ظریف راهی وین شد

ظریف راهی وین شد
 

به گزارش سراج24، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در رأس هیأتی و به منظور شرکت در نشست وین درباره سوریه دقایقی قبل تهران را به مقصد وین پایتخت اتریش ترک کرد.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه روز گذشته با تأیید دعوت به عمل آمده از ایران برای شرکت در نشست وین گفت: بر اساس دعوت به عمل آمده از جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس سوریه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در رأس یک هیات عالی‌رتبه سیاسی در اجلاس روز جمعه هشتم آبان ماه در وین به منظور بررسی اوضاع سوریه حضور خواهد یافت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: هیأت کشورمان و هیأت‌های روسیه و اتحادیه اروپایی در وین و در حاشیه اجلاس پیرامون موضوعات مختلف منطقه‌ای و سایر موضوعات مورد علاقه گفتگو و تبادل نظر خواهند داشت و احتمال می‌رود جلسه هماهنگی موضوعات هسته‌ای و چگونگی اجرای برجام بین هیات‌های دو کشور ایران و آمریکا نیز در حاشیه نشست وین برگزار شود.

براساس این گزارش، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقا و سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی و حسین جابرانصاری مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقا و سخنگوی جدید وزارت خارجه ظریف را در این سفر همراهی می‌کنند.

افخم هم‌چنین گفت: در اجلاس یک روزه وین که درباره سوریه برگزار می‌شود، وزیران امور خارجه روسیه، آمریکا و چندین کشور اروپایی و عربی شرکت خواهند کرد.

مرضیه افخم پیش از این در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه محمدجواد ظریف و سرگئی لاوروف وزرای خارجه ایران و روسیه عصر سه‌شنبه و صبح چهارشنبه در خصوص اوضاع منطقه و موضوع سوریه گفت‌وگو کردند، افزود: اجلاس وین اتریش در خصوص بحران سوریه محور گفت‌وگو‌های وزرای خارجه دو کشور بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس سه‌شنبه شب با انتشار خبری به نقل از مقامات آمریکایی عنوان کرد که از ایران برای شرکت در نشست وین دعوت به عمل آمده است. براساس این خبر، دور بعدی گفت‌وگوها درباره سوریه از پنجشنبه با حضور «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا، «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه و چندین نفر از دیپلمات‌های ارشد اروپایی و عربی در شهر وین، پایتخت اتریش آغاز خواهد شد. 

مقام‌های آمریکایی عنوان کردند که دعوت از ایران را روسیه تحویل ایران داده، اما تهران هنوز به آن پاسخ نداده است. 

واشنگتن پیشتر از احتمال حضور ایران در این رایزنی سخن گفته بود اما معارضان سوری و متحدان آمریکا، به ویژه عربستان، با این اقدام مخالفت کرده بودند. 

براساس این گزارش وزرای خارجه ترکیه، عربستان، روسیه و آمریکا نیز در نشست وین حضور خواهند یافت.

 

منبع:فارس

اخبار مرتبط

هشدار ۲۶ نظامی سابق رژیم صهیونیستی به ترامپ

گزارش پلیس اتریش درباره حمله به اقامتگاه سفیر ایران

دیدار ظریف و همتای اسپانیایی در تهران

0 نظر

ارسال نظر

capcha