زاکانی در نشست خبری:

بررسی برجام در کمیسیون ویژه برای رفع مشکلات توافق است/هیچ لغو تحریمی در کار نیست

بررسی برجام در کمیسیون ویژه برای رفع مشکلات توافق است/هیچ لغو تحریمی در کار نیست

به گزارش سراج24،علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون بررسی برجام خانه ملت در نشست خبری که عصر امروز در مجلس برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: کمیسیون برجام بیش از 40 روز با همکاری 14 نفر از همکارانم در مجلس به بررسی متن برجام و قطعنامه پرداخت.

وی افزود:‌ در این مسیر تلاش شد که کمیسیون در چارچوب قانون و وظایف منطبق با آن همچنین جایگاهی که به واسطه اعتماد رهبر معظم انقلاب در مجلس دارد، برجام را رسیدگی کند.

رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: در این نشست سعی شد با تأمل و دقت نظر در متن برجام و قطعنامه همچنین با استفاده از دیدگاه‌های کارشناسان و متخصصان موضوع سیری دنبال شود که ماحصل آن گزارشی بی طرفانه، مستند و با عمق کارشناسی ارائه شود.

زاکانی با اشاره به تلاش اعضای کمیسیون ویژه برجام جهت تنظیم و ارائه گزارش برجام خاطرنشان کرد: در طول ایام برگزاری نشست‌های این کمیسیون که مصادف با ایام تعطیلات شده بود همکاران من در کمیسیون بیشترین زحمت را کشیدند.

رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس ادامه داد: تلاش ما در جهت مکمل بودن تلاش تیم مذاکره‌کننده بود و سعی کردیم کار را به نحو احسنت انجام دهیم؛ حتی برخی نشست‌ها 11 ساعت به طول می‌انجامید که همراه با چالش‌ها، سوالات و پیشنهادهای مختلف بود.

وی در ادامه گزارش نهایی بررسی برجام را الگوی کاملی خواند که در آن بررسی‌ها و دقت نظرهای لازم صورت گرفته است.

زاکانی همچنین خاطرنشان کرد: این گزارش الگویی بود که می‌تواند برای سایر عرصه‌های کار و تلاش مجلس مورد دقت قرار گیرد. کار ما مکمل تیم مذاکره‌کننده بود. سعی کردیم فراتر از قانون پا نگذاریم. متن قطعنامه و برجام را با قوانین موجود با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و سیاست‌های کلیه نظام ارائه دادیم.

رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس ادامه داد: ما در این جلسات سعی کردیم از عقل جمعی و تدبیر کمیسیون بهره بگیریم و نهایتا با رای اکثریت کار را پیش ببریم. همچنین نظرات تیم مذاکره‌کننده فعلی و سابق را به عنوان یکی از ملاک‌ها قرار دادیم و توجهی به نظرات بیگانگان نداشتیم.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما آمانو را یک بار به  نشست‌ کمیسیون دعوت کردیم تا مطالب عمیق و آ‌نچه که جهت بیان درست مطالبات مردم است را از او بخواهیم و مسائل مهم آژانس را به او متذکر شویم. بنابراین ما به اعضای تیم خود اعتماد داشتیم.

زاکانی در ادامه با اشاره به تلاش زیاد کمیسیون همچنین نشست مشترک با مسئولان مختلف عنوان کرد: ما در هیات رئیسه تصویب کردیم که با همه مسئولان دیدار و مذاکره داشته باشیم که اولین درخواست ما دیدار با آقای لاریجانی بود.

وی علت دعوت از جلیلی و همراهانش را سکان‌داری 6 ساله مذاکرات همچنین آشنایی با گزارش 12 ساعته آنها به شورای امنیت ملی خواند.

رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: بیشترین فرصت در طول نشست‌های کمیسیون به تیم مذاکره‌کننده فعلی داده شد. همچنین نیروهای امنیتی و دفاعی نیز در بالاترین سطوح در کمیسیون‌ها حاضر شدند. همچنین سوالات و دغدغه‌ها بیان شد و از کارشناسان حقوقی و اساتید دانشگاه‌ها استفاده شده و هدف اصلی تکیه بر آرا و نظرات تخصصی بود.

زاکانی با بیان اینکه ما از 12 نفر از اساتید مجرب دانشگاه‌ها استفاده کردیم که هم صاحب‌نظر بوده و هم متعلق به طیف‌های مختلف فکری بودند، تاکید کرد: کمیسیون در معرض تفکرات و دیدگاه‌های مختلف قرار گفت.

وی ضمن تشکر از سازمان انرژی اتمی، وزارت امور خارجه، مسئولان وزارت دفاع و اطلاعات، تیم مذاکره‌کننده سابق و فعلی و همچنین کارشناسان حقوقی و متخصصان، مرکز پژوهش‌ها و استادان دانشگاه، همچنین عوامل اجرایی مجلس و همه کسانی که آنها را در ارائه گزارش همراهی کردند ادامه داد: ما از ابتدا با فرصتی که در اختیار داشتیم سعی کردیم روشمند عمل کنیم.

رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس تصویب روش کار کمیسیون را اولین گام کمیسیون برجام خواند و همچنین یادآور شد: تصویب سند رسانه‌ای منطبق با مصوبات کمیسیون از دومین گام این کمیسیون بود که با این تصویب دست به تدوین آیین‌نامه داخلی زدیم چراکه نکات چالش‌برانگیز کمیسیون ایجاد می‌شد و در نهایت پس از تصویب این سند گزارشی تنظیم شد که در روز پانزدهم تکثیر شد.

زاکانی متذکر شد: مسیر طی شده مبتنی بر روشمندی بود. چراکه در یازدهمین روز از بررسی‌ها توسط آقای لاریجانی جلسه اضطراری تشکیل شد و ایشان متذکر شدند که گزارش را هرچه سریع‌تر ارائه کنیم. لذا روز 22 که برخی اعضا جهت بازدید از سایت هسته‌ای اراک سفر کرده بودند عده‌ای به این بازدید نرفته و جهت تسریع در ارائه گزارش یک متود و سوژه جدید استخراج کردیم و آن متود زمانبندی مشخص در ارائه گزارش بود که ما آن را در 31 شهریور سال جاری مطرح کردیم.

وی همچنین متذکر شد: در طول نشست‌های کمیسیون کلیه موافقان و مخالفان به ارائه نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند و گزارش نهایی مبتنی بر نظریه جمعی بود؛ به هیچ وجه هیچ یک از کارهای کمیسیون سلیقه‌ای و شخصی نبود، جای جای این مسیر مصوب اعضا است و همه مباحث در جمع اعضای کمیسیون مطرح شد.

زاکانی یکی از ویژگی‌های کار کمیسیون را استماع نقطه نظرات مختلف دانست و تصریح کرد: ما در طول نشست‌های کمیسیون فقط به استماع صحبت‌ها بسنده نکردیم چرا که ممکن بود برخی نظرات تأسی‌ گرفته از هیجانات باشد.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: در کمیسیون 65 سوال تنظیم شده مطرح شد که 40 سوال به وزارت امور خارجه ارسال و آنها بی‌جواب ماند و به 25 سوال ارسالی به سازمان انرژی اتمی پاسخ داده شد ولی متأسفانه 40 سوال مبنی بر ارائه اسناد و نتایج بررسی‌ها از سوی وزارت امور خارجه پاسخ داده نشد.

وی به پیش‌نویس گزارش برجام نیز گریزی زد و ادامه داد:‌ در تاریخ هشتم مهرماه سال جاری گزارش آماده شد و پیش‌نویس آن در کمیسیون ارائه شد که با ارائه نقطه نظرات و دیدگاه‌های مختلف در نهایت در روز پنج‌شنبه و جمعه دو هفته گذشته گزارش آماده شده و شنبه هفته گذشته متن پیش‌نویس در کمیسیون قرائت شد.

زاکانی در ادامه مطلب فوق مطرح کرد: در این میان سوالی که برخی‌ها مطرح می‌کردند این بود که می‌گفتند این پیش‌نویس در کجا و چگونه نوشته شده است. ما در آیین‌نامه پیشنهاد ایجاد یک دبیرخانه اجرایی را داده بودیم چرا که ظرف 40 روز باید یک کار بزرگ و عمیق را بر عهده می‌گرفتیم لذا این دبیرخانه مشتمل بر سه دفتر تدوین،‌ اطلاع‌رسانی و تعاملات ایجاد شد.

رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی با اشاره به 56 ساعت جلسه مشترک با اعضای این دفاتر عنوان کرد: ما از برخی کمیسیون‌های مجلس که بیش از 7 ماه در خصوص بررسی متن برجام جلسه برگزار کرده بودند درخواست کردیم که اسناد را ارائه دهند ولی آنها عنوان کردند که هیچ گونه اسناد پیاده شده نداریم و مباحث فقط داخل کمیسیونی بوده است.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

رفع تحریم‌ها به‌ رغم مخالفت‌های آمریکا

ایران هیچ زمانی در خصوص موشک‌های خود با آمریکا گفت‌و‌گو نخواهد کرد

ناکامی یانکی‌ها در تقابل با جمهوری اسلامی ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha