«سراج24» گزارش می دهد؛

تحقق منافع ملی در صورت رعایت الزامات «تایید مشروط» رهبر معظم انقلاب/ پیام مهم ترین بخشهای نامه روز گذشته رهبر معظم انقلاب چه بود؟

تحقق منافع ملی در صورت رعایت الزامات «تایید مشروط» رهبر معظم انقلاب/ پیام مهم ترین بخشهای نامه روز گذشته رهبر معظم انقلاب چه بود؟

به گزارش خبرنگار سیاسی سراج24، روز گذشته، دستورات مهم و راهبردی مقام معظم رهبری در تایید مشروط برجام ابلاغ شد. تایید مشروط رهبری با واکنش هایی از سوی گروههای مختلف همراه بود.

علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به پیام مهم رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: پیام عمیق و سرنوشت‌ساز رهبر معظم انقلاب بار دیگر یادآور نعمت مبارک ولایت مطلقه فقیه و حبل‌المتین است که به‌واسطه آن مدیریت الهی، وحدت در جامعه تجلی پیدا کرد و عزت، سربلندی،کرامت، ظلم‌ستیزی و حق‌خواهی نظام جمهوری اسلامی ایران نمایان شد.

وی بر همین اساس تصریح کرد: قوای سه‌گانه و همه مسئولان کشور باید تلاش کنند تا این سطح از اقتدار و تدبیر نظام جمهوری اسلامی ایران در مصاف با قدرت‌های بین‌المللی منشأ یک جهش و حرکت به‌سمت اهداف انقلاب اسلامی و باز شدن گره‌ها از زندگی مردم و گشایش‌های اقتصادی در جامعه با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و تلاش بیشتر دولتمردان باشد.

در سوی دیگر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب گفت: ما سعی می‌کنیم که کاملاً نعل به نعل تابع فرمان ایشان باشیم و تمام تلاش خود را خواهیم کرد که خدای ناکرده فریب طرف مقابل را در اقدامات پیش‌رو نخوریم و با حمایت مقام معظم رهبری و رییس‌جمهور وظایف خود را در این راستا به خوبی به پیش ببریم تا ضمن حفظ ساختار فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان بتوانیم آن را نیز گسترش دهیم. به خصوص در به‌کارگیری این دستاوردهای هسته‌ای در زمینه صنعت، سلامت، کشاورزی و دیگر صنایع.

اما در نامه مهم رهبر انقلاب چه الزاماتی برای آغاز اجرای برجام لحاظ شده است؟ و محتوای تایید مشروط رهبر معظم انقلاب چه  پیامی برای گروههای مختلف و جریانات سیاسی کشور دارد؟

یکی از مواردی که در نامه رهبر معظم انقلاب مورد توجه است، تشکر هم زمان از تیم مذاکره کننده و منتقدین است. رهبر معظم انقلاب در نامه مهمی که روز گذشته منتشر شد، به طور یکسان از زحمات هیئت مذاکره کننده و منتقدین و نیز کمیسیون ویژه برجام تشکر کردند که این می تواند پیام مهمی برای جماعتی باشد که با طرفداری همه جانبه از توافق، سعی می کردند به منتقدین بابرچسب های ناجوانمردانه حمله کنند.

نکته بعدی این است که علیرغم ادعای مسئولان دولتی مبنی بر بی سابقه بودن برجام و فتح الفتوح خواندن آن، رهبر معظم انقلاب برجام را «دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و موارد متعددی» دانستند «که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه به لحظه،‌ می‌تواند به خسارت‌های بزرگی برای حال و آینده کشور منتهی شود.» لذا از این پس نیز نباید اجازه داد تا گروههای سیاسی به بهانه های انتخاباتی و سوء استفاده از برجام تلاش در بی نقص نشان دادن آن داشته باشند.

مسئله بعدی تاکید چندباره رهبر معظم انقلاب بر عدم اعتماد به آمریکاست که در همه دوران پساتوافق نیز در این باره صحبت کردند. ایشان تاکید کردند: ایستادگی بر مواضع بر حق اسلامی در مخالفت با نظام سلطه و استکبار، ایستادگی در برابر زیاده‌طلبی و دست‌اندازی به ملت‌های ضعیف، افشای حمایت آمریکا از دیکتاتوری‌های قرون وسطایی و سرکوب ملت‌های مستقل، دفاع بی‌وقفه از ملت فلسطین و گروه‌های مقاومت میهنی، فریاد منطقی و دنیاپسند بر سر رژیم غاصب صهیونیست، قلم‌های عمده‌ای را تشکیل می‌دهند که دشمنی رژیم ایالات متحده آمریکا را بر ضد جمهوری اسلامی، برای آنان اجتناب‌ناپذیر کرده است و این دشمنی تا هنگامی که جمهوری اسلامی با قدرت درونی و پایدار خود، آنان را مأیوس کند ادامه خواهد داشت.

تاکید مهم و اساسی رهبری در موضوع رفع تحریمها مسئله ای بود که پیشتر در تشریح خط قرمزها نیز آمده بود. رهبر انقلاب در نامه روز گذشته تاکید کردند: از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرایی شدن آن در برجام به بعد از اقدام‌های ایران موکول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل، تدارک شود، که از جمله آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا مبنی بر لغو تحریم‌ها است. در اعلام اتحادیه اروپا و رئیس‌جمهور آمریکا باید تصریح شود که این تحریم‌ها به‌کلی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر اینکه ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند، به منزله نقض برجام است.

ایشان در این باره در ماه رمضان گذشته نیز در دیدار مسئولان نظام و در قالب خط قرمزها این موضوع را مطرح کرده بودند: نده تصریح میکنم، تحریمهای اقتصادی و مالی و بانکی، چه آنچه به شورای امنیّت ارتباط پیدا میکند، چه آنچه به کنگره‌ی آمریکا ارتباط پیدا میکند، چه آنچه به دولت آمریکا ارتباط پیدا میکند، همه باید فوراً در هنگام امضای موافقت‌نامه لغو بشود؛ بقیّه‌ی تحریمها هم در فاصله‌های معقول [لغو بشود]. البتّه آمریکایی‌ها در زمینه‌ی تحریمها یک فرمول پیچیده‌ی چند لایه‌ی عجیب و غریبی را مطرح میکنند که اصلاً اعماق آن معلوم نیست؛ از انتهای آن چه در می‌آید هیچ معلوم نیست. عرض کردم بنده بیانم بیان صریح است، تعبیرات دیپلماسی را بنده خیلی بلد نیستم؛ آنچه ما میگوییم صریح و همین [است‌] که گفتیم؛ این مورد نظر ما است.

یکی از دغدغه ها و نگرانی های موجود که در دوسال مذاکرات مسئولان کشور با آن درگیر بودند، موضوع pmd بود. همزمان نبودن اجرای تعهدات کشورمان با وعده‌های طرف غربی بود که رهبر معظم انقلاب در نامه مذکور، دشمن را نا امید گذاشت و تاکید کردند :« اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس پایان پرونده موضوعات حال و گذشته (PMD) را اعلام نماید.»  و یا درباره لغو تحریم‌ها نیز تصریحی که رهبر انقلاب دستور داده اند مهم است.

موضوع بعدی تاکید رهبر انقلاب بر ادامه تحقیق و توسعه بود که پیشتر نیز در دیدار مسئولان نظام در مورد آن گفته شده بود: در همین مدّتِ محدودیّت هم که ما قبول میکنیم، کار تحقیق و توسعه و ساخت و ساز باید ادامه پیدا کند، که این هم از جمله‌ی خطوط قرمزی است که مسئولین محترم روی آن تکیه کردند؛ گفتند ما حاضر نیستیم از تحقیق و توسعه دست برداریم؛ حق با اینها است. در طول این سالهای محدودیّت هم، بایست تحقیق و توسعه ادامه داشته باشد. آنها حرف دیگری میزنند؛ آنها میگویند شما ده سال دوازده سال یا بیشتر هیچ کاری نکنید، بعد از آن شروع کنید به تولید، شروع کنید به ساخت! که این حرف زور مضاعفی است، حرف غلط مضاعفی است.

ایشان درنامه روز گذشته نیز اهمیت این موضوع را یادآور شدند: تحقیق و توسعه در ابعاد مختلف را در مقام اجرا به‌گونه‌ای ساماندهی کند که در پایان دوره 8 ساله هیچ کمبود فناوری برای ایجاد غنی‌سازی مورد قبول در برجام وجود نداشته باشد.

در واقع نامه روز گذشته رهبر معظم انقلاب، نقشه های دشمن برای نقض تعهدات و فشار به ایران و نیز نفوذ به ساختارهای سیاسی و اقتصادی را نقش برآب کرد. مواردی که در نامه رهبر معظم انقلاب آمده است، در صورت اجرا و نظارت درست تامین کننده منافع ملی خواهد بود و پیشرفت کشور را به همراه خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

رفع تحریم‌ها به‌ رغم مخالفت‌های آمریکا

ایران هیچ زمانی در خصوص موشک‌های خود با آمریکا گفت‌و‌گو نخواهد کرد

پالس‌های غلطی که موجب تداوم اعتیاد آمریکا به تحریم می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha