«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

خشم آمریکا از پایان انحصار تصمیم گیری در رابطه با آینده منطقه/ جبران کمبود جنگ‌افزارها با توانایی‌های جنگی نامتقارن ایران

خشم آمریکا از پایان انحصار تصمیم گیری در رابطه با آینده منطقه/ جبران کمبود جنگ‌افزارها با توانایی‌های جنگی نامتقارن ایران

به گزارش «سراج24»، وزیر دفاع آمریکا اشتون کارتر در جدید ترین اظهارات خود در گفت وگو با مجله آمریکایی آتلانتیک دلیل "نفوذ ایران در منطقه" را "حضور نظامی زمینی" تحلیل کرده و از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به دلیل کم کاری در عراق و سوریه به شدت انتقاد نموده است. اشتون کارتر گفته؛ اگر به دنبال کشف دلیل افزایش نفوذ ایرانی ها هستید، می بینید که آنها در بازی و روی زمین حضور فعال دارند، اما شما [کشورهای حاشیه خلیج فارس] به جای حضور زمینی در ارتفاع 30 هزار پایی هستید. و البته او گفته که آمریکا از این حضور ایران خشنود نیست. با همین منطق است که رهبر معظم انقلاب تنها چند روز قبل از این اظهارات با هوشیاری تمام ضمن رد ادعاهای طرف آمریکایی و غربی در رابطه با اوضاع منطقه، حتی مذاکرات با آنها در رابطه با سوریه و بحران فعلی منطقه را نیز مردود دانسته است. اما سئوال این است که چه چیزی خشم آمریکایی ها را برانگیخته و چه چیزی سبب شده نیرو های ایران و استراتژی ایران در منطقه در مقابل همه تجهیزات مدرن غرب برتری داشته باشد؟

واقعیت این است که کشور­های عرب منطقه با وجود برخورداری از تسلیحات مدرن غربی، انبوهی از تجهیزات تجملی، دلارهای سرشار نفتی و نیروی مزدور خارجی راه به جایی نبرده و در راه اندازی جنگ علیه مردم سوریه، عراق و یمن مرتکب اشتباهی بزرگ و استراتژیک شده است. آمریکا به این مسئله اشراف کامل دارد و همین مسئله خشم آنها را برانگیخته است.

اما استراتژی منحصر به فردی که ایران و مستشاران نظامی در سوریه و عراق در دستور کار دارند، همان راهی است که حزب الله لبنان با تاسی از انقلاب اسلامی ایران بارها به نمایش گذاشته و در مقابل خواست و اراده آمریکایی ها و صهیونیست ایستاده است. راهی که جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر آرمان های انقلابی خود تعقیب می کند؛ راه و روشی است که امتحان خود را پس داده و در نبرد بین حزب الله لبنان با رژیم صهیونیستی خود را به اثبات رسانده است. لذا راهبردی که امروز نیروهای دولتی سوریه، نیروهای مردمی عراق و انقلابیون یمن برای مقابله با تروریست منطقه ای و بین المللی و همپیمانان آنان  به کار می بردند، همان استراتژی حزب الله و اندیشه مقاومت است که با برخروداری از شاخص های جدید عملاً یک جنگ نامتقارن تمام عیار شکل داده و به فاکتوری مهم در تعیین آینده تحولات منطقه بدل شده است.

کوتاه کلام اینکه راهبردی که امروز با حمایت های جمهوری اسلامی ایران در منطقه تعقیب می شود انحصار تصمیم‌گیری در رابطه با آینده منطقه را از دست قدرت های بین المللی و عوامل دست نشانده آنها خارج کرده و افق جدیدی ترسیم وضع نموده است. بسیاری رمز پیروزی های مستشاران ایران را آشنایی با جنگ چریکی و اصول جنگ های نامتقارن می دانند. این درحالی است که نیرو های مقاومت و مستشاران ایرانی با برخورداری از اهداف والای اسلامی و انسانی و اعتقادات عمیق دینی بعد دیگری به جنگ های چریکی و نامتقارن داده و این نبرد­ها را یک مرحله به پیش برده اند.

سازمان (CSIS) با همکاری "آدام سیتز" از دانشگاه نیروی دریایی آمریکا، با گردآوری و بررسی اخبار و مقالات از منابع غربی و ایرانی به ترتیب زمان انتشار، اقدام به تحلیل این دیدگاه‌ها و ارزیابی مقاصد ایران برای رقابت با آمریکا، کرده است. در تحلیل نهایی این گزارش تاکید شده است، جمهوری اسلامی ایران با توسعه توانایی‌های جنگی نامتقارن کمبود جنگ‌افزارها و فناوری‌های نظامی خود را جبران و خنثی کرده است.

در حالی که  نیروهای نظامی آمریکا در سرتاسر منطقه خاورمیانه حضور دارند، تروریستها با کمک غرب به حیات خود ادامه می‌دهند و در مقابل تحریم تسلیحاتی و تجهیزاتی سنگینی بر علیه کشورمان اعمال می شود. جدای از این، آمریکا در کشورهای عربی پایگاه‌‌های نظامی ایجاد کرده و نیروهای نظامی خود را در حریم مرزهای ایران یعنی عراق و افغانستان مستقر کرده است، جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد با توسعه توانایی های جنگی نامتقارن، کمبود جنگ‌افزارها و فناوریی­های نظامی خود را جبران و خنثی نمای و در این راه بر دو راهبرد اصلی تکیه داشته است:

1- توسعه و تولید انبوه جنگ‌افزارهای کم‌هزینه و ساده به منظور خنثی کردن فناوری نوین نظامی آمریکایی و غربی

در حالی که جمهوری اسلامی ایران توانایی جنگ با آمریکا را از طریق دخالت نظامی متعارف ندارد، اما با توسعه قابلیت‌های نظامی نامتقارن خود مشکلات عدیده ای برای نیروهای غربی و آمریکایی در خاورمیانه ایجاد کرده است. به طورخلاصه می توان گفت که قابلیت‌های نامتعارف ضد دسترسی هوایی و دریایی ایران با تکیه بر فرماندهی و کنترل غیرمتمرکز در اعماق زمین‌های ایران پخش شده‌اند و محاسبات غربی ها را به هم ریخته است. همین توانایی­های ایران است که غرب را به چالش کشیده و سبب تقلای آنها برای اعمال محدودیت در رابطه با تسلیحات بومی علی الخصوص موشک های ایران شده است.

2-آموزش نیروها و عوامل شبه‌نظامی در سوریه، عراق  و سایر مناطق تهدید زای منطقه

در مثال موردی سوریه نقش جمهوری اسلامی ایران بسیار اهمیت دارد. بحران سوریه در حالی وارد سال پنجم خود شده که فعالیت گروههای ترویستی تکفیری و حامیان منطقه­ای و بین المللی آنها همچنان در جریان بوده و حمایت های مالی و تسلیحاتی بی­وقفه­ای از تروریست ها جریان دارد. تروریست های القاعده، النصره و سایر شورشیان مسلح که به نام اسلام مدتهاست دست به انواع خشونت­ها و جنایات می زنند، تحت حمایت گزینشی غرب قرار دارند. مبارزه نیم بند با داعش که به صورت مهندسی شده ای جریان داشته امروز بیش از پیش تبلیغاتی شده و به ابزاری برای منازعه قدرت های بزرگ بدل شده است. همه اینها در حالی است که دولت قانونی سوریه تحت شدید ترین فشار های بین المللی قرار داشته و دولتهای غرب و همپیمانان منطقه­ای آنها دولت قانونی سوریه را عامل اصلی بحران فعلی می دانند. کشورهای گروه غرب شعار می‌دهند که بشار اسد به عنوان معظل بحران سوریه بایستی کنار بکشد. این در حالی است که معظل اصلی سوریه سیاست کشور های حامی تروریسم و بازی های آنها با قواعد و قوانین بین المللی است.  

در واکنش به هجمه­ ها و دخالت های غربی ها و به دنبال ضعف ارتش سوریه در مقابل تروریست­ها، دولت سوریه از ایران به عنوان نزدیک­ترین متحد خود، درخواست کمک کرده است. بنابراین تهران به کمک متحد منطقه ­ای خود شتافته و با اعزام تعدادی کارشناس نظامی و امنیتی و اطلاعاتی به سوریه کمک می کند تا ساز و کار لازم جهت مواجهه با گروه ­های شبه نظامی تروریستی را به دست آوردند. این کمک­ ها چند محور اساسی را در بر می­گیرد که شامل موارد زیر است؛

  • باز تعریف ساختار نظامی و امنیتی سوریه مطابق با الگوی مواجهه با نیروهای شبه نظامی نامنظم
  • ایجاد ساختار جدید  نظامی، امنیتی و اطلاعاتی مطابق با الگوی مواجهه با نیروهای شبه نظامی نامنظم که به پیدایش چند لشکر تحت عنوان «دفاع وطنی» منجر شد
  • انتقال تجربه حزب­الله لبنان و استفاده از ظرفیت اطلاعاتی آن 
  • بازتعریف رسانه های دیداری سوریه مطابق با الگوی افندی و پدافندی جنگ روانی.

کمک­ های مستشاری ایران نقش مهمی در مقاوم ­سازی نظامی و  سیاسی سوریه داشته و توانسته حلقه محاصره  نظامی، سیاسی، امنیتی و ... آن را بشکند. کمک ایران در شرایطی صورت گرفت که از یک سو تمرکز تبلیغاتی بر قریب الوقوع بودن سقوط دولت سوریه استوار بود و از سوی دیگر با مداخلات گسترده نظامی و امنیتی کشورهای همجوار سوریه به ویژه ترکیه، اردن، رژیم صهیونیستی و همکاری گروه های تروریستی در دو کشور عراق و لبنان همراه بود. از این رو، عملا سوریه با دو جبهه نظامی در داخل و مرزها مواجه بوده و بقای نظامی سوریه در چنین شرایطی به خوبی تاثیر کمک مستشاری ایران را نشان می دهد.

مهمترین کارکرد کمک مستشاری ایران که توسط نخبگان نظامی ایران انجام شد، مهار و تضعیف تروریسم بوده است. نیرو های مستشاری ایران با استفاده از تجربه بسیج به نظام سیاسی سوریه کمک کرده تا از طریق ایجاد شبکه ­های مردمی بر مکان­ ها و موقعیت ­های استقراری شبه نظامیان داعش، جبهه النصره و... اشراف پیدا کرده و با تمرکز بر این مناطق، ضربات اساسی به سازمان و نیروهای تروریستی وارد نماید. از سوی دیگر شکل­ دهی به نیروی مردمی درحوزه دفاعی در واقع مردمی و بومی کردن دفاع در سوریه از دیگر اقداماتی است که با توصیه های جمهوری اسلامی ایران در دستور کار قرار گرفته است.

 نخبگان طراح سازمانی ایران در سوریه طی جلسات متعدد مقامات سوریه را در طراحی یک سازمان متناسب با وضعیت منطقه کمک کرده ­اند. در حالی که این کمک در حوزه جمع آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل اطلاعات و نحوه استفاده از آن در بحران نیز در جریان بوده است.

با موفقیت های ایران و پس از ناکام شدن تجربه ائتلاف آمریکا، نگاه ها برای حل معضل امنیتی منطقه به طرح مشترک چهار کشور ایران، سوریه، عراق و روسیه دوخته شده است. همه اینها در حالی است که جمهوری اسلامی ایران، تروریسم خوب مورد حمایت غرب را به رسمیت نمی شناسد و معارضه داخلی با استفاده از سلاح را برنمی تابد. بنابراین از نظر ائتلاف ایران، روسیه، عراق و سوریه هر نوع بکارگیری سلاح در مناسبات داخلی ممنوع است و باید حذف شود. به همین خاطر هم از نظر این ائتلاف تفاوتی میان داعش و «جیش­ الحر» سوریه وجود ندارد اما غرب از یک سو برای ادعای مبارزه با داعش به عنوان تروریسم بد کار نمی کند و از سوی دیگر به طور عینی و رسمی از  جیش­ الحر که آن هم به طور مسلحانه با مردم و دولت سوریه می جنگد، حمایت تسلیحاتی و مالی می کند.  لذابسیار طبیعی است که موفقیت های جمهوری اسلامی ایران خشم آمریکایی­ها بر انگیزد.

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

بن سلمان چه بلایی بر سر فعالان حقوق زنان می‌آورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha