غزل خداحافظی سینماها سروده شد

غزل خداحافظی سینماها سروده شد

به گزارش سراج24، سینماداری دیگر صرف نمی‌کند و هزینه‌هایمان تأمین نمی‌شود، این جمله برخی از سینما داران مازندرانی است که با آن‌ها هم صبحت شده‌ایم.

صدای خوش جارچی‌های سینما در گوش قدیمی‌ترها طنین‌انداز است که جار می‌زدند، «پسران نیرنگ، پسران نیرنگ، فیلم امروز سینمای ….» و اکنون نه از جارچی خبری است و نه از سینما. با گذر از جلوی همان سینمای قدیمی و دوران کودکی، برخی بزرگ‌ترها که روزی فیلم‌های فاخر را به نظاره می‌نشستند، اکنون آهی از دل می‌کشند و با حسرت می‌گویند، اینجا زمانی یک سینما بود.

طبق بررسی‌ها هیچ‌یک از شهرهای مازندران دو سینما ندارد و به ازای هر 388 هزار نفر یک سالن و به ازای هر 443 هزار نفر جمعیت یک سینما وجود دارد.  بیشتر سالن‌های سینمایی موجود در مازندران وابسته به حوزه هنری است و تنها سینما جهان نمای چالوس وابسته به بخش خصوصی است. همچنین در حال حاضر شهرهای آمل، ساری، بهشهر، بابلسر، چالوس و تنکابن و بابل دارای سینما هستند و سینماهای دیگر شهرهای مازندران یا مخروبه‌اند یا تعطیل و فروخته شدند.

 سالهاست که اهالی بسیاری از شهرهای مازندران حسرت تماشای فیلم در یک آخر هفته تعطیل در سالن سینما را در دل دارند

سالهاست که اهالی بسیاری از شهرهای مازندران حسرت تماشای فیلم در یک آخر هفته تعطیل در سالن سینما را در دل دارند و به‌ناچار یا باید پای برنامه‌های عموماً تکراری سیما بنشیند و یا به شبکه‌های نمایش خانگی روی آورند.

علاوه بر اینکه حدود 17 شهرستان مازندران سینما ندارد، حال سینماهای فعال استان نیز خوش نیست و با پنج‌تا 10 درصد ظرفیتشان و با سالن‌های تقریباً خالی فیلم اکران می‌کنند. نمایش فیلم محمد رسول‌الله (ص) تا حدودی به سینماهای نیمه‌جان و رو به تعطیلی استان مازندران، روحی تازه دمیده و مردم باهنر هفتم آشتی داده است اما سینما داران همچنان از گیشه و فروش ناراضی هستند.

برای بررسی وضعیت سینماهای استان به تنکابن می‌رویم، در خیابان منتهی به سه‌راه خرم‌آباد که در آن سینما انقلاب واقع‌شده است و به گفته شهروندان قدمش به قبل از انقلاب بازمی‌گردد. این سینما تنها سینمای بازمانده در سه شهرستان تنکابن، عباس‌آباد و رامسر است و دیگر سینمای آن به نام ایران دو سال قبل براثر بحران سنگین برف، تخریب شد و وضعیتش نامعلوم است، همچنین این شهرستان در سالهای نه‌چندان دور سینمای دیگری نیز داشت که اکنون به مجتمع تجاری تبدیل‌شده است.

سالن سینما

علی قیس که 35 سال به کار سینما داری می‌پردازد و به گفته خودش تاکنون 45 سالن سینما را در کشور بازسازی کرده است و اکنون بهره‌برداری و مدیریت سینما انقلاب تنکابن و جهان نمای چالوس را بر عهده دارد، می‌گوید: این سینما ظرفیت 500 نفر را در هر سانس دارد اما متأسفانه روزانه پنج‌تا 10 درصد ظرفیت آن تکمیل می‌شود.

وی در حالی از وضعیت بد و حال ناخوش سینمای شهر دل‌خون است که ادامه می‌دهد: این سینما با کمک موسسه سینما شهر تا حدودی بازسازی‌شده است ولی در یک سال اخیر با اکران بهترین فیلم‌ها نتوانستیم مخاطب بیشتری به سینما بکشانیم.

این سینما دار پیشکسوت، همکاری دانشگاه و آموزش‌وپرورش را برای رونق سینما و استقبال از فیلم‌ها لازم دانست و گفت: این در حالی است که سال قبل درمجموع 100 تا 200 دانشجو برای تماشای فیلم آمدند و آموزش‌وپرورش نیز برای دیدن یک فیلم، حاضر شد تا دانش آموزان به سینما بیایند.

حمایت ضعیف نهادهای شهری از سینما

قیس که 35 سال کارش سینما دارای است و اینک از پایتخت به تنکابن آمده تا سینمای قدیمی شهر را رونق بخشد، از حمایت ضعیف نهادهای شهری و شهرداری گلایه دارد و می‌گوید: این نهاد حتی یک بیلبورد برای تبلیغ فیلم‌ها اختصاص نداده است و ادارات دیگر نیز برای خرید نیم‌بهای بلیت همکاری ندارند.

بهره‌بردار سینما انقلاب تنکابن که از وضع فروش و گیشه سینما دل‌خوشی ندارد به هزینه‌ها و اجاره بالای سینما اشاره می‌کند و می‌گوید: ماهانه پنج میلیون تومان اجاره می‌پردازم و دو کارگر در این سینما مشغول است و در حال حاضر دوماه است که حقوق کارگران تعویق افتاده است.

وی با اشاره به نمایش فیلم در هفت سانس در روز و فروش کمتر از 100 هزارتومانی ادامه می‌دهد: اگر تاکنون حمایت‌های وزارت ارشاد نبود، این سینما مدت‌ها قبل تعطیل می‌شد.

سالن سینما

قیس که بهره‌برداری سینما جهان نمای چالوس را هم بر عهده دارد، وضعیت استقبال مردم از این سینما را مطلوب بیان می‌کند و درعین‌حال می‌گوید: با توجه به تنوع فیلم‌ها، استقبال مخاطب متفاوت است اما بیشتر کسانی که به سینما می‌آیند می‌گویند، پنج‌تا 10 سال است که به سینما نیامده‌اند.

این سینما دار، بابیان اینکه برای تأمین هزینه‌ها چاره‌ای نداریم که سالن سینما را برای اجرای کنسرت و دیگر برنامه‌ها اجاره دهیم، می‌گوید: برای رونق سینما باید بهسازی و بازسازی اساسی این مکان‌ها موردتوجه قرار گیرد، زیرا مکانه‌ای قدیمی با امکانات رفاهی نامناسب چندان خوشایند مخاطب نیست.

در حالی تنها سینمای سه شهرستان غربی مازندران روزگار ناخوشی دارد که وضعیت دیگر سینماهای فعال استان نیز چندان رضایت‌بخش نیست. تنها سینمای شهرستان نکا حدود 15 سال قبل تبدیل به نانوایی شده است و شهروندان این شهر هرروز بجای دیدن فیلم از این مکان نان تازه تهیه می‌کنند و به گفته متولیان فرهنگی، پرونده‌ای درباره تغییر کاربری سینمای شهرستان در محاکم بازشده است.

سینما استقلال محمودآباد نیز که قدمتش به سال 1344 برمی‌گشت نیز مدتی به باشگاه بدن‌سازی و اکنون به انباری تبدیل‌شده است. از قائمشهریهای که آدرس سینما را بپرسید، با تعجب نگاه می‌کنند و می‌فهمند که بچه این شهر نیستید، چرا اگر بودید لااقل چنین پرسشی را طرح نمی‌کردید. وضعیت جویبار هم همانند قائم‌شهر است و اهالی این شهرستان برای دیدن فیلم یا باید به دیگر شهرها روند و یا پای تلویزیون بنشینند و فیلم‌های تکراری سالهای دور از خانه و … را تماشا کنند و یا به شبکه‌های نمایش خانگی پناه آورند.

هر چه به شهرهای غربی مازندران سفر می‌کنیم، داغ داشتن سینما بر پیشانی این مناطق بیشتر نقش می‌بندد و نوشهری‌ها هنوز حسرت‌به‌دل از دست دادن، سینمای کوچک قدیمی خیابان بندر هستند که سالهاست دیگر نگاتیو و لابراتوار آن جمع شده و اکنون مکان سینما بهسازی و تبدیل‌شده است و سینما ارشاد چالوس هم تعطیل شده است.

وجود 1900 صندلی سینما

در حال حاضر به گفته مدیر امور سینمایی حوزه هنری مازندران سه سینما شامل، سپهر ساری، بهمن بهشهر و دو سالن سینما بهمن آمل با مجموع 1900 صندلی در استان فعال است اما بازسازی این مجموعه‌ها ضروری است.

مسعود حسین پور در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه سینما سپهر ساری بازسازی‌شده اما بازهم به مرمت نیاز دارد، بهسازی سینماهای قدیمی بهشهر و آمل را لازم می‌داند می‌گوید: سال قبل حدود 40 میلیون تومان برای سیستم دیجیتال، نور و سرویس‌های بهداشتی سینمای آمل هزینه شده اشد.

سالن سینما

وی به سینما فرهنگ و ایران ساری اشاره می‌کند و از تعطیلی آن در سالهای نه‌چندان دور می‌گوید و ادامه می‌دهد: قرار است با همکاری موسسه بهمن سبز و شهرداری و حوزه هنری با آوردن بخش خصوصی یکی از این سالن‌ها بازسازی و بازگشایی شود و تفاهم‌نامه‌های مربوطه نیز امضاءشده است.

مؤسسات و دستگاه‌های دیگر نظیر شهرداری‌ها و استانداری‌ها باید به کمک سینما بیایند زیرا وضع سینما با تکیه‌بر گیشه و فروش خوب نمی‌شود

مدیر امور حوزه هنری، هزینه احداث و نگهداری سینما را بالا دانست و گفت: مؤسسات و دستگاه‌های دیگر نظیر شهرداری‌ها و استانداری‌ها باید به کمک سینما بیایند زیرا وضع سینما با تکیه‌بر گیشه و فروش خوب نمی‌شود.

موسوی همچنین با اشاره به اینکه سینما یک محیط فرهنگی است، بازسازی سینماها را برای تکریم مشتری امری ضروری می‌داند.

سهم جمعیت بیش از سه میلیون و 100 هزارنفری مازندران تنها هفت سینما با هشت سالن است و از 58 شهر استان 51 شهر سینما ندارد و جوانان آن برای تماشای فیلم به شهرهای دیگر سفر می‌کنند.

اکنون بسیاری از سینماهای دوران کودکی و جوانی مازندرانی‌ها یا برج شده‌اند، یا نانوایی و یا به دلیل اختلافات بر سر ارث و وراثت تعطیل مانده‌اند. وضعیت کنونی سینماهای مازندران در حالی است که روزگاری چراغ سینما در بیشتر مناطق استان روشن بود و مردمان استان نیز همانند اهالی زمانه ما چندان با سینما قهر نبوده‌اند.

 منبع:مهر

 

اخبار مرتبط

عمل قلب مهران غفوریان موفقیت‌آمیز بود/ مشکل قلبی حین ضبط سریال

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی شد

ضرورت بازسازی انقلابی و تحول سینما در گام دوم انقلاب

0 نظر

ارسال نظر

capcha