دوباره استقلال دوباره آزادی

اندر احوالات افتتاح رستوران های آمریکایی در دوره پسا برجام + تصاویر

اندر احوالات افتتاح رستوران های آمریکایی در دوره پسا برجام + تصاویر

به گزارش سراج24، حزب الله سایبر نوشت ؛ اتفاقاتی که بعد از دوره تصویب برجام و به اصطلاح در دوره پسا برجام در حال رخ دادن می باشد حاوی معانی مختلف و متفاوتی است. از جمله این موارد می توان به رفت و آمد های شرکت ها و برند های خارجی به داخل کشور اشاره نمود.


اگرچه در شرایط فعلی کشور نیازمند جذب سرمایه گذاری‌های خارجی برای توسعه صادرات است اما شایعه حضور برندهای آمریکایی در ایران جای تعجب دارد؛ در این شرایط که باید تولید رونق و تولیدکنندگان نالان از رکود در بازار بیرون بیایند حضور برند های آمریکایی در کشور همراه با واردات محصولات اولیه مورد نیازشان نه تنها رونقی در پی نخواهد داشت بلکه دروازه های واردات را نیز بیش از پیش باز می کند.

 
 

صرفنظر از جنبه های مثبتی که شاید این  تردد ها می تواند بر داخل داشته باشد، باید دقت داشت که در این بین به بهانه بهتر شدن وضع اقتصادی و در اصطلاح بهبود معیشیت مردم، فرهنگ جامعه از بین نرود. به بیان بهتر برای اصلاح ابرو چشم کور نشود. از جمله این موارد می شود به باز شدن رستوران های برند آمریکایی در کشور اشاره کرد.

این که این رستوران ها در داخل تهران مجوز فعالیت می گیرد نیز خود حاوی معانی و مفهوم های متعددی نیز می باشد. با توجه به بیانات اخیر مقام معظم رهبری  در مسئله نفوذ فرهنگی، این بحث نیز اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. زیرا که استکبار و غرب فعالیت نفوذ خود را با افتتاح رستوران شروع خواهند کرد و  در اثر غفلت مسئولین روزی به جایی خواهند رسید، که  مردم فرهنگ ناب  ایرانی - اسلامی خود را  که نشات گرفته از مفاهیم عمیق دین  اسلام و تمدن چندین هزار ساله ایرانی است، را از دست رفته می بینند.
  

مسئله مک ‌دونالد و مسائلی نظیر کی ‌اف ‌سی و همچنین ویم پی را در شرایط فعلی به هیچ وجه نمی‌توان صرفاً به مسئله یک فست‌فودی و حتی سبک‌زندگی آمریکایی تقلیل و تخفیف داد. این برخورد  با موضوع مک ‌دونالد و کی‌ اف ‌سی از رویکردی پوزیتویستی در نگاه به موضوعات ناشی می‌شود. اگر بنا بر این گذاشته شود که  فست‌فود نماد سبک زندگی غربی باشد و مسئله امروز ما نیز با مک‌ دونالد صرفاً از همین جنبه نشات بگیرد، با توجه به حضور انواع و اقسام سایر فست‌فودها در ایران نمی‌توان برای مقابله با حضور مک‌دونالد و کی‌اف‌سی  در ایران موضع قانع‌کننده‌ای گرفت.

در شرایطی که رکود در بازار حاکم است با ایجاد نمایندگی رستوران‌های خارجی باید مواد اولیه آنها به کشور وارد شود که این به نفع اقتصاد کشور نیست.

همچنین لازم به ذکر است که، این روزها با اجرایی شدن برجام بازار شایعه نیز داغ شده و برخی سعی می‌کنند که از آب گل آلود ماهی بگیرند البته قبل از این نیز شایعه هایی مبنی بر حضور برند مک دونالد در ایران مطرح شده بود که از طرف مسئولان تکذیب شد.

نباید فراموش کنیم در شرایطی که همه مسئولان دم از حمایت تولید داخل می زنند حضور رستوران های خارجی در کشور همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی نیست.

 

 


بر اساس گزارشی، با اعلام ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از آمریکا و برخورد با فست‌فودهایی که برای فروش بیشتر خود از نماد فست‌فودهای آمریکایی استفاده می‌کنند و اعلام خبر یک مورد پلمب در غرب تهران، جنب و جوشی میان سایر فست‌فود‌هایی که به این شمایل در شهر وجود دارد، ایجاد شده است.

 

 

در ارتباط با ممنوعیت ورود و حضور فست‌فودهای آمریکایی، مسئولان زیادی در این روزها سخن گفته‌اند؛ یدالله صادقی رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران اعلام کرد: براساس بخشنامه‌ وزیر صنعت، کالاهای مصرفی یا کالایی که نماد آمریکایی دارند، ورود آنها به کشور ممنوع است. بخشنامه هایی از این دست می تواند بر ورود این برند ها یا به بیان بهتر نفوذ آمریکایی به داخل کشور جلوگیری کند به شرطی که تمام جهات قانونی آن رعایت شود.

اخبار مرتبط

دیپلماسی درهای باز روزنه ای برای نفوذ درآموزش

توکل به کدخدا به جای خدا یعنی نفوذ/حواسمان باشد دیگر به مسئولان سهل‌اندیش رای ندهیم

پوستر: نفوذهای آندلسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha