گفت‌وگوی ملی در لبنان در سایه درگیری نیروهای امنیتی با معترضان

گفت‌وگوی ملی در لبنان در سایه درگیری نیروهای امنیتی با معترضان

به گزارش سراج24،به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، گفتگوهای ملی لبنان ظهر امروز به وقت محلی بین رؤسای فراکسیونهای پارلمانی در مجلس آغاز شد.

این مذاکرات با وجود عدم حضور میشل عون رئیس جریان ملی آزاد لبنان آغاز شد که جبران باسیل وزیر خارجه و عضو این حزب را به نمایندگی از خودش به جلسه فرستاد.

نبیه بری رئیس مجلس نمایندگان لبنان اولین نفر و تمام سلام نخست وزیر و فواد سنیوره رئیس فراکسیون المستقبل آخرین نفراتی بودند که وارد ساختمان مجلس شدند. سنیوره هنگام ورود گفت: همه فرصتها را به گفتگوها برای موفقیت خواهیم داد.

قرار است بحثها در جلسه روی پرونده انتخابات ریاست جمهوری و راههای از سرگیری کار طبیعی مجلس و دولت و پیش نویس قانون انتخابات جدید و کاستن از تمرکزگرایی اداری متمرکز باشد.

این دومین جلسه گفتگوهای ملی است. این درحالی است که بر شدت اوضاع در خیابانهای بیروت افزوده می‌شود و همه نشانه‌ها حاکی است که اعتراضات در لبنان سیر صعودی را دنبال می‌کند زیرا معترضان در تحقق خواسته‌های خود که از درخواست برای جمع آوری زباله ها از خیابانها شروع و به درخواست برای تغییر نظام و بازخواست مسئولان فاسد کشور رسید، ناکام مانده‌‌اند.

اولین جلسه گفتگوهای ملی هفته گذشته بعد از گذشته سه ساعت و نیم بدون نتایج قابل ذکری پایان یافت.

درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضان

دومین جلسه گفتگوها امروز با وجود اعتراضات شدید مقابل ساختمان مجلس و راههای منتهی به آن آغاز شد، چرا که فعالان فراخوان "گندتان درآمده است" تهدید کردند که از رسیدن گفتگو کنندگان به این ساختمان جلوگیری خواهند کرد و این امر موجب شد که نیروهای امنیتی با معترضان درگیر شوند.

درگیری هایی بین نیروهای امنیتی و معترضان جلوی ساختمان روزنامه النهار درپی تلاشی یکی از این معترضان برای برچیدن موانع آهنی و عبور از آن به منظور جلوگیری از ورود گفت وگو کنندگان به ساختمان مجلس واقع در میدان النجمه در مرکز بیروت روی داد.

بازداشت معترضان

درپی آن، آرامش شکننده ای بویژه بعد از ورود نیروهای امنیتی بیشتر به محل برقرار شد اما دیری نپایید که درگیری ها از سرگرفته شد و نیروهای امنیتی تعدادی از معترضان را بازداشت کردند.

نیروهای امنیتی همچنین راههای منتهی به میدان النجمه را بسته بودند.

اهالی نظامیان ربوده شده در شهر عرسال در مرز لبنان با سوریه نیز به معترضان پیوسته و از سیاستمداران خواستند تا از طریق تلاش برای آزادسازی فرزندانشان "شان و منزلت جمهوری" را حفظ کنند.

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

تأثیرات فرا لبنانی پیروزی حزب‌الله

حریری رأی خود را به صندوق انداخت/ روند رأی گیری کند است

0 نظر

ارسال نظر

capcha