم و آثار بمباران اتمی را مشاهده کردیم واقعا غم انگیز بوده و زمانی که از نزدیک آثار را می دیدم که قریب به چند دهه قبل بوده، انسان واقعا متاثر می شد، یکی از عکس ها مادری را نشان می داد که مجروح بوده و در حال شیر دادن به فرزند مجروح خود بوده است. نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در ناکازاکی در چند لحظه کشته شدند. آمریکا خود عامل این بمباران بود و هم اکنون مدعی جلوگیری از رفتن کشورها به سوی بمب اتمی است.

وی افزود: آمریکا سالها ایران را تحت فشار قرار داده که ایران قصد رفتن به بمب اتمی داشته و ۱۲ سال است که پرونده هسته ای ایران را در عرصه بین المللی مطرح نگه داشته‌اند. در ژاپن اگر ظاهرا حرفی نمی زنند ولی در باطن عقده و حسی نسبت به آمریکا دارند که این حس و عقده علیه کسانی است که این حادثه را بوجود آورده اند و این موضوع کاملا مشهود بود اما به ظاهر به دلیل پایگاه هایی که آمریکا در ژاپن دارد، نمی توانند چیزی را ابراز کنند و مردم ژاپن مجبور هستند که محتاطانه واکنش نشان دهند.

در نطنز مقدمات برچیدن سانتریفیوژها را آغاز کردیم

وی در پاسخ به سوالی درباره ‌آغاز اجرای برجام تصریح کرد: هم اکنون برجام اجرا نشده است اما شروع به اقداماتی برای رسیدن به روز اجرا را آغاز کرده ایم. من این خبر را در ژاپن اعلام کردم. در نطنز مقدمات برچیدن سانتریفیوژها را آغاز کردیم. در واقع جمع آوری سانتریفیوژهایی که کار نمی کنند آغاز شده است. ۱۰ هزار سانتریفیوژ فعال داریم و ۱۰ هزار سانتریفیوژ داریم که نصب شده و فعال نیستند.

صالحی گفت: در نامه ای که مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور ارسال کردند دو مورد را مشخصا اعلام کردند که تا حصول تضمینات لازم صورت نگیرد؛ یکی درباره استوانه چاله رآکتور اراک و دومی تبادل سوخت بوده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: هیئت نظارت بر برجام باید رسما اعلام کند که آیا بیانیه رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا مورد تایید نظام هست یا خیر. جلسه اول هیئت نظارت تشکیل و در جلسه نخست همین موضوع مطرح شد که آیا اعلامیه ها مورد تایید است یا خیر.

۳۰ درصد سانتریفیوژها در صورت برچیدن لحظه ای از بین می‌روند

وی درباره برچیده شدن سانتریفیوژها گفت: زمانی که رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام می کند که مقدمات برچیدن سانتریفیوژها در چارچوب برجام را آغاز کرده ایم این باید مبنایی باشد بر اعلام موثق بودن خبر اما برخی تشکیک کردند. ما هنوز به اراک و به بسیاری جاهای دیگر دستی نزدیم. برچیدن سانترفیوژها را نمی توان به صورت لحظه ای انجام داد چون خیلی حساس بوده و در صورتی که دقت لازم انجام نشود ۲۰ تا ۳۰ درصد آن از بین می رود و باید به صورتی عمل کنیم که زمانی که به فرصت اجرای برجام رسیدیم زمان را از دست ندهیم و طبق گفته وزارت اقتصاد روزی ۱۵۰ میلیون دلار به صورت غیر مستقیم از تحریم ها ضرر می کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: سانتریفیوژهایی که در حال جمع  آوری هستیم اصلا فعال نبوده و در حال تولید اورانیوم نبوده و نصب آنها تصمیم سیاسی بوده که در دولت دهم اتخاذ شد و بازگرداندن آنها نیز حدود یکی و دوماه طول می کشد و در زمان جمع آوری آنها تعدادی از آنها آسیب دیدند. سانتریفیوژها مشکل طراحی ذاتی دارند و مطلوب ما نبوده و یکی از اشکالات آنها این است که زمانی آنها را بردارید و بگذارید تعداد زیادی از آنها از کار می افتند. در فردو فعلا گفتیم که آهسته‌تر عمل کنند و بر اساس برنامه اقدام می کنیم و تا حالا کسی به ما تذکر نداده و این تذکرات در روزنامه ها بوده است. تذکر را رئیس جمهور یا مقام معظم رهبری می توانند به ما بدهند و الا نماینده محترمی بنا به دلایلی نمی توانند اینگونه اقدام کند و تذکر باید به صورت رسمی باشد.

هیچگونه جمع‌آوری سانتریفیوژ در فردو نداشته ایم

وی با بیان اینکه من در ژاپن در گفتگو با خبرگزاری کیودو مقدمات برچیدن سانتریفیوژها را اعلام کردم توضیح داد: من مسئول اظهارات دیگران نیستم و شاید اقای عراقچی از روند برچیدن سانتریفیوژها مطلع نبودند و شاید آن زمان اطلاع رسانه ای به ایشان نشده بود و آقای شمخانی نیز این موضوع را تکذیب کردند. ما نزدیک به دو هفته پیش این روند را آغاز کرده و کماکان طبق دستور العمل در حال انجام هستیم و زمان بندی داشته و بر روی آنها کار و تجربه اندوخته شده تا حداقل آسیب ها به آنها برسد و اطمینان داشته باشید طبق دستور العمل ابلاغی توسط رئیس جمهور عمل می شود و فقط سانتریفیوژ های غیر فعال در حال جمع آوری هستند.

صالحی با تاکید بر اینکه در فردو حدود ۲۰۰۰ سانتریفیوژ داریم که حدود ۱۰۰۰ عدد از آنها باقی می ماند گفت: در فردو هیچگونه جمع آوری نداشته ایم، البته یکسری اقدامات اولیه همه جا شروع کرده ایم. زمانی که آژانس نظر خود را اعلام کرد، بعد از آن نظر و در صورتی که مطلوب باشد اقدامات لازم را برای اقدامات بعدی انجام دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: زمانی که ۱۵ دسامبر آژانس نظر خود را داد و مطلوب ایران بود بعد از آن شروع به جمع آوری سانتریفیوژها در فردو و نظنز خواهیم کرد. مطلوب ما بسته شدن پرونده پی ام دی و خارج شدن آن از شورای حکام است. مرجع ما هیئت نظارت بر برجام است و پس از اعلام این هیئت اقدامات خود را انجام خواهیم داد.

صالحی تصریح کر: ما پذیرفتیم که ۹ تن اورانیوم غنی شده ذخیره شده خود را رقیق کنیم یعنی برگردانیم به اورانیوم طبیعی و یا آنکه آن را به خارج بفروشیم. طبق برجام باید زمان اجرای برجام تکلیف آن مشخص شود که یا باید رقیق شود که ما گفتیم این کار را نمی کنیم چون بی معنی می شود. این همه سال آنها را غنی کردیم و الان آن را رقیق کنیم. ما گفتیم آن را می فروشیم چراکه ما را وارد یک فضای جدید و در زمره فروشندگان اورانیوم غنی شده می کند؛ از جمله فروشندگان اورانیوم غنی شده یکی اتحادیه اروپا، یکی روسیه و یکی آمریکا است.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ما اورانیوم غنی شده را می فروشیم  که یک ارزش دلاری دارد. ما پول اورانیومی که غنی کردیم، تبدیل آن به گاز و کار انجام شده بر روی آن را همراه با پولش می گیریم و به جای آن اورانیوم طبیعی خواهیم گرفت. حدود ۱۴۰ تن اورانیوم طبیعی وارد کشور می کنیم. ۹ تن اورانیوم طبیعی معادل ۱۴۰ تن نمی‌شود در واقع ۹ تن معادل ۹۰ تن می شود و ۵۰ تن به ازای کار انجام شده دریافت می کنیم همچنین اورانیوم تهی شده را نیز برای خود نگه می داریم و به علاوه آن ۱۴۰ تن اورانیوم را وارد کشور می کنیم.

سند بازطراحی رآکتور اراک طی این هفته یا هفته آینده به امضا خواهد رسید

وی درباره بازطراحی رآکتور اراک گفت: رهبری فرمودند باید یک سند رسمی داشته باشیم که در آن تعهدات کشورها در خصوص بازطراحی رآکتور اراک روشن باشد. در این راستا سه مرحله را طی کردیم که یک مرحله رفتیم به چین و بعد به وین رفتیم که اولین سند را دادیم که تحت عنوان بیانیه نیت ها بوده است و در شش بند تنظیم و کلیات در آن مطرح شد. سپس سند دوم و سوم صادر شد که سند سوم تفاهمنامه اولیه بوده که میان شش کشور بوده اما در عین حال این تفاهمنامه را به رویت ما رساندند و ما نیز نظرات خود را دادیم و آنها اصلاح شد. بر روی این سند در چین، وین و نیویورک کار شده و محتوای آن مورد تایید است و فقط مانده که شش کشور آن را امضا کنند. امیدواریم که در نشست وین اگر اکثر وزرا باشند آن را امضا کنند. امیدواریم که طی این هفته یا هفته آینده این سند امضا شود و سند رسمی شود.

صالحی اضافه کرد: در برجام مدت زمان بازطراحی رآکتور اراک و برخی موضوعات دیگر مطرح شده و امیدواریم که طی این هفته یا هفته آینده به امضا برسد.

وی درباره بازرسی ها گفت: بازرسی ها از ایران موضوع خاصی نیست. در برجام بندی آمده که هر کسی آن را یک جور توصیف می کند. موضوع و پرونده ایران یک موضوع و نسخه خاصی است که کشورها دیگر نباید انتظار داشته باشند که مطابق آن با آنها برخورد شود.

آمدن آمانو به پارچین بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران است

وی آمدن آمانو به پارچین را بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد و اضافه کرد: امیدواریم که از ۱۵ دسامبر عبور کرده و بیشتر وارد جزئیات شویم. نقشه راهی با آمانو امضا کردیم و محرمانه نگه داشتیم و باید از آمانو به این دلیل تشکر کنیم. یک دانشمند ما هم در مقابل آنها قرا نگرفته شد و قرار است نمونه‌گیری توسط ایران انجام شود. کل بازدید آمانو طبق گفته آقای کمالوندی کاملا تشریفاتی بوده است و اقای آمانو هم خوشبختانه اعلام کردند که چیز غیر عادی در پارچین مشاهده نشد.

صالحی گفت: قرار شد که قبل از ۱۵ دسامبر با ما بنشینند و یافته های خود را با ما در میان بگذارند. من هنوز  از محتوای گزارش آژانس در جریان نیستم و حدس می زنم که گزارش مثبتی باشد.
 

اخبار مرتبط

تشکیل دادگاه شکایت صالحی امیری علیه نادران

استقبال اعضای شورای شهر از رفتن معاون شهردار

اورانیوم هنوز هم غنی‌ می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha