معاون وزیر ارتباطات خبر داد:

راه‌اندازی سیستم عامل بومی/ تشکیل کمیته فنی برای کیفیت اینترنت

راه‌اندازی سیستم عامل بومی/ تشکیل کمیته فنی برای کیفیت اینترنت

به گزارش سراج24، نصرالله جهانگرد امروز در نشست خبری در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی تله‌کام  از راه اندازی سیستم عامل بومی در کشور خبر داد و گفت: به زودی با نصب برخی اپلیکیشن‌ها بر روی این سیستم عامل، اجرای آن وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از سیستم عامل های بومی و ملی با هدف جلوگیری از آسیب به سیستم های حیاتی کشور در شرایط بحران اتفاق می افتد، اظهار کرد: مرکز تحقیقات مخابرات مطالعات مربوط به سیستم عامل بومی را از چند سال پیش آغاز کرده و این پروژه هم‌اکنون در سازمان فناوری اطلاعات در حال عملیاتی شدن است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه یکی از سیستم عامل های بومی که هم‌اکنون بر روی شبکه رایانش ابری سازمان فناوری اطلاعات نصب شده است، سیستم عامل بومی زمین است که در حال نصب اپلیکیشن های بیشتری بر روی آن هستیم.

جهانگرد افزود: این پروژه با تاکید بر استانداردهای سیستم عامل های متن باز (اپن سورس) هدف‌گذاری شده است و قصد داریم با حمایت از این پروژه یک سیستم عامل بومی با تاکید بر توان های فنی خودمان در کشور داشته باشیم.

پرتال جامع دولت الکترونیک راه اندازی می شود

وی از راه اندازی پرتال جامع دولت الکترونیک تا قبل از پایان سال در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: بر اساس این طرح تمامی سازمان ها و دستگاه های حاکمیتی باید وبسایت های خود را در این پرتال در دسترس عموم مردم قرار دهند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات هدف از این طرح را ارائه خدمات دولتی بر بستر دولت الکترونیک عنوان کرد و گفت: اولین غرفه دولت الکترونیک نیز در نمایشگاه الکامپ با هدف معرفی خدمات وبسایت های دولتی و بررسی کیفیت آنها به مردم احیاء خواهد شد.

یک و نیم میلیارد صفحه فارسی در دنیای وب وجود دارد

جهانگرد با اشاره بر لزوم راه اندازی جویشگر بومی در کشور گفت: هم اکنون بیش از ۷ تا ۸ موتور جستجوی بومی به صورت تخصصی و عمومی در حال فعالیت در کشور هستند، اما اینکه این موتور بومی بتواند با موتورهای جهانی رقابت کند نیازمند زمان و حمایت بیشتری است.

وی با بیان اینکه هر کشور متناسب با شرایط خود موتور جستجوی بومی دارد، اظهار کرد: برآوردها نشان می دهد تعداد صفحات فارسی دنیای وب یک و نیم میلیارد صفحه است و با توجه به برنامه حمایت از تولید محتوا و خط زبان فارسی در محیط مجازی باید تعداد صفحات محتوای فارسی زیاد شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات افزود: در این زمینه از تولیدکنندگان موتورهای بومی حمایت می کنیم و از نظر منابع مالی مشکلی در ارائه خدمات به این شرکت ها وجود ندارد. همچنین برای اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات واجب است که موتور جستجوی بومی برای برقراری سرویس های خودمان در صورت قطع ارتباطات خارجی در کشور وجود داشته باشد.

ما به تنهایی مجری شبکه ملی اطلاعات نیستیم

جهانگرد در مورد آخرین وضعیت اجرای شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: برنامه ششم توسعه و خدمات دولت الکترونیک در کشور بر روی راه اندازی شبکه ملی اطلاعات متمرکز شده است و بر این اساس وزارت ارتباطات نقش هماهنگی، نظارت، طراحی و پایش و پویش این شبکه را دارد و به تنهایی مجری این شبکه نیست.

وی اضافه کرد: طبق برنامه پنجم توسعه باید ضوابط شبکه ملی اطلاعات رعایت شده و در شورای عالی فضای مجازی نیز در ۷ مورد دسته بندی شامل شبکه پایدار با پهنای باند بالا و امنیت بالا و استقرار مدیریت ایرانی تاکید شده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات تصریح کرد: در این شبکه که باید IP محور باشد افزایش ظرفیت شبکه انتقال و ارتباطات زیرساختی را در دستور کار داریم تا برای پاسخ به نیاز مشترکان محدودیتی نداشته باشیم و با دسترسی بالا ترافیک داخلی را در مواقع بحران مدیریت کنیم.

نرخ اینترنت ثابت در میان ارزان ترین کشورها

جهانگردی با بیان اینکه استراتژی وزارت ارتباطات این است که هزینه مردم برای اینترنت بدون دانلود به حداقل برسد، گفت: در مورد اینترنت شبکه موبایل نرخ های ایران در متوسط جهانی قرار دارد اما در زمینه اینترنت ثابت، ادعا داریم که جزء ارزان‌ترین کشورها هستیم.

وی گفت: اما قبول داریم که کیفیت اینترنت پایین است و مناسب نیست.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات از تشکیل کمیته فنی و اقتصادی برای بررسی وضعیت اینترنت خبر داد و افزود: با وجود اینکه شرکت ارتباطات زیرساخت نرخ پهنای باند را ۲۵ درصد کاهش داده، اما در قیمت نهایی مصرف کنندگان تغییر خاصی دیده نشد. بر این اساس، کمیته فنی تشکیل شده تا موضوع را بررسی کند.

وی توضیح داد: باید اینترنت حاوی اطلاعات خوب با حفظ شرایط فرهنگی و امنیتی کشور با قیمت پایین در دسترس کاربران قرار گیرد و این کمیته فنی تا یکماه آینده در این زمینه به جمع بندی خواهد رسید.

به گفته جهانگردی، هم اکنون ۴۰ میلیون سیم کارت متصل به اینترنت در کشور وجود دارد و تعداد کاربران آن حدود ۲۰ میلیون نفر اعلام شده است. همچنین در پایش صورت گرفته ضریب نفوذ ایران در موبایل ۱۰۵ درصد و ضریب نفوذ موبایل فعال حدود ۸۰ درصد عنوان می شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات همچنین خاطرنشان کرد: شورای عالی فضای مجازی به زودی در مورد موازی کاری شوراهای عالی در کشور بررسی و تصمیم گیری خواهد کرد و ما تابع این تصمیم هستیم و آن را اجرا خواهیم کرد.

 

 

منبع:مهر
 

اخبار مرتبط

نمایشگاه الکامپ در قزوین گشایش یافت

مختل شدن بخشی از شبکه اینترنت کشور/ آسیب‌پذیری مودم‌های ADSL خانگی

۲۲هزار شرکت اینترنتی مجوز گرفتند/رشد۱۵درصدی تجارت الکترونیکی

0 نظر

ارسال نظر

capcha