خسروپناه:

خطرناک ترین نفوذ، نفوذ معرفتی است

 خطرناک ترین نفوذ، نفوذ معرفتی است

به گزارش سراج24،مهر نوشت؛عبدالحسین خسروپناه، رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در پاسخ به این سوال که مفهوم نفوذ که توسط رهبر انقلاب مورد تأکید قرار گرفته است، بیشتر در لایه های سطحی و سیاسی تعبیر شده است و معنای عمیق این مفهوم چیست، گفت: اگر ما نفوذ را در سطح ورود چهار تا اروپایی یا امریکایی به ایران تحلیل می کنیم و بعد تا دیدیم یک تعدادی شخصیت اقتصادی یا فرهنگی از اروپا و امریکا وارد ایران شدند، بگوییم که ببینیم پروژه نفوذ شروع شد، این تلقی به نظر خیلی سطحی است. نمی خواهم بگویم دشمن از طریق فعالیت فرهنگ و اقتصادی نفوذ پیدا نمی کند بلکه می خواهم بگویم این سطحی ترین لایه نفوذ است.

وی افزود: مثلا فرض کنید پرونده ای مانند برجام بسته می شود و با شرایطی مورد تایید مقام معظم رهبری قرار می گیرد و عده ای شروع می کنند و می گویند نفوذ شروع شد و ما گرفتار آسیب های نفوذ دشمن  شدیم. من میخواهم این را عرض کنم که به هر حال آیا جمهوری اسلامی می خواهد با دنیا روابط بین الملل داشته باشد یا نه. اگر می خواهد خوب این رابطه دو سویه است. هم ایرانیان می روند به کشورهای دیگر و هم از کشورهای دیگر وارد ایران می شوند. من تا اینجا نفوذ را به این رفتارها معنا نمی کنم.

وی با بیان اینکه حتی اگر یک سری شرکت های خارجی را اجازه دادیم که بیایند و فعالیت اقتصادی و صنعتی داشته باشند باز من این را نفوذ نمی دانم، گفت: نفوذ مسأله ای عمیق تر است. اینها اگر نفوذ هم باشند که گاهی اوقات هم نیستند، لایه های سطحی نفوذ اند.

رئیس موسسه حکمت و فلسفه ایران در ادامه گفت: اگر کشور ما به این سمت برود که کالاهای مصرفی امریکا و اروپا بیاید داخل و تولیدات داخلی آسیب ببیند و شرکت های داخلی ورشکست شوند و بیکاری افزایش پیدا کند بله این نفوذ اقتصادی است اما اصلی ترین معنای نفوذ، نفوذ معرفتی است. نفوذ در اندیشه انقلابی ماست. اینکه آن روحیه و اندیشه انقلابی ما که عبارت است از استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است را از دست بدهیم. اینکه پشیمان بشویم چرا انقلاب کردیم. اینکه پشیمان بشویم از لحاظ اعتقادی و معرفتی و قلبی که چرا در برابر دشمنی مثل صدام ایستادیم. پشیمان بشویم که چرا در برابر منافقین خلق ایستادیم و پشیمان بشویم که چرا در برابر توطئه های امریکا ایستادیم و بعد به تعبیر مقام معظم رهبری چهره ای مثل رضا شاه کثیف قلدر بی منطق بی عقل را به عنوان یک اسوه معرفی کنیم.

وی تصریح کرد: نفوذ آنجاست که یک انسان خائن بی عرضه فاسد اخلاقی مثل پهلوی دوم را تمجید کنیم و تلاش های شهدای انقلاب را نادیده بگیریم. فلذا خطرناک ترین معنای نفوذ، نفوذ فکری و فرهنگی است و این خیلی خطرناک است و اینکه ما یادمان برود امریکا دشمن ماست. همان بلایی که سر مصدق آمد که انگلیس را دشمن دانست و امریکا را دوست و دیدیم که چه بلایی سر او آوردند.

وی در پایان گفت: ما باید مسأله نفوذ را به عنوان یک واقعیت، عمیق تر نگاه کنیم که واقعیتی جدی هم هست و نباید سهل انگارانه از آن عبور کرد. امروز این اقتدار فکری و فرهنگی ایران را می بینید که باعث شده است چه جایگاهی در منطقه پیدا کند و عراقی که یک روز به ایران حمله کرد امروز با راهبری رهبر انقلاب دارد از کشور خودش حفاظت می کند. من معتقدم که نگرانی رهبری از نفوذ نیز نفوذ فرهنگی و معرفتی و بعد از آن نفوذ اقتصادی و سیاسی است. یعنی پایین ترین سطح، نفوذ اقتصادی است و قبل از آن نفوذ سیاسی و در مراحل بالاتر نفوذ فرهنگی و از همه مهمتر نفوذ معرفتی است.

 

اخبار مرتبط

اندیشه مقام معظم رهبری استمرار اندیشه حضرت امام خمینی (ره) است

جریان غرب گرا و نفوذی در چند سال گذشته پول ملی را به باد دادند

ویدئو/راز یک غارت بزرگ

0 نظر

ارسال نظر

capcha