نظامیان آمریکایی با برجام مخالفت کردند

نظامیان آمریکایی با برجام مخالفت کردند
به گزارش سراج24، روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" نوشت: صد و نود نفر از ژنرال ها و دریا سالاران بازنشسته آمریکایی در نامه ای سرگشاده اعلام کردند توافق هسته ای با ایران امنیت ملی را تهدید می کند و کنگره نباید آن را تصویب کند که متن آن به شرح زیر است:
جان بینر رئیس مجلس نمایندگان ، نانسی پلوسی رهبر اقلیت در مجلس نمایندگان، میچ مک کانل رهبر اکثریت در سنا و هری رید رهبر اقلیت در سنا: همانطور که می دانید، در تاریخ 14 ژوئیه سال 2015، آمریکا و پنج کشور دیگر اعلام کردند به «برنامه جامع اقدام مشترک» ( برجام ) با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح های هسته ای دست پیدا کرده اند. از نظر ما به عنوان افسران نظامی ارشد سابق، این توافق اثری ندارد. لغو تحریم ها علیه ایران و آزاد سازی میلیاردها دلار برای رژیم ایران در ده سال آینده، با امنیت اسرائیل و خاورمیانه ( غرب آسیا) در تضاد است. اگر ایران توافق را نقض کند، هیچ اعتباری در روند بازرسی برجام یا توانایی بازگشت تحریمها زمانی که لغو شوند وجود ندارد. از این رو و با توجه به موارد دیگر، برجام امنیت ملی و منافع حیاتی آمریکا را تهدید می کند و بنابراین کنگره باید آن را رد کند. این توافق به شکلی که تدوین شده است ، موجب «قطع همه مسیرها» برای دستیابی ایران به سلاح هسته ای نمی شود. بر عکس ، این توافق در واقع مسیری مشروع برای انجام این کار را فقط با رعایت توافق برای ایران بوجود می آورد. برجام اجازه می دهد تمام زیرساخت های ایرانیان برای ساخت بمب هسته ای حفظ شود و بهبود یابد. قابل ذکر است ایران مجاز است: به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد ، به توسعه و آزمایش سانتریفیوژهای پیشرفته بپردازد و به فعالیت در رآکتور آب سنگین پلوتونیوم اراک ادامه دهد. در مجموع، این امتیازات در بدترین حالت، یک گزینه فرار هسته ای را برای ایرانی ها فراهم می کند و در بهترین حالت، قابلیت ساخت سلاح های هسته ای اولیه یک دهه پس از زمان حال را به وجود می آورد.
این توافق قابل راستی آزمایی نیست. بر اساس مفاد برجام و توافق جنبی مخفی (که آمریکا از آن اطلاع ندارد) ، آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول بازرسی بر اساس محدودیتهایی چنان شدید خواهد بود که نمی تواند به شکلی قابل اعتماد به تقلب کردن ایران پی ببرد. مثلا ، اگر ایران و بازرسان نتوانند در مورد سایتی مشخص به توافق دست یابند، نتیجه می تواند حداقل یک تاخیر 24 روزه در دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد. این توافقنامه همچنین بازرسان را موظف می کند به صورت کتبی مبنای نگرانی های خود در مورد یک سایت اعلام نشده را به اطلاع ایران برسانند در نتیجه، دسترسی باز هم به تعویق می افتد. مهمتر از همه، این بازرسی ها اجازه دسترسی به تأسیسات نظامی ایران - محتمل ترین مکانها برای تلاش های ساخت سلاح های هسته ای - را نمی دهد. در این روند برجام ، خطر قابل توجهی وجود دارد که نهادهای اطلاعاتی تحت الشعاع قرار بگیرند زیرا آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های مشکوک و ممنوع ، اغلب به اطلاعات حساس ما متکی است.
این توافق در حالی که در مورد مانع شدن ایجاد قابلیت های ساخت سلاح های هسته ای ایران اطمینان خاطر بوجود نمی آورد، بر اساس برخی برآوردها، 150 میلیارد دلار یا بیشتر پول در قالب کاهش تحریمها در اختیار ایران قرار می دهد. ما به عنوان افسران نظامی، این را بر خلاف وجدان می دانیم که چنین ثروت باد آورده ای در اختیار رژیمی قرار بگیرد که حتی دولت اوباما اذعان کرده است از بخشی از این پول برای تداوم حمایت از تروریسم در اسرائیل، در سراسر خاورمیانه (غرب آسیا) و جهان به طور مستقیم یا از طریق گروههای وابسته استفاده خواهد کرد. این اقدامات به این دلیل کاملا کشنده تر خواهد شد که برجام تحریم های بین المللی را در خصوص دسترسی ایران به سلاح های متعارف پیشرفته و فناوری موشکی بالستیک لغو می کند.
به طور خلاصه، این توافق ایران را قادر خواهد کرد به مراتب خطرناک تر شود، خاورمیانه (غرب آسیا) را باز هم بی ثبات تر کند و تهدیداتی جدید برای منافع آمریکا و همچنین متحدان ما بوجود آورد. به نظر حرفه ای ما، برجام به جای اینکه جایگزینی برای جنگ باشد، این امکان را بوجود می آورد جنگی که رژیم ایران علیه ما از سال 1979 به راه انداخته است با خطراتی به مراتب بیشتر برای منافع امنیت ملی ما ادامه یابد. بر این اساس، ما می خواهیم کنگره این توافق معیوب را رد کند.
 
 
منبع:نسیم

اخبار مرتبط

ترامپ: ایران در زمان برجام به دنبال تصرف خاورمیانه بود

واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام

مسکو: به حمایت کامل از برجام ادامه می‌دهیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha