جمعه 30 شهريور 1397

فارسی
logo
seraj24
کد خبر: 175167
طرحی که ۱۲ میلیون خانوار را صاحبخانه می کند
با اجرای ملی طرح موفق سپاه برای ساخت خانه های با کیفیت روز و قیمت ارزان، می توان در یک بازه زمانی ۵ ساله برای ۱۲ میلیون خانوار ایرانی خانه شخصی لوکس ساخت و اصل قانون اساسی را محقق نمود.

به گزارش سراج24، می توان با اعتماد به الگوی ساخت مسکن اجرا شده توسط سپاه برای 12 میلیون خانوار ایرانی؛ 50 درصد کل خانوارهای کشور؛ خانه های شخصی با 500 متر زمین و 150 متر زیربنا ساخت. هزینه ساخت این خانه های شخصی با فناوری مدرن امروزی تنها 81 میلیون تومان است که اگر مردم به طور مطلق در تامین هزینه های ساخت مشارکت نکنند و تمام هزینه ساخت را دولت از منابع عمومی پرداخت کند به 970 هزار میلیارد تومان معادل 133 میلیارد دلار نیاز دارد. (دلار به نرخ روز در بازار و معادل 7300 تومان در نظر گرفته شده است) این رقم به راحتی با هدایت منابع بانکی که بازگشت قطعی دارد (مانند بازگشت 98 درصدی وام های پرداختی به مسکن مهر) تولید و اشتغال را فعال خواهد کرد.

پرداخت 81 میلیون تومان برای دارا شدن یک خانه شخصی 500 متری بسیار اندک است و قریب به اتفاق خانوارهای ایرانی از عهده پرداخت این هزینه اندک بر می آیند. مردم با وضعیت بی منطق کنونی چند برابر این مبلغ را برای زندگی در آپارتمان های تنگ و تاریک هزینه می کنند و در یک برآورد ساده؛ هزینه ساخت این تعداد خانه مسکونی که نیمی از 24 میلیون خانوار ایرانی را صاحب خانه شخصی می کند توسط خود مردم قابل تامین است.

در حال حاضر 60 درصد از مردم ایران در خانه شخصی(عموما در شهرستانها و روستاها در خانه هایی با متراژ پایین و بی کیفیت) زندگی می کنند. با اجرای این طرح، نه تنها مشکل مسکن 5 دهک پایین جامعه خواهد شد، و دربلندمدت قابل تعمیم به تمام خانه های کشور است، بلکه به استاندارد بسیار بالایی در سکونت هم دست پیدا می کنیم. هم اکنون 0.1 درصد یعنی تنها 32 هزار و 896 واحد مسکونی با مساحت بالاتر از 500 متر در کشور وجود دارد که رقمی بسیار اندک و تقریبا نشانی از درصدی از مردم است که در خانه های لوکس زندگی می کنند. یعنی با اجرای طرح سپاه 12 میلیون ایرانی دیگر هم می توانند در خانه هایی سکنی گزینند که با استانداردهای رایج فعلی لوکس محسوب می شود.

حل مشکل مسکن در سطح ایران و به گردش درآوردن چرخ های اقتصادی کشور که نتیجه آن رونق تولید و افزایش اشتغال است تنها به 133 میلیارد دلار نیاز دارد. رونق ساخت و ساز با ساخت خانه های شخصی نه تنها رفاه مردم را به طور جهشی افزایش می دهد، بلکه تمام زنجیره های تولید را فعال کرده و چنان حجمی از اشتغال ایجاد می کند که بحران بیکاری به طور کامل رفع خواهد شد.

علی طیب نیا وزیر سابق اقتصاد در سال 94 اعلام کرد که برای ساخت هر 64 متر مسکن 1 شغل ثابت و 0.8 شغل غیرثابت ایجاد می شود. بنابراین برای ساخت 12 میلیون واحد 150 متری 2.3 شغل ثابت و 1.8 شغل غیرثابت یعنی سالی 5 میلیون و 500 هزار شغل ثابت و 4 میلیون و 300 هزار شغل غیرثابت در یک دوره زمانی 5 ساله (هر ساله) ایجاد می شود. اگر رقم 133 میلیارد دلار در بازه زمانی 5 ساله هزینه شود سالی 26.5 میلیارد دلار هزینه می شود که در عمل نیازی به ورود آنچنانی دولت ندارد و با روش هایی ساده تر هم قابل انجام است.

در کم کاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و وزارت راه و شهرسازی که در 40 سال گذشته روزمرگی کرده و هنوز با فرقون و آجر و سیمان و با قیمت هایی تا 4 برابر و حتی بیشتر از استاندارد ساخت و ساز می کنند، سپاه توانسته است هزینه ساخت با فناوری روز را به 550 هزار تومان برای هر متر مربع کاهش دهد. ضمن اینکه به دلیل فناوری برتر که عایق قدرتمند صوتی و گرمایشی و سرمایشی هم هست، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی مانند گاز و برق هم خواهد شد و باعث می شود دولت سهم کمتری از نفت و گاز را به داخل تزریق کرده و توان صادرات بیشتر و دسترسی به منابع ارزی بالاتری داشته باشد. ضمن اینکه افزایش حجم کار؛ صرفه های نسبت به مقیاس را باعث شده و هزینه را می تواند از 550 هزار تومان هم پایین تر آورد.

مجموع معوقات بانکی دولتی و غیردولتی کشور در ابتدای سال گذشته(1396) 214 هزار میلیارد تومان بود که بی تردید در سال منتهی به بهار 97 افزایش یافته است. یعنی با پس گرفتن و وام دادن مجدد وام های معوق(و یا سوخت شده) می توان 25 درصد از هزینه طرح «انقلاب در ساخت خانه برای ملت ایران» را تامین کرد. می توان وضعیت تامین مالی اصلاح زیربنایی وضعیت مسکن ایران را در جدول زیر در طی بازه زمانی 5 ساله به روش زیر توضیح داد.

نیازی به توضیح نیست که اگر طرح مسکن مهر که ایراد بلندمرتبه سازی و استفاده از شیوه کهنه ساخت و ساز؛ را در خود دارد توانست میلیون ها ایرانی را خانه دار کرده و برای نخستین بار باعث شد تورم زمین و مسکن از تورم کل کمتر شود؛ و اشتغال قابل توجهی نیز ایجاد کرد؛ طرح سپاه برای ساخت خانه های شخصی با فناوری روز یک انقلاب تمام عیار در مسکن ایجاد کرده و رفاه ملت ایران را به شکل بی سابقه ای افزایش خواهد داد.

درحالیکه در 3 دهه گذشته میانگین متراژ خانه های مردم آمریکا 30 متر بیشتر شده است، در ایران شاهد کاهش متراژ خانه ها و آپارتمان های مردم بوده ایم. نزدیک به 30 درصد از واحدهای مسکونی در ایران کمتر از 75 متر مساحت دارند. در این میان سهم واحدهای مسکونی 50 تا 75 متری از کل واحدهای مسکونی 21.7 درصد و سهم واحدهای مسکونی کمتر از 50 متر اندکی بیش از 9 درصد است. اگر مبنای محاسبه واحدهای مسکونی کمتر از 100 متر باشد، سهم واحدهایی که متراژ آنها کمتر از هشتاد متر است، از کل واحدهای مسکونی موجود در کشور، به اندکی بیش از 40 درصد می رسد. سهم واحدهای مسکونی که متراژ آنها 81 تا 100 متر است 25.2 درصد و سهم واحدهایی که بین 100 تا 150 متر مساحت دارند 23.3 درصد اعلام شده است.

در استانداردهای آلمان، کشوری که 20 درصد ایران مساحت و بیش از ایران جمعیت دارد، متوسط سرانهٔ مسکونی 73 مترمربع است، در حالیکه این رقم برای ایران با دارا بودن سرزمینی پهناور 20 تا 50 متر مربع است که نشان می دهد یک مدیریت فاجعه بار در بخش مسکن اعمال شده است.

طرح مسکن سپاه به راحتی می تواند حق مردم برای دسترسی به خانه مناسب که در قانون اساسی تصریح شده است را برآورده کند. مانع نشدن و همراهی دولت می تواند به سرعت وضع را اصلاح کرده و ضمن رفع رکود، ایجاد اشتغال و بهبود اقتصاد مردم را از بحران مسکن برهاند. این طرح مصداق واقعی مردمی کردن اقتصاد؛ یکی از بندهای اساسی سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی ابلاغی توسط رهبر معظم انقلاب است، و برای اجرا تنها به همراهی دولت نیاز دارد. عدد 12 میلیون خانه(نیمی از خانه های موجود) به این معنی نیست که این طرح را نمی توان با حجم بیشتر انجام داد و صرفا تاکیدی است تا ساده بودن طرح را توضیح دهد.
منبع: تسنیم
 

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

آخرین اخبار

ایران کاملا به برجام پایبند بوده است
طرح نذر پلاسما و پلاکت خون در فاصله عاشورا تا اربعین
بانک‌های قرض‌الحسنه باید به کمک دانشجویان شهریه‌پرداز بیایند
دومین شب مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) در حسینیه امام خمینی(ره)
صعود پرسپولیس به نیمه نهایی با بازگشت رویایی
سرنوشت برجام در امنیت جهانی تاثیرگذار است
رئیس جمهوری به اجلاس سازمان ملل سفر می کند
مردم احتکار و تخلفات بانکی را به سامانه سجام اعلام کنند
6 هزار بازرس بهداشت بر مراسم عزاداری محرم نظارت دارند
گوشی های تلفن توقیف شده روانه بازار می شود
روحانی مواضع ایران را با قدرت برای دنیا بیان کند
هیچ کشوری ایران را تهدید نمی‌کند
لاریجانی با رئیس جدید مجلس نمایندگان عراق گفتگو کرد
متن کامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان/جزئیات شرایط بازنشستگی مدیران در 60 روز آینده
اولین شب مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) در حسینیه امام خمینی
تغییر برخی استانداران با قانون منع خدمت بازنشستگان
بررسی راهکار ارزان شدن ارز در تلویزیون
حرف‌های مهم مسئول کویتی درباره آمریکا و اسرائیل در تلویزیون ایران
چراغ سبز علنی قلعه‌نویی به سپاهان
ذوق زدگی استقلال از احتمال منتفی شدن قرارداد قلی‌زاده
بازیکنی که برای برانکو به تاریخ پیوست!
اخراج ناگهانی ۵۰۰ کارگر در سد هراز
عرضه زولبیا و بامیه به قیمت پارسال در بعضی مغازه‌ها
افزایش قیمت برنج و روغن با رشد ۱۰ تا ۲۰ درصدی
آئین‌نامه انتقال پایتخت از تهران تدوین شد
کره شمالی چرا مذاکرات را نیمه‌کاره رها کرد؟
بدشانس ترین تیم‌های لیگ اروپا
اوج‌گیری اجاره‌ها باب طبع مشاوران املاک؟
توافق سران اتحادیه اروپا به منظور نجات برجام
کلمه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه حذف می‌شود
آخرین وضعیت آزادراه تهران - شمال
همه چیز درباره کابوس جدید پایتخت
پاداش قهرمانی استقلالی‌ها چقدر بود؟
مرگ مشکوک 1 نفر در اتفاقات دیشب کازرون
جدیدترین جزئیات ثبت نام آزمون استخدامی اعلام شد
تکرار «مردم نگران نباشند» توسط یک مسئول دیگر
شرح دعای روز اول ماه مبارک رمضان
چقدر پروتئین در روز مصرف کنیم؟
شرارت و حماقت ۳ گاو و انتفاضه چهارم
شب‌های رمضان سریال‌ها را کِی ببینیم؟
ضرب‌ الاجل بانکی به حجاج برای پرداخت قسط جدید
حدیث روز/ شش توصیه پیامبر(ص) درباره ماه رمضان
نظر جهرمی درباره فیلترینگ و ماهواره
روپایی زدن کی‌روش سوژه شد
اسطوره پرسپولیس داغدار شد
رئیس‌جمهور به ترکیه می‌رود
ماه رمضان چگونه انسان را به یقین می‌رساند؟
اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق تا ۲ روز دیگر
افشاگری مامور موساد از طرح‌ ترور امام خمینی(ره)
سقف افزایش قیمت خودرو مشخص شد
تصویب اساسنامه جدید جامعه روحانیت
انتقاد یک حزب اصلاح طلب از عملکرد سازمان محیط زیست
تنها شرط قلعه‌نویی برای ماندن در ذوب آهن
دستگیری یکی از عناصر برجسته داعش در مرز با سوریه
جدیدترین نتایج انتخابات پارلمانی عراق
سرلشکر جعفری:مقایسه سپاه با ارتش‌های جهان اشتباه است
عکس/ دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر (عج)
بیرانوند باشگاه نفت را به مزایده گذاشت!
روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران
خوشحالی مسلمان درونی بود!