لاریجانی در نطق پیش از دستور:

تکفیری‌ها مصیبت بزرگی برای جهان اسلام به وجود آورده‌اند

تکفیری‌ها مصیبت بزرگی برای جهان اسلام به وجود آورده‌اند

به گزارش سراج24، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در آغاز جلسه علنی مجلس در سخنانی گفت: سالروز شهادت امام محمد باقر (ع) را به نمایندگان مجلس، حوزه‌های علمیه و مراجع عظام تقلید تسلیت وتعزیت می‌گویم.

وی افزود: امام محمد باقر (ع) موسس مکتب فقه شیعه بود. در زمان ایشان مشرب‌های فقهی مختلف ظهور یافت و نقل حدیث درباره تفسیر آیات قرآن اوج گرفته بود. البته احادیث درباره مسائل اخلاقی و روایات سیره نبوی نیز گسترش یافته بود.

رئیس مجلس در همین زمینه تاکید کرد: لذا زمینه‌های تحریف تفکر اسلامی به همین جهت هم فراهم شده بود. از این جهت حرکت امام باقر (ع) در صیانت از سنت نبوی میراث گرانقدری را برای پیروان اهل بیت(ع) فراهم کرد. ایشان نماینده واقعی مکتب اهل بیت و از اولین بانیان حدیث و فقه و تفسیر سیره نبوی از دیدگاه مکتب تشیع است.

لاریجانی با بیان اینکه امام محمد باقر (ع) فرمود که به شرق و غرب عالم بروید جز علم ما علم صحیحی نمی‌یابید، گفت: امام از یکسو با مرتجع مبارزه کرد و از طرفی نیز با کسانی که اسرائیلیات را به داخل فکر اسلامی رسوخ دادند مبارزه می‌کرد و از طرفی نیز در حال نبرد با غُلات شیعه که باعث وهن تفکر اهل بیت(ع) بودند، بود.

وی اضافه کرد: ایشان همچنین با کسانی که ادعای مهدویت می‌کردند نیز مبارزه می‌کرد، لذا مبنای صحت راه را برای شیعیان در همراهی امامان و تبعیت از آنان معرفی فرمودند و در عمل آن را نشان دادند.

رئیس مجلس با ذکر روایتی از امام محمد باقر (ع) خطاب به جابر گفت: «ایشان فرمودند ای جابر کافی نیست که کسی خود را در میان شیعیان بنمایاند و آن هم با این بهانه که دوستار ما اهل بیت است، به خدا سوگند که شیعه ما کسی نیست جز آنکه تقوا ورزد، اطاعت از خداوند کند. شیعیان ما جز با تواضع و خشوع و امانت و کثرت یاد خدا و نیز روزه و نماز و نیکی به والدین و رعایت حقوق همسایگان، ضعیفان، فقیران و ایتام به راستگویی و تلاوت قرآن، نگه داشتن زبان از مردم جز به نیکی شناخته نمی‌شوند. شیعیان امین مردم در همه چیز هستند. ای جابر مذهب را به این نپندار که کسی صرفا بگوید من علی را دوست دارم و بر ولایت او هستم، باید اهل عمل باشند.»

لاریجانی تاکید کرد: ذهبی درباره امام باقر (ع) می‌فرماید از کسانی است که بین علم و عمل و آقایی و شرف و وثاقت و متانت را در خودش جمع کرده و اهلیت در خلافت داشته است. مبنایی که امام باقر(ع) برای پیروان اهل بیت مشخص می‌کنند، این مشخصات را دارد که مهمترین آنها عمل است.

وی با بیان اینکه در روزگار ما دو موضوع وجود دارد که بسیار پراهمیت است، ادامه داد: یکی از اینها عدم توجه به مسئله امر به معروف و نهی از منکر است که متاسفانه در بین پیروان اهل بیت(ع) هم این فریضه مهم مورد غفلت واقع شده، البته در جهان اسلام نیز به طریق اولا مورد غفلت قرار گرفته است. یکی دیگر از مشکلات امروز امت اسلامی نیز جریان تندرو و تکفیری است که مصیبت بزرگی برای جهان اسلام به وجود آورده است.

رئیس مجلس به ذکر روایاتی از امام باقر (ع) پرداخت و افزود: در کتاب کافی، شیخ کلینی با سند از امام باقر(ع) روایت کرده که ایشان فرمودند در آخر الزمان مردمی می‌آیند که از ریاکاران پیروی می‌کنند. آنان قرائت قرآن و عبادت می‌کنند اما امر به معروف و نهی از منکر را جز در جایی که ایمن از ضرر باشد واجب نمی‌شمارند و برای خود بهانه‌ها و عذرها می‌تراشند. ایشان در جای دیگری می‌فرمایند: امر به معروف و نهی از منکر فریضه بزرگ الهی است که با آن واجبات دیگر برپا می‌شود. اینجاست که خشم خدای سبحان بر آنان کامل و کیفرش آنان را فرا می‌گیرد، پس نیکوکاران در سرای تبهکاران و کوچکان نیز در سرای بزرگان به هلاکت می‌رسند.

لاریجانی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر راه پیامبران و مرام صالحان است، اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر فریضه بزرگی است که با آن دیگر واجبات محقق می‌شود، این نکته مهمی در روایات امام باقر است که چنین رکنی امر به معروف دارد و فریضه‌ای است که با آن دیگر واجبات محقق می‌شود و راه‌ها نیز ایمن می‌گردد و کسب و کارها حلال می‌شود و زمین نیز آباد گشته و از دشمنان خلق و دین انتقام می‌گیرند و امور دین و دنیا سامان می‌پذیرد پس با دل و زبان خود تبهکاران و ستمکاران را انکار کنید و در راه خدا از سرزنش آنان نهراسید.

وی ادامه داد: امام باقر(ع) در جای دیگری می‌فرمایند که خدای سبحان به شعیب پیامبر وحی فرمود که من 100 هزار نفر از قوم تو را کیفر می‌دهم که 40 هزار نفر آنان از تبهکاران و 60 هزار نفر از نیکوکاران آنان هستند. شعیب عرض کرد که پروردگارا کیفر تبهکاران برای گناهشان است اما نیکوکاران چرا، که خداوند فرمود که با گناهکاران سازش کردند و به خاطر خشم من خشمگین نشدند. این خیلی نکته مهمی در بحث امر به معروف و نهی از منکر است که در این روایت امام (ع) امر به معروف و نهی از منکر را رکنی قرار دادند که سایر واجبات به وسیله آن برپا می‌شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه اگر در جامعه‌ای امر به معروف و نهی از منکر مورد غفلت واقع شود، همه جامعه مورد غضب خداوند قرار می‌گیرند، افزود: دلیل آن این است که با گناهکاران سازش کردند و این وظیفه مهمی برای همه مسلمانان است که بدانند غفلت از امر به معروف و نهی از منکر یک مسئله ثانوی فرعی در زندگی و حیات مسلمانان تلقی نشده است. اگر ما می‌خواهیم سیره امام باقر را بپیماییم باید به این سخن امام تکیه کنیم.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش به جریانات تروریستی و تکفیری در دنیای اسلام اشاره کرد و گفت: متاسفانه این جریانات در افکار عمومی دنیا سیطره پیدا کرده و باعث وهن اسلام شده است. آنها این همه جنایت را با پرچم اسلام را انجام می‌دهند که این تفریط از طرف دیگری است. از امام باقر(ع) در کتاب کافی نقل شده که هنگامی که پیامبر اکرم (ص) را به آسمان بردند به خداوند عرض کرد که پروردگارا حال مومن و جایگاه او نزد تو چگونه است؟ خداوند فرمود ای محمد کسی که به دوستدار من اهانت کند، آشکارا به جنگ من آمده است. هیچ بنده‌ای از بندگان به چیزی محبوب‌تر نزد من از واجبات به من تقرب پیدا نمی‌کند. انسان به وسیله نافله‌ها به من تقرب می‌جوید و من او را دوست می‌دارم و چون او را دوست دارم، گوش، چشم، زبان، دست او می‌شوم و اگر او مرا بخواند اجابتش می‌کنم.

وی اضافه کرد: همچنین در کتاب کافی آمده است که امام باقر فرموده است: در تورات نوشته شده از جمله مناجات خداوند با موسی این است که فرمود ای موسی خشم خود را از زیردستان و کسانی که تو را صاحب اختیار آنها کرده‌اند باز دار تا خشم خود را از تو بازدارند. این کلام امام را با رفتاری که امروز تروریست‌ها دارند مقایسه کنید، آنها به هیچ مسلمانی رحم نمی‌کنند.

لاریجانی با بیان اینکه نقلی از امام علی (ع) وجود دارد که بسیار تعجب‌برانگیز است، تصریح کرد: «حضرت علی (ع) در این روایت شاخصه‌های این گروه بدکار و تروریست را نقل کرده‌اند. ایشان می‌فرمایند که هرگاه پرچم‌های سیاه را دیدید زمینگیر شوید و دست و پای خود را حرکت ندهید و به آنها نپیوندید اینها قوم ضعیفی هستند که ظاهر می‌شوند و اهمیتی ندارند. دل‌هایشان چون آهن سخت است و دولت دارند (امروز دولت اسلامی تشکیل داده‌اند) و به هیچ عهد و پیمانی وفا نمی‌کنند و ادعای حق دارند اما اهل حق نیستند، اسمای آنها کنیه است و به روستاها و آبادی‌ها منصوبند و موهایشان همانند موهای زنان آزاد است. سرانجام آنان در میان خود دچار اختلاف می‌شوند، سپس خداوند حق را با هر کس که بخواهد زنده می‌کند» این روایت بسیار تکان‌دهنده‌ای است که نشان دهنده این قوم بدکار و ستمکار که بدترین ستم‌ها را بر مسلمانان روا می‌کنند نشان می‌دهد.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم که خداوند معرفت درک راه و رسم امام محمد باقر (ع) را به همه ما عطا کند و ما را از یاوران صدیق ایشان قرار دهد.

 

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

لاریجانی: در مورد فضای مجازی فقر و کمبود قانون داریم

ائتلاف کارگزاران و لاریجانی!

زمین‌ها باید از بورس بازی خارج شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha